Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Dünden Bugüne Murtaza Sırkıntı

19 Mart 2018 - 3.404 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»Dünden Bugüne Murtaza Sırkıntı
Dünden Bugüne Murtaza Sırkıntı

O bir gönül adamı, en çok bilinen özelliği mütevazı kişiliği, kapısına gelenleri boş çevirmemesi. Hayır işlerinde yarışması. Tam bir ülke ve vatan sevdalısı bu anlamda birçok STK’da, siyasetin ve aktif ticaretin içinde oldu. Yaptığı her işte öncülük etti, örnek alındı, örnek gösterildi. Hangi işi yaparsa yapsın hepsini layıkıyla yapmış ve hala yapmaya devam eden Murtaza Sırkıntı Adana için kıymetli değerlerden birisi…

İş’te Life Adana dergisi olarak dünden bugüne Murtaza Sırkıntı’yı konuştuk…

 

Aslen nerelisiniz ve ne zaman dünyaya geldiniz?

2 Nisan 1953’te Adana Kozan’ın Turunçlu Köyü’nde dünyaya geldim. O zamanlar bizim köyümüzde okul olmadığı için komşu köye gider gelirdik okula. 1967-68 öğretim yılında babam Adana İmam Hatip Okulu’na kaydımı yaptırdı. İyi dereceler, unutulmaz hatıralar ve kadim dostluklarla okulumu bitirmiştim.

 

İş dünyasına nasıl atıldınız? Nereden başladınız?

1974’te vatani görevime gittim, askerlik sonrası Bossa’da işe girdim. Bossa’da 9 ay çalıştıktan sonra elimde birikmiş biraz param olmuştu, babamın nasihati ile bir arsa almak istedim. Kozan yolunda bir arsaya talip oldum, arsaya bakan emlakçı tesadüfen imam hatipten hocam çıktı. Elinden gelen yardımı da esirgemeyen hocamın Kozan yolunda elinde nice zamandır satamadığı arsadan bir parsel adım, bu karlı yatırımı arkadaşlarıma da tavsiye ettim ve o arsadaki tüm parselleri arkadaşlarımın da almasını sağladım, böylece hocamın uzun süredir satamadığı arsasını elinden çıkarmasını sağladım. Benim bu girişkenliğim hocamın çok hoşuna gitmişti ve bana Bossa’da aldığım maaşın iki katını teklif ederek kendisiyle birlikte emlak işi yapmamı teklif etti. İki buçuk yıl hocamın yanında maaşlı olarak daha sonrasında ise ortak olarak toplamda 7 yıl birlikte çok güzel işler yaptık. Allah ondan razı olsun.

 

Bildiğimiz kadarıyla beyaz eşya sektöründe uzun yıllar faaliyet gösterdiniz. Bu süreci anlatır mısınız?

1980 yılında hocamdan izin alarak Kozan yolunda beyaz eşya mağazası açtım, işimdeki başarımdan dolayı 3 yıl sonra Arçelik Bayiliği teklifi aldım. 25 yıllık beyaz eşya mağazacılık geçmişimde çok iyi dostluklar kurdum. Toplam 22 kez Arçelik Bayisi olarak yurt dışı gezisine katıldım ve gittiğim her ülkede “Benim ülkeme, şehrime, işime yaracak ne var” merakıyla gözlemledim, oralardan edindiğim izlenimleri memleketimdeki sorumlulara ilgililere elimden geldiğince aktarmaya çalıştım.

 

İnşaat sektörüne ne geçiş yaptınız?

Beyaz eşya ticaretimiz zamanında, ticaretimizden arttığı kadarıyla Güzelyalı, Beyazevler civarında arsalar almıştım. 1999 yılında Güzelyalı’daki arsamızda ilk olarak Mustafa Sırkıntı isimli 2 blok inşaatımızı yapmaya başladık. Daha önceki 8 yıllık emlakçılık tecrübem ve uzun yıllardır ticaretin içinde olmamdan dolayı müteahhitlikte hiçbir zorluk yaşamadan ilk inşaatımızı 22 ayda alnımızın akıyla bitirdik. Çalışan ustalarımla yıllardan beridir abi-kardeş ilişkisini en samimi şekilde muhafaza ettik. İlk günden bu yana kesintisiz çalıştığım ustalarım var, Allah iyi niyetle, doğru ve dürüst çalışanların her zaman yanındadır.

O günden bu güne baktığımız zaman Adana’nın çeşitli bölgelerinde 15’ten fazla proje, bine yakın daire ve dükkân imalatı ile ülkemizin ekonomisine katkı koymaktan dolayı son derece muyluyum. Yapmış olduğumuz inşaatlar ile yüzlerce insanı istihdam ettik ve etmeye devam ediyoruz. Teslim ettiğimiz daire sahiplerinin de sorunsuz bir şekilde ev sahibi olmasını sağlıyoruz bundan daha mutluluk verici ne olabilir ki?

 

Sosyal çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

Bir yandan ticaretimiz devam ederken bir yandan da memleketimize faydalı olacağını düşündüğüm sosyal ve siyasal her alanda çalışmalarda bulundum. Halen; Kızılay Yüreğir Başkan Yardımcılığı, Adana Okul Yaptırma ve Yaşatma Yönetim Kurulu üyeliği, Çukurova Türk Halk Müziği Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekteyim. 

Memleketimizde insana hizmet eden birçok kuruluşa maddi manevi desteklerimizde elimizden geldiğince devam etmektedir. Bundan sonrada Murtaza Sırkıntı ve Sırkıntı İnşaat olarak adımlarımızı sağlam atarak, bize güvenenleri mahcup etmeden ticaretimize devam ediyoruz. Adana’ya faydalı olacağını düşündüğümüz fikirlerle, halkımızın takdirini kazanacak, yüzümüzü ağartacak projelerle halkımıza hizmet vermeye devam edeceğiz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans