Dolar : Alış : 31.0047 / Satış : 31.0605
Euro : Alış : 33.5620 / Satış : 33.6225
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Topraksız Tarımla Çilek Üretti

01 Mart 2021 - 466 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Topraksız Tarımla Çilek Üretti
Topraksız Tarımla Çilek Üretti

Topraksız Tarımla Çilek Üretti

Adana’da topraksız tarımla bölgede ilk kez çilek üretimi yapan genç girişimci kadın, günlük olarak 150-200 kilogram verim alarak ihracat yapıyor.

Yatırım danışmanı Merve Başak (26), geçen yıl Yüreğir ilçesine bağlı Irmakbaşı Mahallesi’nde yaklaşık 1 buçuk dönümlük alanda topraksız tarım ile çilek üretmeye karar verdi. Ziraat danışmanları desteğinde serayı kuran genç kadın, 30 bin çilek fidesini toprak yerine Hindistan cevizi kabuğundan üretilen kokobit malzemesine ekti.

Çukurova bölgesinde ilk kez kurulan topraksız çilek serasında istediği bütün işler yolunda gidince şu anda günlük 150-200 kilo verim alan ve sezon sonu 18 ton verim bekleyen genç kadın, çilekleri de Rusya, Kazakistan ve Türkmenistan’a ihraç etmeye başladı. Adana’da birçok pastane ve otele çilek satan Başak, birinci kalite çileğin kilosunu 18, ikinci kalite çileğin kilosunu da 13-14 liraya satıyor.

‘‘Adana’da böyle bir verim beklemiyorduk’’

Koronavirüs sebebiyle satış rakamlarında azalma olduğunu ancak koronavirüsten sonra satış rakamlarının artacağını belirten Merve Başak, “Biz hasatta Adana’da hiç beklemediğimiz verimi gördük. Benim 6 zirai danışmanım var ve onlar da çok şaşırdı. Adana’da topraksız çileği deneyince gördük ki çok verimli ve buranın iklimi de müsait. 1 buçuk dönüm alanda şuanda günde 150-200 kilogram çilek topluyoruz. Piyasa düzeldiğinde bunun satış rakamlarına da yansıyacağını ve çok daha kıymetli bir ürünü ortaya çıkarmış olacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

‘‘Haftalık 1 ton ihracat yapıyoruz’’

Kendi kurduğu seranın maliyetinin 200-250 bin lira olduğunu ancak şu anda 350 bin liraya seranın kurulabileceğini aktaran Başak, “Bizim hesaplamalarımıza göre bu sera maliyeti 2 – 2,5 yıl gibi bir zamanda fiyatını çıkartacak. Ancak koronavirüs nedeniyle bu süre biraz daha uzayabilir. Pandemi bizim fiyatlarımızı çok ciddi düşürdü. Pazardaki çilek ihtiyacını azalttı. Biz haftalık 1, 1 buçuk ton çilek ihracatı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘‘Pastanelere mal yetiştiremiyoruz ’’

Fiyatların pandemiden dolayı düşük olduğunu da belirten Başak,”Oteller, marketler zincirine de satıyoruz. Fiyatlar o kadar düşük ki. Üreticinin elinde malı kalanda oluyor. Normalde çilek kalacak bir meyve değil. Biz satabiliyoruz ama fiyatlar çok düşük. Şu anda pastanelere 18 liraya satıyorum. İkinci kalite meyveleri de şu anda 13-14 liraya satıyorum. Biz şu an pastanelere mal yetiştiremiyoruz. Sabah toplamaya başlıyoruz öğlene kadar bitiyor.”

    

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans