Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

“Sarıçam ekonomisi daha da güçlenecek”

21 Mart 2018 - 982 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»“Sarıçam ekonomisi daha da güçlenecek”
“Sarıçam ekonomisi daha da güçlenecek”

İş’te Life Adana dergisi olarak Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ile bir röportaj gerçekleştirdik…

 

Sarıçam ve çalışmalarınız diye sorunca eminiz ki uzun bir liste çıkacak. En acil olarak gördüğünüz altyapı çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İlçemiz tarihinde geride kalan uzun yıllar boyunca yapılan hizmetleri yaklaşık 4 yıllık görev süremiz içerisinde Sarıçam’a kazandırmak için tüm ekip ve personel olarak yoğun bir tempoda çalışmaktayız. Belediyede kurumsallaşmayı ve mali disiplini sağlamanın vermiş olduğu düzen ile yapılan fiziki çalışmalar artık gözle görülür bir hale gelmiştir. Sarıçam’da yıllardır dokunulmayan Sarıçam Deresi’nin ıslahı için 7 milyon liralık ihale yapıldı. İhale sonrası başlayan çalışmalarda artık sona doğru geliniyor. Ayrıca Buruk Kolektörü ile Sarıçam bölgesinin altyapı sorunun çözümü için 26 milyon liralık ihale yapıldı. Bu proje de tamamlanmak üzere.

 

Yapılaşmanın yoğun ve hızlı bir şekilde olduğu Sarıçam ilçesinde yol, kanalizasyon ve doğalgaz çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Sarıçamlıları mahcup etmemek için hizmetlerimiz sürüyor. Ayırım yapmadan çalışmalarımızı yapıyoruz. İlçenin büyük bir bölümü şantiye haline dönüştü. Birçok mahallede asfalt, kilit parke ve kaldırım çalışmaları devam ediyor. Ayrıca ilçemizde doğalgaz çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Merkez mahallelerimizden bir bölümüne doğalgaz verildi. Diğer yerler 2018 sonuna kadar bitirilecek. Bu arada doğalgaz çalışması sırasında mahallelerimizde bozulan yolların yapımı hızla sürüyor ve en kısa sürede de tamamlanacak. Elektrik telleri de birçok yerde yer altına alındı. Yol yapım çalışmalarında önceliği acil olan yerlere veriyoruz. Ekiplerimiz yoğun bir şekilde yapılan planlama doğrultusunda çalışıyorlar. Halkımızdan ve muhtarlarımızdan gelen istekleri de göz önünde bulunduruyoruz. Yeni bulvar açma çalışmalarımız ise Adana Büyükşehir Belediyesi ile uyumlu bir şekilde sürdürülüyor. Ben özellikle yapılaşmanın hızlı bir şekilde sürdüğü ilçemize hizmette verdikleri destek nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü’ye de Sarıçamlılar adına teşekkür ediyorum.

 

Vatandaşın sağlık, eğitim ve güvenlik ihtiyacı için ne gibi çözüm ve çalışmalarınız var?

Çukurova ve Bilim Teknoloji üniversiteleri öğrencilerinin büyük bir kısmının Sarıçam’da ikamet etmesinin sağlanması halinde bu bölgenin daha da değişip gelişeceğine inanıyoruz.

Bilim ve Teknoloji Üniversitesi bizim bölgemizde yapılarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başladı. Yani 2 üniversitemiz de Sarıçam’da. Öğrenci kenti Sarıçam olduğu takdirde AVM ve öğrenci evleri ve özel sektör kendiliğinden gelecek, yaşam kalitesi artacak. Bu bölgeden çöplüğün kalkması için çalışıyoruz. ALO Sarıçam’dan e-devlet ve e-belediye ye kadar önemli hizmetlerimizi sunuyoruz. Sarıçam’a samimiyetle hizmet etmek istiyoruz ve bunun için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Sarıçam Belediyesi’nde vaat edilen projelerden biri olan Ana-Bacılar Kadın Konukevi ve Kültür Merkezi’nin inşaatlarında artık sona gelindi. Ayrıca projelerimiz arasında yer alan Saat Kuleli Park’ta yapım çalışmaları da bitme aşamasına geldi.

Sarıçam Belediye Başkanlığı’nda 1 Ocak 2015 tarihinde kurulan Turkuaz Masa (Halkla İlişkiler) çalışmalarına başladı ve bünyesinde kurulan 444 72 23 Turkuaz İletişim Hattı ile 24 saat ara halka hizmet veriyor. Turkuaz İletişim Hattı’na bugüne kadar binlerce çağrı kaydı yapıldığı ve bu kayıtlardan büyük bir bölümünün çözüme kavuşturuldu. Ayrıca her çarşamba günü halkla buluşma günlerimiz devam etmektedir. Sağlık merkezimizde toplam 23 bin 335 kişiye poliklinik, yaklaşık 10 bin kişiyi de hemşirelik ve laboratuar ile evde bakım, tıraş ve ulaşım hizmeti olarak da 9 bin 500’ün üzerinde insana hizmet verilmiştir.

 

İlçenizde istihdamın sağlanması ve işsizliğin azalması için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Sarıçam İstihdam Merkezi’nin (SİMER) bu alanda yaptığı başarılı çalışmalar sonucunda birçok işsiz gence iş olanağı sağladık. Bu merkezimiz bir yandan iş arayan vatandaşlarımıza mevcut donanımlarına göre iş bulmalarını sağlarken, diğer yandan da İŞKUR, Bilim Teknoloji Üniversitesi, Adana Organize Sanayi Bölgesi ile işbirliği doğrultusunda hareket ediliyor ve daha kalifiye eleman olarak işletmelere kazandırılıyor. Buraya yapılan müracaatlar sonucunda 2 bin 800 kişiyi iş imkânına kavuşmuştur. Sarıçam Belediyesi ile Küçük Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliğiyle yapılan proje dahilinde Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi veriliyor. Eğitimi başarıyla tamamlayanlar ise sertifikalarını alarak iş hayatına kazandırılıyor. 2016’da 86, 2017 de ise 277 kişi girişimcilik sertifikalarını aldı. Ayrıca engelliler için de girişimcilik kursu verildi.

Bunların haricinde yine arıcılık, budama ve aşılama, sürü yöneticiliği, ev ve süs hayvanları satışına yönelik eğitim kurslarıyla çok sayıda Sarıçamlıya eğitimler verildi. Bunun yanı sıra 2 bin 500 adet ceviz fidanı dağıtımı yapıldı.

 

Kültür sanat ve spor alanlarında neler yaptınız ve neler yapmayı planlıyorsunuz?

İlçemizde kurulu bulunan spor kulüplerine her zaman destek olmaktayız,  her yıl düzenli olarak 6 kulübe malzeme yardımında bulunuyoruz. Gençlerin spor yapabilmeleri için halı sahalar yapıyoruz, aynı zamanda belediye olarak bizim de Sarıçam Belediye Spor Kulübümüz bulunmaktadır. Ayrıca her yaz spor okulları açmaktayız. Bu sayede sadece futbol değil 11 branşta yaklaşık binin üzerinde sporsever gence ulaşıyoruz. Şu anda birçok yerde projeleri süren park çalışması yenilenen ve yapımı tamamlanan parklarımız var. Kozan yoluna cephesi bulunan ziraat arazisinin kenarına yapılan ve içinde oyun aletleri, oturma ve spor alanları, yürüyüş yollarının bulunduğu yer tamamlandı ve halkımızın hizmetinde. Artık burada ilçe halkı özellikle yaz akşamlarında hem spor hem de dinlenme imkânı bulacak. Halkın ihtiyaç ve sorunlarını göz önünde bulundurarak bu doğrultuda çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ediyoruz. Yeni projelerimiz arasında yer alan Yeşil Bulvar kıyısına da bisiklet yolu, yürüyüş yolu, dinlenme ve spor alanları yapılacağının da özellikle bilgisini vermek istiyorum.

 

Sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde yapmış olduğunuz hizmetler nelerdir?

2017-2018 yeni eğitim döneminde de ilçesinde ilkokul birinci sınıfa başlayan yaklaşık 3 bin öğrenciye üzerlerinde her öğrencinin isimlerinin yazılı olduğu okul çantası, kırtasiye malzemesi bulunan eğitim paketi yardımında bulunduk. Ayrıca yine ilçemizde üniversiteler de okuyan bin 500’ün üzerinde öğrenciye de bir defaya mahsus eğitim yardımı yaptık.

Sarıçam Belediyesi tarihinde bir ilke daha imza atarak 2 yılda ilçede yaşayan 884 çocuğa belediye tarafından hazırlanan muhteşem bir şölen ile sünnet törenleri yapıldı. Geleneksel hale getirdiğimiz sünnet şölenlerinin en iyi şekilde yapılması için hiçbir şeyden kaçınmıyoruz. Sosyal belediyeciliğin gereği olarak başlattığımız, ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olmaya devam ediyoruz. Sarıçam Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar neticesinde tespit edilen yaşlı ve bakıma muhtaç, yemek yapacak durumları olmayan toplamda 380 kişiye her gün sıcak yemeklerini evlerine kadar götürmekteyiz.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans