Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1571 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

“Peyzaj, Estetik ile Mimarinin Buluşmasıdır”

20 Mart 2018 - 791 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»“Peyzaj, Estetik ile Mimarinin Buluşmasıdır”
“Peyzaj, Estetik ile Mimarinin Buluşmasıdır”

2015 yılının sonlarında Yağmur ve Yusuf İnanır tarafından kurulan Gardenia Peyzaj, kurulduğu günden bu yana 30’dan fazla projeyi hayata geçirdi. Gardenia Peyzaj, yürüttüğü her projede en ince ayrıntıya kadar düşünüp hem proje bitimindeki estetiği hem de 10 yıl sonrasını hayal ederek planlama yapmasıyla dikkat çekiyor.

 

Peyzaj çalışması dediğimizde daha çok bitkilendirme geliyor aklımıza. Yalnızca bitkilendirme olarak mı çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz?

Öncelikle uygulama yapılacak alanı vaziyet planı üzerinde yeniden şekillendiriyoruz. Firmaların isteklerini ve mimari tarzını öğrendikten sonra, kendi fikirlerimizle harmanlayarak projelendirmeye başlıyoruz. Projenin içerisinde varsa, yüzme havuzları, aqua parklar, çocuk oyun parkları, kamelya, basketbol ve voleybol gibi sosyal donatıların tamamını önce proje üzerinde oturtuyor ve uygulamalarda bahsi geçen ürünlerin tamamının teminini yapıyoruz. Gardenia Peyzaj kapsamlı olarak çalışan bir firma ve aynı zamanda çözüm ortağıdır. Tamamen kaya görünümlü bir yüzme havuzu veya doğal bir şelale yaptırmak istediğinizi farz edelim, bunun gibi aklınızdan geçirdiğiniz her şeyi anında hayata geçiriyor. Gardenia Peyzaj her projesinde bir önceki projesinden daha iddialı projeler çıkartmak isteyen ve kendi ile yarışan bir firma olduğundan daima yenilikçi ve araştırmacı bir firmadır.

 

Projeyi hayata geçirirken nelere dikkat ediyorsunuz?

Projelerimiz bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak çizilir. Sunum esnasında animasyonlarla alan içerisinde gezintiye çıkılır, projenin beğenilmesi durumunda uygulamaya başlanır. Peyzaj uygulamaları tahmin ettiğinizden de zor ve uzun soluklu bir çalışmadır. Firmalar genellikle kısa sürede hızlı iş yaptırmak isterler ve bu yüzden altyapı tesisini aceleye getirebilirler, bu gibi durumlarda mutlak kontrolü elimizde tutuyoruz. Altyapı tam hazırlanmadan üste geçmiyoruz. Altyapı işlemlerinde eksiklikler olması durumunda peyzaj çalışmasına başlarsanız bu size yalnızca kısa süreli bir mutluluk sağlar, uzun vadede bitkilerde kurumalar, kök çürüklükleri ve buna benzeyen birçok hastalıkla mücadele etmek durumunda kalır ve maalesef en başa dönebilirisiniz. Alanın eğimi, drenajlar projelendirmeye başlamadan önce yapılması gereken en önemli işler arasındadır. Teknik detaylar ve betonarme işleri bittikten sonra bitkilendirmeye geçilir. Bitkilendirme peyzajdaki en son ve en görsel detaydır. Gardenia Peyzaj, bitki seçimini büyük bitkilerden yana kullanır. Bakımı kolay hastalığa dayanıklı bitkileri tercih eder. Uygulama yapılan alanda kontrolü elinden bırakmıyor olması hata yapma olasılığını azaltır. Uygulama yapıldıktan sonra bitkiler firma tarafından 1 yıl garanti kapsamında olup 1 yıl boyunca da bakımı ücretsiz olarak firmamıza aittir.

 

Peyzaj projelerinin uygulanma şeklinden ve öneminden bahsederseniz neler söylemek istersiniz?

Aslında bununla ilgili çok uzun konuşmak gerekiyor. Fakat ben herkesin anlayabileceği şekilde örnekleyerek bitirmek istiyorum. Biz kumaş değil elbise satıyoruz. Eğer siz de bir elbise satın alacaksanız dünyanın en kaliteli kumaşını dahi almış olsanız terziniz becerikli değilse elbisenizi çöpe atmak zorunda kalabilirsiniz.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans