Dolar : Alış : 17.9411 / Satış : 17.9734
Euro : Alış : 18.3238 / Satış : 18.3568
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1264 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

“Hiçbir şey için geç değil!”

16 Mart 2018 - 630 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»“Hiçbir şey için geç değil!”
“Hiçbir şey için geç değil!”

Tarih insanlıklarıyla, buluşlarıyla, duruşlarıyla, görüşleriyle bazı insanların dünyamızı güzelleştirme örnekleriyle dolu. Orkide İnan bunlardan birisi…

Başarmak için başlamak gerek, başarılı olmak için ise sadece başlamak değil inanmak gerek. Kimse yok ki inanarak ve azmederek çıktığı yolda başarısız olsun. 

İşte iş hayatındaki başarısıyla hayata bakışıyla herkese örnek bir kadının gurur veren hikâyesi.

 

Saimbeylili ilkokul öğretmeni bir ailenin ilk evlatlarıydı. İki kız kardeş olmalarına rağmen onlar anne babalarının çocuklara olan sevgisinden dolayı hiçbir zaman çekirdek aile olmadılar. Onlar sevgi dolu kocaman bir aileydiler.

İlkokul,  ortaokul, lise derken üniversite hayatı başlamıştı bile. Hayali iyi bir mühendis olmaktı. Bu hayal ile Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği bölümünde okudu.

Başarılı bir eğitim hayatı geçiren Orkide İnan okul hayatı sonrasında çok da planda olmayan bir şekilde ve ailenin isteği ile evlendi. Bu evlilikten Buse ve Ateş isminde iki evladı oldu. Bir taraftan çocuklarını en iyi bir şekilde yetiştirmeye çalışırken diğer taraftan hayattan hiç kopmadı her zaman dernekler veya sivil toplum örgütleri içerisinde oldu. Bir anne olarak her daim çocuklarının yanında oldu. Çok iyi bir anne, iyi bir ev hanımı ve iyi bir dosttu.

Tam 20 yıl ev hanımıydı. Ev hanımlığı bir meslek olsaydı en iyilerinden birisi ödülünü alırdı. Yaptığı her şeyin iyisini yapmak çocukluktan kalma bir özelliğiydi.

Çocuklarının artık büyümesi, onun için beklenen hamleyi yaparak iş hayatına girmesi anlamına geliyordu.

Çalışkanlığı, sıcakkanlılığı, yüksek enerjisi ve samimi duruşu ile kısa sürede iş hayatında istediği başarıyı yakaladı.

Orkide İnan, ‘üçüncü bir çocuğum’ dediği İnan OSGB ile iş hayatına atılmıştı. Sıcakkanlılığı yüksek enerjisi ve samimi duruşuyla  çok kısa bir süre içerisinde Adana’nın önde gelen OSGB’lerinden olmuştu. Onun enerjisi her bulunduğu ortamda hemen kendisini fark ettiriyordu. İş güvenliği hizmeti verdiği her firma onun bir aile bireyiydi. Yasal mevzuatlar ve prosedürler çerçevesinde hizmet üretmesi firmaları tarafından çok övgüyle karşılanıyor. Eksiklerini tamamlama noktasında İnan OSGB’den talimatlara harfiyen uyuyorlardı. Orkide İnan kısa zamanda 30’a yakın çalışanı ve onlarca firması ile kocaman bir aile olmayı başarmıştı.

Belki böyle bir başarıya ulaşmak birçok firmanın uzun yıllarını alıyordu. Orkide İnan farkı işte burada devreye giriyor. Çalışma azmi, enerjisi, en iyisini yapmaya çalışma çabası ve her biri kendi alanında uzman güçlü kadrosuyla çıktığı yolda İnan OSGB farkını kısa bir sürede sektöründe fark ettirdi.

Hiçbir zaman olması gereken kurallardan taviz vermeyen İnan “Çalışanların canları bize emanet gözüyle bakıyoruz. İş yeniden kurulabilir, kaybedilen her maddi varlık yeniden kazanılabilir. Sadece kaybedilen hiçbir can geri gelemez. Bizlere bir defa yaşam hakkı verildi. Bize emanet edilen bedeni korumak ve çocuklarımızı gözü yaşlı bırakmamak için uyulması gereken kurallara riayet etmeliyiz” diyor.

 

20 sene sonra iş hayatına atılmak zor muydu?

İş hayatının zorluklarını biliyordum nelerle karşılaşacağımı da… Benim için zor yoktu. Kendime olan güvenim tamdı. Hayatım boyunca dürüstlük benim birinci prensibim oldu. Doğruların ilkesinde azmetmek ve çalışmak ile başarılamayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum.

 

Peki ya şans başarı ile şans arasında nasıl bir ilişki vardır? Bir insanın gerçekten başarılı olması için şanslı mı olması gerekir? 

Şanslı olduğumu düşünüyorum. Sağlıklıyım, çok güzel iki çocuğa sahibim. Aslında hepimiz şanslıyız önemli olan bize verilen şansı değerlendirebilmektir. Başarılı olmak için ise sadece şans yeterli değil. Emek sarf etmek emeğini sevdiğin işe vermek. Yaptığın işin en iyisini yapmak başarıyı getirir. Hayal kurmak kurduğun hayale inanmak o hayalin peşinde koşmak, yaratanın verdiği şansı doğrulardan şaşmadan ve dürüstlükten taviz vermeden verilen şansı iyi değerlendirmek başarıyı etkileyen en büyük unsur olarak görüyorum. Bu şekilde devam ettiğin sürece Cenab-ı Allah yoluna çıkan tüm engelleri kaldırıyor. İnanç, itikat ve tam teslimiyet oldukça önemli. Geçen iki yıllık zamanda zarfında otuza yakın çalışanımız ve onlarca birlikte çalıştığımız firmamız var.Enerjimizi ve sinerjimizi daha da yükselterek çalışmaya devam ediyoruz..

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans