Dolar : Alış : 32.7810 / Satış : 32.8400
Euro : Alış : 35.0464 / Satış : 35.1096
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1584 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Turfanda Üzüm Hasadı Başladı

21 Nisan 2021 - 358 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Turfanda Üzüm Hasadı Başladı
Turfanda Üzüm Hasadı Başladı

Turfanda Üzüm Hasadı Başladı

Mersin’in Erdemli ilçesinde örtü altında yetiştirilen turfanda kilosu 50 liradan alıcı bulan ilk üzümler İstanbul,Ankara,İzmir,Adana ve Kayseri gibi büyük şehirlerin market tezgahlarında yer alacak.

İlçeye bağlı Kocahasanlı beldesinde üretici olan İbrahim Köse’ye ait 2 dönüm serada yetiştirilen ve Yalova incisi olarak adlandırılan üzümlerin kilosu 50 liradan alıcı buldu. Köse, alternatif olarak 2 dönümlük serada yetiştirdikleri üzümden yaklaşık olarak 100 bin lira gelir beklediklerini ifade etti.

Üzüm seralarımızdan 800-900 ton ürün bekliyoruz

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, serada incelemelerde bulunarak üreticiyi tebrik etti. Şahin ziyaretinde ‘‘Erdemlimiz bilindiği üzere turfanda sebze ve meyvecilikte Türkiye’de birinci sırada gelmektedir. Gerek iklim bakımından gerekse coğrafi bakımdan çok büyük bir önem arz etmektedir. Şuanda Türkiye’de ilk üzüm hasadı Erdemli ilçesi Kocahasanlı beldesinde yapılmaktadır. İlçemizde yaklaşık 200 dönüm üzüm serası vardır. Dönüm başına 4-5 ton civarında ürün almaktayız. Toplamda yaklaşık 800-900 ton civarında bir ürün yapmaktadır. Bu da memleketimiz için iyi bir kazanç’’ dedi.

Üzümün kilosunun 50 liraya satıldığını da belirten Şahin, ‘‘Üzüm şuan ihracata gitmemektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Kayseri gibi illerimize sevk edilmektedir. Bugün itibariyle turfanda üzüm marketlerin tezgahlarında yerini alacaktır’’ açıklamasında bulundu.

 

Üretici İbrahim Köse ise, ‘‘5 yıldır üzüm yetiştiriyoruz. Domatese alternatif olarak dikmiştik. Kazancı domatesten daha iyi olduğu için üzüm diktik. Seramızdan yaklaşık 8 ton civarında ürün bekliyoruz. Turfanda olduğundan fiyatı da 50 lira civarında gidiyor. Ortalama yıllık 100 bin liralık gelir bekliyoruz. Turfanda üzüm yetiştiriciliği kazançlı bir üretim, herkese öneririm.’’  dedi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans