Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Kavak: Yeni Ekonomi Programı’nda Adana’nın izi olacak

24 Eylül 2018 - 652 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kavak: Yeni Ekonomi Programı’nda Adana’nın izi olacak
Kavak: Yeni Ekonomi Programı’nda Adana’nın izi olacak

Kavak: Yeni Ekonomi Programı’nda Adana’nın izi olacak

   Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Adana Başkanı Burhan Kavak, ‘Yeni Ekonomi Programında Adana’nın ön plana çıktığını söyledi. Kavak, petro-kimya sektöründeki millileştirme çalışmaları kapsamında Ceyhan Enerji İhtisas Bölgesi’nin hızla faaliyete geçirileceğini müjdeledi.
 
   Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) çok iyi çalışılmış bir program olduğunu belirten Kavak, “Önümüzdeki süreçle ilgili olarak her türlü değerlendirmenin yapıldığını
gördüğümüz programda bir sanayi şehri olan Adana önemli görevler üstlenecek” dedi.
 
   Başkan Kavak, programın ‘Dengelenme, Değişim ve Disiplin’ odaklı olduğunu hatırlatarak, “Gerek temel makro parametreler için hedeflediği düzeyler gerekse üretim-tasarruf-yatırım üçgeninde reel sektöre vaat ettiği açılımlar bağlamında Dünya ve Türkiye ekonomisinin gidişatı açısından makul, ölçülebilir ve ihtiyatlı bulduk” diye konuştu.
CEYHAN ENERJİ İHTİSAS BÖLGESİ GÜNDEMDE
   Programda üzerinde en fazla durulan konunun üretimde millileştirme olduğunu belirten Kavak, “Programda cari açığı doğrudan etkileyen sektör kalemlerine de vurgu yapılmış. Yeni dönemde biyo-teknoloji, petro-kimya, yazılım, enerji ve makine-teçhizat gibi katma değeri yüksek sektörlerde yatırımlar öncelik kazanacak. Bu çerçevede Adana’nın öneminin ortaya çıkacağını biliyoruz. Bizler de bu doğrultuda katma değeri yüksek üretim arayışımızı, doğacak yeni sektörler üzerinde çalışmalarımızı artırmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.
HEDEFE TASARRUF ETKİSİ
   Kamu maliyesi anlamında tasarruf kalemlerine yapılan ısrarlı vurgu ve bunun için özelleşmiş bir ofisin kurulmuş olmasını da değerli bulduklarını belirten MÜSİAD Adana Başkanı Burhan Kavak, “Programın üçer aylık periyodlar ile denetlenecek olması hem planın işleyişinin verimliliğini hem de mikro değişimlerin izlenerek makro planda güncelleme yapılması ihtimalini desteklemektedir. Bu tür güncellemeler, değişimlere karşı hızlı refleks verme ve
programın disiplin etabının işletilmesi adına elzemdir. Bankaların mali yapı ve aktif büyüklükleri üzerinde çalışmalar yapılacağının kaydedilmesi hem reel sektörün bankacılık sektörü ile olan güven ilişkisini güçlendirecek hem de güçlü finansal kesim yaratma politikasını destekleyecektir” dedi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans