Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Uzaktan Çalışmaya Düzenleme Getirildi

10 Mart 2021 - 296 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Uzaktan Çalışmaya Düzenleme Getirildi
Uzaktan Çalışmaya Düzenleme Getirildi

Uzaktan Çalışmaya Düzenleme Getirildi

Pandemi süreciyle birlikte iş dünyasının önemli bir parçası haline gelen uzaktan çalışmaya ilişkin düzenlemeleri içeren yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre uzaktan çalışmaya yönelik sözleşmeler yazılı şekilde yapılacak, iletişim şartları işverenle belirlenecek ve uzaktan çalışma masrafını işveren karşılayacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘‘ Uzaktan Çalışma Yönetmeliği’’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Yönetmelikle birlikte uzaktan çalışmanın usul ve esasları belirlendi. Uzaktan çalışmayla yapılamayacak işler de belirlendi. Yönetmelikle birlikte getirilecek düzenlemeler ise ;

İş sözleşmeleri yazılı şekilde yapılacak.

Uzaktan çalışmaya ilişkin iş sözleşmeleri yazılı şekilde yapılacak. Sözleşmede; işin tanımı, yapılma şekli, işin süresi ve yeri, ücret ve ücretin ödenmesine ilişkin hususlar, işveren tarafından sağlanan iş araçları, ekipman ve bunların korunmasına ilişkin hükümler tespit edilecek.

Uzaktan çalışma masrafını işveren karşılayacak.

Gerekli olması halinde, uzaktan çalışmanın yapılacağı mekân ile ilgili düzenlemeler iş yapılmaya başlamadan önce tamamlanacak. Bu düzenlemelerden kaynaklanan maliyetlerin karşılanma usulü, uzaktan çalışan ile işveren tarafından birlikte belirlenecek.

Uzaktan çalışanın mal ve hizmet üretimi için gerekli malzeme ve iş araçlarının iş sözleşmesinde aksi kararlaştırılmamışsa işveren tarafından sağlanması esastır. Bu malzeme ve iş araçlarının kullanım esasları ile bakım ve onarım koşulları açık ve anlaşılır bir şekilde uzaktan çalışana bildirilir.

İş araçlarının bedelleri

İş araçlarının işveren tarafından sağlanması halinde, bunların işçiye teslim edildiği tarihteki bedellerini belirten iş araçları listesi, işveren tarafından yazılı olarak işçiye teslim edilir.

İşçiye teslim edilen belgenin işçi tarafından imzalı bir nüshası ise işveren tarafından işçi özlük dosyasında saklanacak. İş araçlarının listesi, iş sözleşmesi içerisinde veya sözleşme tarihinde iş sözleşmesine ek olarak düzenlenirse ayrıca yazılı belge düzenlenmesi şartı aranmayacak.

Zorunlu giderlerin karşılanması

İşin yerine getirilmesinden kaynaklanan mal veya hizmet üretimiyle doğrudan ilgili zorunlu giderlerin tespit edilmesine ve karşılanmasına ilişkin hususlar iş sözleşmesinde belirtilir.

Fazla çalışma işçinin kabul etmesine bağlı olacak.

Uzaktan çalışmanın yapılacağı zaman aralığı ve süresi iş sözleşmesinde belirtilir. Mevzuatta öngörülen sınırlamalara bağlı kalmak koşuluyla taraflarca çalışma saatlerinde değişiklik yapılabilecek. Fazla çalışma işverenin yazılı talebi üzerine, işçinin kabulü ile mevzuat hükümlerine uygun olarak yapılacak.

İş güvenliği işverenin sorumluluğunda olacak.

İşveren, uzaktan çalışanın yaptığı işin niteliğini dikkate alarak iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hususunda çalışanı bilgilendirmekle, gerekli eğitimi vermekle, sağlık gözetimini sağlamakla ve sağladığı ekipmanla ilgili gerekli iş güvenliği tedbirlerini almakla yükümlü olacak.

Doğrudan iş sözleşmeleri, uzaktan çalışmaya dönüştürülebilir.

İş ilişkisi doğrudan uzaktan çalışma sözleşmesi ile kurulabilir veya hâlihazırda işyerinde çalışan işçinin iş sözleşmesi, işçinin ve işverenin anlaşması halinde, uzaktan çalışma sözleşmesine dönüştürülebilir.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans