Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

“Her Koşulda Tarım, Her Koşulda Üretim”

07 Temmuz 2023 - 137 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»“Her Koşulda Tarım, Her Koşulda Üretim”
“Her Koşulda Tarım, Her Koşulda Üretim”

Şahin Bilgiç/ Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı

Adana’nın tarım üretimine katma değer sağlayan, üreticinin ve tüketicinin haklarını gözeterek mağduriyetleri gideren, projeleri ve çalışmaları ile Türkiye’nin gözde Ticaret Borsalarından birisi olan Adana Ticaret Borsası’nın (ATB) çalışkan Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç’le bir araya geldik. Başarıları ile adından söz ettiren Bilgiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödül almış ve tarım şehri Adana’nın gururu olmuştu. Bilgiç’le başarılarını, projelerini ve ATB’nı konuştuk.

İş’te Life Adana/ Filiz Yıldırıcı

Çukurova’nın tarımsal ürünlerinde 2023 yılına dair öngörünüz nedir?

İlimiz Çukurova gibi bereketli topraklara sahip bir bölgede yer almaktadır. Bu bizlere Allah’ın büyük bir lütfudur. Kıymetini bilmeliyiz. Ticaret Borsamızda pamuk, buğday, mısır, ayçiçeği, soya fasülyesi, narenciye, yaş sebze meyve ile canlı hayvan, et, et ürünleri ve süt gibi stratejik öneme sahip ürünlerimiz işlem görüp, tescil edilmektedir. Bu veriler son birkaç yıla bakılarak analiz edildiğinde tarımsal işlem hacmi günden güne katlanarak artmaktadır. Bu artış bize 2023’te de üretimin ve işlem hacminin daha da artacağını gösteriyor. Biz ATB yöneticileri 2023 yılı hedefi olarak ortaya koyduğumuz işlem hacmi hedefimizi 2022 yılında yakaladık. İnsan nüfusunun da giderek arttığı ve bu artışa orantılı olarak da gıda ve beslenme ihtiyacınında artacağı malumdur. Bu yüzden her zaman ifade ettiğim gibi ekilmedik bir karış toprak bırakmamalıyız.

Pandemi sonrası dünyada tarıma dayalı ürünler ve gıdanın önemi anlaşıldı. Bu çerçevede Çukurova ne yapmalı ki dünya pazarında arzu ettiği payı alabilsin?

“Her koşulda tarım ve gıda üretiminin kesintisiz şekilde devam etmesi gerekmektedir”

Sadece pandemi değil, yaşanan doğal afetler ve Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle insanların sürdürülebilir beslenmesi ve sağlıklı yaşayabilmesi için tarım ve gıdanın vazgeçilmez birer sektör olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir.  Her ne koşulda olursak olalım tarım ve gıda üretiminin kesintisiz bir şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir. Tarımsal anlamda dünya genelinde üretim, ticaret, sağlıklı depolama ve lojistik gibi konularda yaşanan sorunlarla beraber, tarım ürünleri fiyatlarında öngörülmeyen artışların yaşandığı da görüldü. Ülkemizde tüm olumsuzluklara rağmen tarımsal üretim ve gıda sektörü ara vermeden çalışmaya ve üretmeye devam ederek mücadelesini sürdürdü.

Adana Ticaret Borsası Olarak Türkiye’nin en büyük lisanslı depolarından birini kurdunuz. Bu tesis Çukurova’nın hangi ihtiyaçlarını karşıladı? Büyüme hedefiniz nedir?

Artık üreticilerimiz “ürünüm bozulur mu?” diye korkmuyor”

Adana Ticaret Borsası olarak bu projeye başlamadan önce bölgemiz üretimi, depolama kapasitesi, ürünlerin sürkülasyonu, finansman gibi bir çok konuda ciddi fizibilite çalışmaları yaptık. Tüm üyelerimizle bir araya geldiğimiz istişare toplantıları düzenledik. Onların da görüşlerini aldık. Bugün bahsettiğiniz konuya ilişkin sorunuz beni ziyadesiyle mutlu etti. Çünkü bu konuya ülke tarım ekonomisine katma değer yaratacak gözüyle baktık. Ve her türlü mücadeleyi vererek hayata geçirdik. Bugün hem üreticilerimizin hem üyelerimizin buğday, mısır gibi ürünlerini muhafaza ettiği 50 bin ton kapasiteli lisanslı depoları borsamıza kazandırdık. Milli servet olan stratejik ürünlerimiz en sağlıklı şekilde depolanıyor ve kurucu ortağı olduğumuz Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TURİB) üzerinden de en iyi fiyatla alım satımı gerçekleştirilmektedir. Artık üreticilerimiz “ürünüm bozulur mu?” diye korkmuyor, “ucuz mu sattım” diye düşünmüyor ve sürdürülebilir tarım için mücadelesine devam ediyor. Onların alın terinin tam karşılığını almaları bizleri oldukça mutlu ediyor. Böyle bir imkanı sağlayan başarılı projemizin depolama kapasitesini arttırmayı hedefliyoruz.

Bereketli olan bu topraklardatarım ürünlerimizin katma değerini yükselterek üretim kapasitemizi arttırmalıyız. Teknolojiden daha çok faydalanmalıyız. İklim değişikliğini de gözönüne alarak suyumuzu israf etmeyerek kapalı devre sulama sistemine bir an önce geçmemizin sağlanması için önemli olduğunu arzetmek istiyorum. Bu topraklar öyle bir toprak ki ne ekersen onu biçersin. Üretim emek ister sizler de bilgileri geniş kitlelere ulaştırdığınız için elinize ve emeklerine sağlık diliyor,  başarıları çalışmalarınızın devamını arzu ediyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödül almıştınız. Bu konuyla ilgili duygularınızı alabilir miyiz?

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB)’un 2019 yılında düzenlemiş olduğu oda/borsa proje yarışmasında; 365 oda borsa içerisinden “Modern ve Teknolojik Entegre Ticaret Borsası Kompleksi Projesi” ile “Kurumsal Kapasite ve Altyapı” kategorisinde birinciliğe layık görüldük. Adana için çok kıymetli olan birincilik ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan almanın onurunu da yaşadık. Ticaret Borsamızın faaliyetleri günden güne daha da artıyor, yeni projelere imza atıyor ve diğer borsalara örnek olmaya devam ediyoruz.

Katma değer yaratan projelerinizden bahseder misiniz?

İlimizin tarımına katma değer, çeşitlilik ve artı istihdam sağlayacak olan Adana Valiliğimiz öncülüğünde ilgili STK’ların da ortaklığında Sera OSB, Su Ürünleri OSB ve Gıda OSB’nin kuruluş işlemleri önümüzdeki yıl hızlı bir şekilde bitirilerek hayata geçilmesi planlanmaktadır. Bu bölgeler yatırımcının ilgisini çekecek özel bölgelerdir. Şu ana kadar gördüğü ilgi ve başvuru son derece memnuniyet vericidir. İnşallah bu alanlardaki faaliyetleri kısa bir süre sonra görmeye başlayacağız.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans