Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1571 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Portakal Çiçeği Karnavalı Sona Erdi

08 Nisan 2019 - 794 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Portakal Çiçeği Karnavalı Sona Erdi
Portakal Çiçeği Karnavalı Sona Erdi

 

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Adana Uluslar arası Portakal Çiçeği Karnavalı 3-7 Nisan tarihleri arasında beklenenin üzerinde yoğun katılımla sona erdi.

Portakal Çiçeği kokusunun verdiği mutluluk hissini ve Adana’yı dünyaya tanıtmak amacıyla düzenlenen Adana Uluslar arası Portakal Çiçeği Karnavalı yoğun katılım ve renkli görüntülerle sona erdi. Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olma özelliği ile ulusal ve uluslar arası basının yoğun ilgisi eşliğinde gerçekleşen karnavala Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinden yüz binlerce ziyaretçi akın etti. Karnaval boyunca renkli kostüm kortejleri, sergiler, atölyeler, konserler ve sokak gösterileri gerçekleştirildi.

Ağırlıklı olarak Atatürk Parkı’nda yoğunlaşan etkinlikler Ziyapaşa Bulvarı, Uğur Mumcu Meydanı, Merkez Park, Reşatbey ve Mumcu Caddesi’nde gerçekleştirildi. Dört gün boyunca Adana sokaklarında ve meydanlarında portakal çiçeği temasına uygun kostümlerle dolaşan insanlar karnavala renk kattı. Kostümlerin aynı zamanda yarıştığı karnavalda Ümit Temurçin başkanlığındaki jüri finale kalan 10 kostüm arasından ilk 3’ünü açıkladı. Birbirinden güzel kostümler arasından Özlem Minaz Çelebi’in tasarladığı kostüm birinciliği kazandı. İkinci Erkan Mercan olurken, üçüncülüğü Fevzican Ceman elde etti. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın en büyük sürprizlerinden biri de Hintli dansçılar ve Alya Dormen oldu. Karnaval kapsamında iki kez sahneye çıkan Hintli danşçılar ve Alya Dormen’in şovları nefesleri kesti. 

Hafta sonu karnavalın etkisinin daha çok hissedildiği Adana sokaklarında adım atacak yer kalmadı. Araç trafiğine kapalı olan yerlerde bile insan trafiğinden adım atılmakta zorlanılsa da karnavala katılanlar eğlencelerinden taviz vermedi. Festivale katılımın net rakamları henüz açıklanmadı fakat milyonları geçen ziyaretçi sayısı olduğu ön görülüyor.Karnaval boyunca Türkiye’nin dört bir yanından gelen tur otobüsleri  ve karavanlar şehrin her bir köşesinde görülürken, şehir dışından gelen motorcuların konvoyları da karnaval coşkusunu artırdı.

Tüm otellerin ve kamu tesislerinin dolduğu, karnaval etkinliklerinin yapıldığı yerlerde tüm kafe ve restoranların dolu olması Adana turizmi ve esnafının da yüzünü güldürdü. Turizm sektörünün yanı sıra giyim sektörü de karnavaldan olumlu etkilendi. Özellikle Adana ve Portakal Çiçeği karnavalını yansıtan kıyafet ve aksesuarlar katılımcılar tarafından yoğun talep gördü.

Karnaval 7 Nisan Pazar günü sorunsuz bir şekilde sona erdi.

İş’te Life Adana/Hanifi AKTAŞ

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans