Dolar : Alış : 27.1751 / Satış : 27.2240
Euro : Alış : 28.9027 / Satış : 28.9548
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1482 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Sivil Toplum ve Kamu Temsilcileri Adana’da Buluştu

12 Nisan 2018 - 586 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Sivil Toplum ve Kamu Temsilcileri Adana’da Buluştu
Sivil Toplum ve Kamu Temsilcileri Adana’da Buluştu

Sivil toplum kuruluşları (STK) ve kamu temsilcileri, işbirliği için Adana’da bir araya geldi.

Türkiye-Avrupa Birliği ortak finansmanıyla hayata geçirilen ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Kamu-Sivil Toplum Kuruluşu İşbirliği Projesi Adana’da tanıtıldı.

“Adana Sivil Toplum Günleri” adıyla Divan Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanı Yılmaz Doruk, STK’ların modern devlet yapısı içinde daha fazla yer almaya başladıklarını belirterek, şunları söyledi:

“STK’ların da faaliyet gösterdikleri konu, alan giderek genişliyor. Bu konuda yapılan en önemli şey, Dernekler Dairesi Başkanlığı’nın faaliyete geçirilmesidir. Bu görevin emniyetten alınarak İçişleri Bakanlığı bünyesinde sivil bir birime verilmesi, STK’lara olan bakışa köklü bir değişiklik getirmiştir. Ayrıca mevzuat alanında da önemli değişiklikler yapıldı, yasalardaki pek çok sınırlama ortadan kaldırıldı. Dernek kurma, üyelik, dernek faaliyetleri düzenlendi, birçok alanda kolaylık sağlandı. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz STK-Kamu İşbirliği projesi çok anlamlı. Artık kamu, STK’nın kıymetini anladı; STK’lar da daha etkili olmak için kamuyla iletişim olmaları gerektiğini anladı. Bunu daha ileriye götürmenin yollarını bulmak, işbirliği yapmak için bu projeyi uyguluyoruz. Projeyi AB Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz ve 20 ilde yaklaşık 2 bin katılımcıyla yapacağız. Bu toplantıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

AB Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Cangir, “AB sürecinin en temel aktörlerinden olan” STK temsilcileriyle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“AB sürecinde çok sayıda yasayı, mevzuatı hayata geçirdik ama bunların kağıt üzerinde kalmaması için toplum tarafından benimsenmesi, sahiplenilmesi lazım. Bunların kağıt üzerinde kalmaması da STK’lar tarafından anlaşılması ve hayata geçirilmesiyle mümkün olabiliyor. Bu yüzden STK’ların bu konuları sahiplenmesi ve kamu-STK işbirliği bizim için çok önemli. Bu proje sayesindeki yereldeki STK’lar ile kamu arasında çok güçlü bir bağ kurulmuş olacak.”

Adana Vali Yardımcısı Mustafa Yavuz da STK’ların sahada, halkın içinde toplumun nabzını en iyi tutan kuruluşlar olduğuna dikkat çekerek, “Kentimizin sosyal, ekonomik, kültürel anlamda gelişmesinde ve kalkınmasında en büyük paydaşımız hiç kuşkusuz STK’lardır. Bu bağlamda Sivil Toplum Günlerini de yerel düzeyde, kamu ve STK’lar arasında daha fazla işbirliğini ve iletişimi öngören bir etkinlik olarak değerlendiriyor ve destekliyoruz. 2 gün boyunca sürecek olan çalışmaların, AB Bakanlığımız ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığımız ile yerel yönetimlerimiz, yerel STK’larımız arasında önemli bir iletişim oluşturacağına inanıyoruz” dedi.

Adana ile birlikte 20 pilot ilde düzenlenecek olan Sivil Toplum Günleri ile kamu kurumları ve STK’lar arasında iletişim ve işbirliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Kamu-STK İş Birliği Projesi Nedir?

STK’ların karar alma süreçlerine katılımını sağlamak için gerekli olan bazı ön koşullar bulunuyor. Bunların başında kamu kurumlarında çalışanların ilgili mevzuat ve mekanizmaları etkili bir biçimde uygulayabilmesi için belirli teknik ve idari kapasiteye sahip olması geliyor. Öte yandan, sivil toplum kuruluşlarının gerek merkezi gerekse yerel idarelerdeki kamu görevlileriyle etkin bir iletişim kurabilmesi yine bu ön koşullar arasında yer alıyor. Sivil toplum kuruluşlarının kamu kurumlarıyla iletişim kurmalarını sağlayacak kapasiteyi de kendi bünyelerinde geliştirmeleri gerekiyor. Tüm bu koşullara ek olarak, demokratik katılımı teşvik edecek ve sosyal iletişimi güçlendirecek güven ortamının tesis edilmesi toplumsal bağlamın yeniden yapılanması için büyük önem taşıyor. Bu genel koşulları sağlamak üzere yola çıkan İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı hem kamu görevlilerinin hem de STK’ların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kamu görevlilerinin kapasitelerinin geliştirilerek iş birliğine uygun ortamın oluşturulması amacıyla Kamu-STK İş Birliği Projesi’ni yürütülüyor.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans