Dolar : Alış : 32.7810 / Satış : 32.8400
Euro : Alış : 35.0464 / Satış : 35.1096
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1584 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Muğam sırları Adana’da yankılandı

31 Ekim 2018 - 603 kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»Muğam sırları Adana’da yankılandı
Muğam sırları Adana’da yankılandı

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu yıl 5’incisini düzenlediği Şehir Tiyatroları Buluşması’nda Kazakistan Kuddus Kujyamırov Uygur Akademik Müzikal Komedi Devlet Tiyatrosu “Muğam Sırları” adlı oyunla sahne aldı. Uygur halk müziği olan muğamın en seçkin örneklerini danslarıyla süsleyen Uygur sanatçılar, Adanalı sanatseverlerin coşkulu alkışını aldı. 
Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’ndaki ücretsiz etkinliğe Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Adana Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni İsmail Dikilitaş, Türksoy Kazakistan ve Azerbaycan temsilcileri, Kuddus Kujyamırov Uygur Akademik Müzikal Komedi Devlet Tiyatrosu yöneticileri ile çok sayıda tiyatrosever katıldı. 
Değerli sanatçılar, Yalkunjan Şamiyev’in yazdığı Muğam Sırları adlı oyunu sahnelerken, renkli kostümleri ve uyumlu danslarıyla göz doldurdu. Uygur halk müziği olan muğamdan seçkiler sunan Kuddus Kujyamırov Uygur Akademik Müzikal Komedi Devlet Tiyatrosu sanatçıları, gösterinin sonunda salonu dolduran izleyiciler tarafından coşkuyla alkışlandı. 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Ramazan Akyürek, oyunun sonunda yapılan seremonide Tanrı Dağı’nın eteklerinden Çukurova’ya gelen, Türk Milleti’nin asil bir parçası Kazakistan’da yaşayan Uygur Türkleri’ni misafir etmekten onur duyduklarını belirtti. 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün selam ve sevgilerini ileten Ramazan Akyürek, muğam dinlerken, sanatçıların ahenkle danslarını hayranlıkla seyrettiğini dile getirip, hepsini yürekten alkışladığını ifade etti. Türksoy yöneticileri ve Kuddus Kujyamırov Uygur Akademik Müzikal Komedi Devlet Tiyatrosu yöneticilerine şükran plaketlerini sunan Başkan Vekili Ramazan Akyürek, el dokuması kilimler hediye etti. 

kaynak: Büyükşehir Belediyesi

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans