Dolar : Alış : 31.0047 / Satış : 31.0605
Euro : Alış : 33.5620 / Satış : 33.6225
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Toros Kadın Kooperatifi Çalışıyor

25 Ağustos 2020 - 555 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Toros Kadın Kooperatifi Çalışıyor
Toros Kadın Kooperatifi Çalışıyor

Toros Kadın Kooperatifi Çalışıyor

2019 YILINDA Adana’nın Sarıçam ilçesinde kurulan Toros Kadın İnisiyatifi, İstihdam, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi bütün dayanışma ve birlikte hareket etme noktasında emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Adana’ya ve bölgeye özel ürünlerin üretilmeye başlandığı kooperatifte her geçen gün ürün çeşidi ve kooperatif ortakları çoğalıyor. Özellikle kırsal kesimde yaşayan kadınların ekonominin içinde yer almasını planlayan Toros Kadın Kooperatifi el işçiliği ve yöresel lezzetleri ön planda tutuyor. 

Kadınların Türkiye’de ekonomiye katılım oranı geçmişten bugüne oldukça düşük olmuştur. Kadın istihdamı konusunda Türkiye’de birçok çalışma yapılmıştır. Bu bağlamdaki girişimlerden biri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Dünya Bankası ortaklığında yürütülen “Kadınların Ekonomik Fırsatlara Erişiminin Arttırılması Projesi”dir. Bu proje, Türkiye’de kadınların ekonomik olanaklara erişimlerini, iyi istihdam olanaklarından daha fazla yararlanmalarını hedeflemektedir. Projede bu hedeflere yönelik politikalar geliştirilmesi için gerekli olan, bulguya dayalı altyapının güçlendirilmesine; veri ve bilgi toplama ve bunları başlıca aktörler ve paydaşlarla paylaşmaya ve belirli gruplara yönelik destekleyici faaliyetlerin yürütülmesine ağırlık verilmektedir. Bu belirli gruplardan biri de Türkiye’deki kadın kooperatifleri ve bunların ortaklarıdır. Kooperatif modeli, Türkiye’de yüz yıldan uzun zamandır istihdam olanaklarını iyileştirmek, ürün ve hizmet sağlamak ve ekonomiye katkıda bulunmak üzere uygulanmaktadır. 

Kadın kooperatifleri bugün ülke genelinde ortaklarına ve topluma mal ve hizmet sunmaktadır. Kadın kooperatifleri, yalnızca ekonomik amaçlı ve yalnızca sosyal amaçlı kurumsal yapılar arasındaki sınırı aşan örgütlenmelerdir.

2019 Yılında Adana’nın Sarıçam ilçesinde kurulan Toros Kadın İnisiyatifi, İstihdam, Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi bütün bu dayanışma ve birlikte hareket etme noktasında emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Adana’ya ve bölgeye özel ürünlerin üretilmeye başlandığı kooperatifte her geçen gün ürün çeşidi ve kooperatif ortakları çoğalıyor. Özellikle kırsal kesimde yaşayan kadınların ekonominin içinde yer almasını planlayan Toros Kadın Kooperatifi el işçiliği ve yöresel lezzetleri ön planda tutuyor. 

Birçok kesim ile irtibat halinde olan kooperatif yönetimi her ürüne başlarken özellikle yetkili mercilerden gerekli izin, belge, uygunluk ve üretim hakkındaki detayları araştırıyor planlıyor ve uyguluyor. Son yıllarda Türkiye genelinde ilerleyen kooperatifler ile koordineli çalışmalar yürüten Toros  Kadın Kooperatif başkanı Sibel Kısacık “Bizim için önemli olan kadın gücünü istihdama ve üretime yansıtabilmektir. Geldiğimiz noktada birlikte yol aldığımız ortaklarımızla araştırmalar ve çalışmalar yaptık ve her geçen gün bu ortaklıklarımızın sayısı artmaktadır. Biz onlar için araştırıyor, gerekli izinler alıyor, aile ekonomilerine olduğu gibi ticari hacimlerine de katkı koyacak üretimler yapıyoruz.” diye konuştu. Ayrıca kuruluş aşamamızdan bu güne kadar her daim destekçilerimiz olan Adana Valiliğimiz, Ticaret İl Müdürlüğümüz Adnan Ekiz, Sarıçam Tarım ilçe Müdürlüğümüz, Sarıçam Ziraat Odası, Sarıçam Belediyesine ve Kooperatif kurucularımızdan ve ortaklarından olan Sarıçam Belediyesi Dış İlişkiler Müdürü Şükrü Gedik’e çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu tür organizasyonlar tamamen sosyal sorumluluk çerçevesinde yapılmakta ve kadınların iş gücünden faydalanarak onların ekonomiye katkı koymalarını sağlamakta ve özverili çalışmalar gerektirmektedir. Bu bağlamda yanımızda olan herkese ve kooperatifimizde gönüllü olarak çalışan tüm kooperatif ortaklarımıza çok teşekkür ediyorum.

Özellikle Ticaret Bakanlığının yapmış olduğu çalışmalar ve destekler ile son yıllarda kooperatifçilik ileri seviyelere taşınmaktadır. Ticaret Bakanlığımızın önderliğinde yapılan kooperatif fuarlarında yapılan çalışmalarımızı sergileme şansımız olarak daha hızlı ilerleme noktasında yol kat ediyoruz.” Şeklinde konuştu.

Kurulduğu andan itibaren Adana’da düzenlenen geleneksel Lezzet Festivalinde, Adana Çukurova’da düzenlenen Kooperatifler Festivalinde, Ankara’da düzenlenen ve  Türkiye genelindeki  kooperatiflerin katıldığı Kooperatifler fuarında, Esas1 AVM ‘de düzenlenen Kooperatifler Fuarında Adana’da bulunan diğer kooperatifler gibi ürünlerini sergileme fırsatı bulan Toros Kadın Kooperatifi, geleneksel tarz sıkma börek, salça, turşu, reçel çeşitleri ve örgü bebek oyuncaklar ile beğeni topladı.

Özellikle zaman zaman düzenlenen kurslar ile üretilecek olan ürünlerin standartlara uygun olarak nasıl üretileceği ve üretim şekilleri noktasında destek alan kadınların bu doğrultuda bilinçli üretim yapması sağlanıyor.

Sarıçam Belediyesi ile koordineli bir şekilde hareket eden Toros Kadın Kooperatifi Belediye İle ortak Avrupa Birliği Destekli Projeler üretiyor.

Kurulan ekip ile kuru meyve üretimi konusunda yapılan AR-GE çalışmaları ile yakın zamanda meyve kurutma işlemi yapılmasının planladığı bildirildi.

HABER ; FİLİZ YILDIRICI

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans