Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Korona virüs gülleri de vurdu..

08 Mayıs 2020 - 1.058 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Korona virüs gülleri de vurdu..
Korona virüs gülleri de vurdu..

 

Dünyada Pandemi ilan ettiren bir taraftan sağlık açısından mücadele edilen diğer taraftan tüm ülkelerin ekonomik kaygılar ile çeşitli tedbirler aldığı korona virüs birçok sektör gibi gül üreticilerini de vurdu.

Adam eksen biter dedikleri Çukurova’nın bereketli toprakları yüzlerce bitkiye ev sahipliği yapıyor. Hemen hemen her türlü bitkiyi üretmek için uygun toprağın ve hava koşularının uygun olduğu Çukurova sera bitkileri içinde uygun koşullara sahip. Gül üreticilerinin de tercihi olan Çukurova’da güller serada yetim kaldı.

Dünya genelinde kutlanan özel günler alış veriş için birçok esnafın beklediği günlerden olan Anneler gününe birkaç gün kala bizde acaba sektörde durum nasıl diye Gül üreticisi Adil AKBUDAK’ı Adana’da bulunan gül serasında ziyaret ettik.

Uzun yıllardır gül seracılığı yaptığını dile getiren Adil Akbudak;

“Bu iş bebek bakımı gibidir. Sadece serayı kurmak yetmiyor. Her an başında beklemek gerekiyor. Isıtması, havalandırması, rüzgârın yönü her an burada olmak ve ilgilenmek gerekiyor. Sarf edilen her emeğin karşılığını alınca keyif alıyorsun. Bizim için özel günler hasat zamanı. Sevgililer günü, anneler günü, öğretmenler günü ws. Bizler için emeğimizin karşılığını alma zamanıdır. Tüm dünyada yaşanan bu virüs birçok sektör gibi bizleri de etkiledi. Gül satışları durdu. Bu sene hasadımız ellerimizde kaldı. Anneler gününe kadar bir çözüm bulunabilir mi acaba diye bekledik ama geldiğimiz sonuçta güller serada beklemeye kaldı. Bu sene en azından 2020 nin son döneminde kazanırız umuduyla aynı ilgi ile güllerimize bakmaya devam ediyoruz. Umarım ki tüm dünyayı saran virüse bir an önce çözüm bulunur öncelikle halk sağlığı açısından sonrasında tüm esnaf ve üreticiler açısından”.

40 dönüm arazi üzerinde kurulu olan gül serasındaki güller virüsün bitmesini ve mutlu edilecek kişilere ulaşmayı bekliyor.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans