Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1559 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

SEYHAN BELEDİYESİ’NİN “ENGELSİZ VE GLÜTENSİZ KAFE”Sİ İLGİ ODAĞI OLDU

04 Temmuz 2023 - 136 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»SEYHAN BELEDİYESİ’NİN “ENGELSİZ VE GLÜTENSİZ KAFE”Sİ İLGİ ODAĞI OLDU
SEYHAN BELEDİYESİ’NİN “ENGELSİZ VE GLÜTENSİZ KAFE”Sİ İLGİ ODAĞI OLDU

Dezavantajlı konumdaki vatandaşların hayatını kolaylaştıran Seyhan Belediyesi, Engelsiz ve Glütensiz Kafe’yi hizmete açarak Türkiye’de ilki daha yaşama geçirdi. Glüten içermeyen pizza, hamburger, makarna, simit, ekmek, grissini, cheesecake, kurabiye gibi ürünlerle çölyak hastalarının birçok ürüne oldukça ekonomik fiyatlarla erişimi sağlanırken, kafe kısa süre içerisinde çölyak hastalarının sosyalleşme mekanı haline geldi.

Engelsiz ve Glütensiz Kafe iledownsendromlu çocukların aktif olarak sosyal yaşama katıldığını ifade eden Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, kafeyle hem çölyak hastalarının doğru beslenmesini ve sosyalleşmelerini sağladıklarını, hem de aile bütçelerine ekonomik katkıda bulunduklarını kaydetti. Başkan Akay, “Talep umduğumuzun çok çok üzerinde. Çölyak hastalarının gerçekten ihtiyaçlarını giderebilecek, onların hasret kalmayacakları bir ürün çeşitliliğini sunuyoruz. Adana’ya hayırlı olsun” dedi.

BÜYÜK BİR EKSİKLİK GİDERİLDİ

Seyhan Belediyesi’nin Gürselpaşa Mahallesi Ali Bozdoğanoğlu Bulvarı’nda hizmete açtığı Engelsiz ve Glütensiz Kafe’de, çölyak hastaları glütensiz pizza, makarna, hamburger, tatlı, sıcak-soğuk içecek, smoothie, kurabiye, grissini, salata ve ekmek çeşitleri gibi geniş yalpazeye sahip menüden yararlanma imkânı buluyor. Glütensiz ürünlere erişim konusunda Adana’daki büyük bir eksikliğin giderilmesini sağlayan kafe resmi açılışı yapılmadığı halde yoğun ilgi görüyor.

ÇAĞIN EN ÖNEMLİ HASTALIKLARINDAN

Başkan Akay, Çölyak hastalığının çağın en önemli hastalıklarından birisi olduğunu vurguladı. Glüten hassasiyetinin çölyak hastalarında ciddi rahatsızlıklara neden olurken, kişinin beslenme ve ekonomik ve sosyal yaşamında da olumsuzluklara neden olduğunu kaydeden Akay, “Bizler böyle bir hizmeti vererek aslında hem çölyak hastalarının doğru beslenmesini ve sosyalleşmesini sağlıyor, hem de aile bütçelerine ekonomik katkıda bulunuyoruz” dedi.

TALEP UMULANIN ÇOK ÜZERİNDE

Talebin umulanın çok üzerinde olduğunun altını çizen Akay, kafede downsendromlu gençlerin de aktif yaşama katılımının sağlandığını vurguladı. Akay, “Burada çölyak hastalarının gerçekten ihtiyaçlarını giderebilecek, onların hasret kalmayacakları bir ürün çeşitliliğini sunuyoruz. Süreç içerisinde bunlar daha da genişleyecek” diye konuştu.

DEĞER VERİLDİĞİMİZİ İFADE EDİYOR

Adana’nın misafirperver bir şehir olduğunu ancak hiçbir zaman glütensiz bir kafede çölyak hastalarını misafir etmediğini belirten Adana Çölyak Derneği Başkanı Safiye Şumnu, “Engelsiz ve Glütensiz Kafe değer verildiğimizi, unutulmadığımızı ifade ediyor ve sosyal belediyecilik anlayışının da var olduğunun ispatlandığının bir örneği aslında. Emeği geçen herkese çok çok teşekkürler” ifadelerini kullandı.

İLKLERİN İLKİ

Glütensiz ürünlerin fiyatlarının çok yüksek olduğunu anımsatan Şumnu, “Burada ekonomik anlamda da rahatız. Yani dışarıdaki, piyasadaki normal ürünlerle eşdeğer bir fiyatlandırma var. Burası belediye  olarak ilklerin ilkleri. Engelsiz, Glütensiz Kafe sadece burada var, Adana’da. Bizden başka kimsede yok” şeklinde konuştu.

“UMARIM BEN DE BİR GÜN BÖYLE BİR YER AÇABİLİRİM”

Altı yıl önce Çölyak teşhisi konulan Sura Güllü de, “Bu şekilde yerlerin açılması gayet iyi bir şey. Umarım bir gün ben de açabilirim. Benim öyle bir hayalim var. Umarım gerçekleştirebilirim. Belediyemize de çok teşekkür ederim buradan. Çok iyi oldu. Elimizin altında olması, çok şeyin olması, hemen ulaşabileceğimiz şekilde olması gayet iyi” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans