Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Yardımlaşma ve Dayanışma

10 Temmuz 2023 - 414 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Yardımlaşma ve Dayanışma
Yardımlaşma ve Dayanışma

’’Düşenin elinden tut ki sende düştüğün zaman tutacak bir el bulasın’’ 

Dünya ülkeleri arasında sınırlar yok sayılmakta, küreselleşme tüm hızıyla, getirdiği artı ve eksilerle insanları birbirine yaklaştırmakta.

Dünyadaki tüm insanlar büyük bir gemide, hayat yolunda yol almakta. Bunu kabul etsek de etmesek de, dünyanın herhangi bir köşesindeki olay en uç noktadaki bir insanı da etkilemekte. Geminin ahenk, huzur, korkusuzca, mutlu insanları taşıyarak yol alabilmesi için, yardımlaşma ve dayanışma, her zamankinden daha fazla önemli ve gereklidir.

Eskiden; yardımlaşma ve dayanışma için hem cemiyet bireyleri arasında hem de cemiyeti oluşturan birey ve grupların, cemiyet bütünlüğünü korumak, devamını sağlamak için birbirlerine yaptıkları her tür maddi ve manevi destektir, denirdi. Bugün bu kavram kapsamı genişlemiş ve tüm insanlığı içine almıştır. Paylaşma; nimetleri, doğayı zamanı, enerjiyi, tüm dünyayı paylaşmak, insan olmanın ilk koşuludur. Her zamankinden daha fazla anlam ve önem kazanmıştır. ,

 Sosyal yardımlaşmanın en üst düzeyde olduğu toplumlar; ahenkli, düzenli, barış içinde yaşarlar. Bireyler ve kurumlar dengeli, mutludurlar. Sosyal yardımlaşmanın gelişmemiş olduğu toplumlarda yaşam kalitesi, ahenk, huzur, insan sağlığı ve birçok sosyal gelişim de geri kalır. Veciz sözleri kaydettiğim defterimde şunlar yazılı: 

Bilge insanlar yardımlaşmayı övmüş önemini vurgulamışlardır; 
’’Düşenin elinden tut ki sende düştüğün zaman tutacak bir el bulasın’’ 
Ali Fuat Başgil 
Bir Türk Atasözü ise şu bilgiyi verir; 
‘‘Allah yardım ederse kuluna her iş girer yoluna’’ 

Türk tarihinin ilk dönemleri Orta Asya – Avrasya bozkırlarında yaşanmıştır. Buralardaki yaşam mücadelesinin temelinde, Türkler hayvanlarına devamlı otlaklar bulmak, onların beslenmesini, bakımını sağlamak, onların yaşamasını sağlayarak kendi yaşamlarını sürdürmek mücadelesi vermişlerdir. Büyük hayvan sürüleri yönlendirilirken, sevk ve idare edilirken, obalar arası, çadırlar arası yardımlaşma ve dayanışma zorunda kalmışlardır. Böylece ilk Türk toplumlarında sosyal yaşam kültürünün vazgeçilmez özelliği yardımlaşmadır. 

Bu sosyal yardımlaşma ve dayanışma, içinde bulundukları coğrafya ve yaşam mücadelesi gereği olarak ortaya çıkmış ve Türk toplumunun milli karakteri olarak gelişmiştir. Türk ulusu Kurtuluş Savaşı ile dünya tarihine en güzel ‘Yardımlaşma ve Dayanışma’ örneğini sunmuştur. Büyük insan Atatürk insanlarımızı öylesine bir fikir birliği ve duygu bütünlüğü içinde birleştirmiştir ki, vatan ve milletimiz mucizevi bir kurtuluş ile egemenliğine kavuşmuştur. Bunu unutmamamız gerek. 

Türk toplumu için, yardımlaşmaya çok önem veren İslamiyet’i seçmek büyük bir şanstır. İslamiyet’te yardım anlayışı ve bu anlayışın uygulanışı geniş ve detaylı olarak işlenmiştir. 

Dinimiz bize zekat vermenin, güzel söz söylemenin, gönül almanın, düşenin elinden tutmanın kısaca maldan sevgiye kadar her şeyin yardım amacı ile verilebileceğini anlatır. Zekat kurumu her yıl sayısız fakirin çeşitli ihtiyaçlarına cevap vermekte, fakirliğin büyümesine engel olmaktadır. 

Yardımlaşmanın insanımıza ve toplumumuza kazandırdığı artılara bir bakalım; 
• Yoksullar korunmuş olur 
• Yardımla topluma kazandırılan insanda olumsuz duygu ve düşünceler gelişmez. Kin, nefret, düşmanlık gibi… Tam tersi onlar da ellerine imkan geçince yardım yapmaya teşvik edilmiş olurlar. 
• Bir toplumda yardımlaşmak geniş düzeyde yaşanıyorsa, arkadaşlık, iyilik, hayır duyguları güçlenir. Bu da o toplumu daha güçlü kılar 
• Yardımlaşma zenginle fakir, tokla aç arasındaki uçurumu kapatır. Aralarında dostluk oluşur. 
• Sosyalleşmemizi sağlar 
• Başarılı olmamızı kolaylaştırır 
• Sinerjik enerji yaratır 
• İyi yaşamamızı sağlar 
• Manevi güç verir 

Vatandaşlarımızın ve ülkemizin dünya ülkeleri arasında önemli bir yere gelmeleri için, toplum olarak birlik, bütünlük ve fikir birliği ile dayanışma içinde olmalıyız. 

Sosyoloji, psikoloji, felsefe ilimleri ve tüm dinlerde yardımlaşma ve dayanışma önerilmiş, sayısız yararları anlatılmış ve yardım yapan, dayanışma içinde olan insanlar övülmüştür. Yardımlaşma ve dayanışma yaşamın vazgeçilmez iki kutsal kelimesidir. Türk toplumu ve gençlerimiz bu iki kelimeyi her zaman yaşayacaklardır.

İbrahim ER

E.Astsubay

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
FY Ajans