Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

İran, dolar dışı ticarette Asya’ya yöneldi

08 Ocak 2019 - 608 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»İran, dolar dışı ticarette Asya’ya yöneldi
İran, dolar dışı ticarette Asya’ya yöneldi

İran Dışişleri Bakanı Mohammed Cevad Zarif, Avrupa Birliği’nin ABD yaptırımlarını etkisiz bırakmak için İran ile dolar dışı ticaret yapma konusunda yavaş yol aldığını, halkın menfaati için “Hindistan, Çin ve Rusya gibi geleneksel ortaklarla” görüşüldüğünü belirtti. İran, geçen günlerde riyalden dört sıfır atılmasını kararlaştırmış; ülkede üretimi yapılan ürünlere benzer yabancı ürünlerin; televizyon, radyo, gazete ve bilboard gibi her türlü yazılı, görsel ve basılı alanda reklamını yasaklamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Mohammed Cevad Zarif, Avrupa Birliği‘nin ABD yaptırımlarını etkisiz bırakmak için İran ile dolar dışı ticaret yapma konusunda yavaş yol aldığını, aynı konuyu başka ülkelerle görüşmekte olduklarını söyledi.

Zarif dün Yeni Delhi’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Avrupalılarla bir özel amaç mekanizması konusunda çalışmaya devam ediyoruz ama onları beklemek zorunda kalıyoruz. Halkımızın yararı için Hindistan, Çin ve Rusya gibi geleneksel ortaklarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Zarif, İran’ın ticaret ortaklarıyla doğrudan ödeme ve takas mekanizmaları oluşturmakta olduğunu söyledi. AB, İran’ın 2015 tarihli nükleer anlaşmayla sağladığı ekonomik yararları kaybetmemesi için bir özel amaç vasıtası (SPV) kurmak istiyor. İran’ın büyük devletlerle imzaladığı ve nükleer programını daraltmayı vaat ettiği anlaşmadan, ABD Başkanı Donald Trump geçen yıl Mayıs ayında çıkmıştı.

AB diplomatları SPV’nin geçen yıla yetişeceğini umuyorlardı ancak üye ülkeler ABD’nin İran’a karşı yeniden uygulamaya koyduğu yaptırımlara hedef olmaktan çekindikleri için çalışmalar ilerleyemiyor.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans