Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

İldeniz Özal: “Kadınlar Sınırlarını Zorlamalı”

12 Mayıs 2018 - 1.098 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»İldeniz Özal: “Kadınlar Sınırlarını Zorlamalı”
İldeniz Özal: “Kadınlar Sınırlarını Zorlamalı”

Ceyhan Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İldeniz Özal, Türkiye’de kadınların üretime katılma oranının yüzde 34 civarında olduğunu belirterek, “Hayatın her alanında kadının önemini vurgulamak için sınırlarımızı daha fazla zorlamamız gerekiyor” dedi.

Ceyhan Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği “Yön Veren Kadınlar Zirvesi/Girişimde Topuk Sesleri” Adana Sheraton Otel’de yapıldı. Zirveye, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın eşi Beyhan Demirtaş’ın yanı sıra iş dünyasından çok sayıda girişimci kadın katıldı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Ceyhan Kültür Sanat ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İldeniz Özal, dernek olarak, kadınların toplumsal yaşama katılımını sağlamayı görev edindiklerini ve bunun için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bu toplantıdaki hedefimiz ise kadın girişimciliğinin ve kadının ekonomideki yerini ön plana çıkartmak, iş fırsatları yaratmak ve konuyla ilgili ortak değerler üretmeyi sağlamaktır. Ekonomide kadın, eğitimde kadın, üretimde kadın, daha güçlü kadın, daha güçlü toplumdur. Hayatın her alanında kadının önemini vurgulamak için sınırlarımızı daha fazla zorlamamız gerekiyor. Türkiye’de kadınların üretime katılma oranı yüzde 34 civarındadır. Hızlı hareket etmemiz ve sınırlarımızı zorlamamız gerekiyor.”

“Dört duvara hapsolan kadın tipi istemiyoruz”

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da bir ülkede kadın ve erkek eşit değilse o ülkenin gelişmiş olmasından söz edilemeyeceğini dile getirerek, şunları söyledi:

“Türkiye’de kadınların iş hayatında, sosyal hayattaki sayıları hala arzu edilen düzeyde değildir. Kadınların istihdama katılması ne zaman erkeklerle eşit düzeye gelirse o zaman bizim de birçok sorunumuz çözülmüş olacaktır. Kadınların çalışma hayatında daha çok var olmaları için Seyhan Belediyesi olarak elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Annelik, en kutsal görevdir ama kadına yalnızca annelik görevini veren zihniyetin karşısındayız. Biz dört duvara hapsolan kadın tipi istemiyoruz. Biz kadının erkeklerle eşit olmasını istiyoruz. Ekonomik ve siyasi bağımsızlığını kazanmış, çalışma hayatında yönetici olan kadınlar görmek istiyoruz ve bunun için çabamız en üst düzeyde olmaya devam edecek.”

“Kadın; akıl, detay, özveri, vicdan, yürek demektir”

Moderatörlüğünü Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden’in yaptığı zirvede, Big Chefs Kurucu Ortak ve CEO’su Gamze Cizreli ve TMG Madencilik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfrield konuşmacı olarak yer aldı ve katılımcılarla girişimcilik hikayelerini paylaştılar.

GED Başkanı Esra Özden, “Kuş tek kanatla uçamaz” sözünü hatırlatarak, “Kadını sadece kanat olarak görmeyi, kuşun bir parçası olarak görmeyi doğru bulmuyorum. Kadın; akıl, detay, özveri, vicdan, samimiyet, yürek demektir. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, dünyadaki her şey bir kadının eseridir. Türkiye’de kadın girişimci denildiğinde akla yemek şirketi ya da butik açmak geliyor. Hep bu geleneksel girişimci kadın modeli karşımıza çıkıyor. Kadınlar; katma değerli ürün üretebilen, proje bazlı çalışan, son gelişmeleri ve teknolojiyi takip eden yeni bir girişimci modeli sergilemelidir” dedi.

Big Chefs Kurucu Ortak ve CEO’su Gamze Cizreli, 2007 yılında banka kredisi ile kurulduklarını anlatarak, “Bugün bir zincire ulaştık ve globalleşmeye doğru gidiyoruz. Kadınların hayallerinin peşinden gitmeleri, kendilerine inanmaları gerekiyor. İnanırsak, çalışırsak yapamayacağımız hiçbir şey yok” diye konuştu.

TMG Madencilik Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfrield da “Biz kadınlara riskten korkmak öğretiliyor. Kaybedecek hiçbir şeyiniz olmazsa risk diye bir şey de yoktur. İhtiyacımız olan şey önce cesaret, sonra da sabırdır. Bize sürekli ‘Yapamazsın, edemezsin, şöyle gül böyle otur’ deniliyor. Hiç kimseyi dinlemeden, cesaretimiz kırılmadan, sabrederek bildiğimiz yolda ilerlemeliyiz. Başarı da gelecektir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans