Dolar : Alış : 13.6667 / Satış : 13.6913
Euro : Alış : 15.4101 / Satış : 15.4378
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana22°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1076 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Hayvancılık Spekülatif Söylem Kurbanı

13 Eylül 2018 - 515 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Hayvancılık Spekülatif Söylem Kurbanı
Hayvancılık Spekülatif Söylem Kurbanı

MÜSİAD Adana Şube Başkanı Burhan Kavak, yapılan spekülatif söylemlerin Türkiye’de hayvancılığın gelişmesini engellediğini söyledi. Kavak, gelişmiş ülke standartlarında üretim yapan sektör temsilcilerinin söylentilerle zarara uğratılmasının milli sermayeye zarar verdiğini belirtti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adana Şubesi’nin ‘Dost Meclisi’ toplantısı hayvancılıkta Türkiye’deki en büyük 3 tesisinden biri olan Şahbazlar A.Ş. Besi Çiftliği’nde gerçekleştirildi. MÜSİAD Üyesi Mehmet Şahbaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinlikte konuşan MÜSİAD Adana Şube Başkanı Burhan Kavak, birçok yatırımcının yüksek bedellerle modern hayvancılık yatırımı yaptığını, ancak sektörün olumsuz haberlerle yıpratıldığını söyledi. Yaşanan münferit olayların, hayvandan insana bulaşan hastalıkların medyada biraz da abartılarak yer aldığını belirten Kavak, “Elbette önlemler alınacak, hastalıkla mücadele edilecek. Elbette vitamin ve protein açısından değerli kırmızı et tüketimi devam edecek. Münferit olumsuz gelişmeleri bütün bir sektöre mal etmek bu alanda yapılan yatırıma, yaratılan değere, istihdama zarar verir” dedi.

Başta girdi maliyetleri olmak üzere hayvancılık sektörünün bazı sıkıntılarının bulunduğunu anlatan Kavak, “Verimliliği daha yüksek, daha sağlıklı ve daha ekonomik yem üzerinde çalışmamız gerekirken, sektör diğer taraftan spekülatif söylemlerle yıpratılıyor. Sonuçta hayvancılığımız, ekonomimiz, yani hepimiz zarar görüyoruz” diye konuştu.

“Yatırıma Devam Edeceğiz”

Çok sayıda MÜSİAD üyesinin katıldığı ‘Dost Meclisi’ etkinliğinde yatırımlarıyla ilgili bilgi veren Şahbazlar A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahbaz da, 20 bin büyükbaş hayvan kapasiteli çiftliklerinin büyüklük ve modernlik açısından Türkiye’nin ilk 3 tesisi arasında yer aldığını söyledi. 150 kişi doğrudan olmak üzere binlerce kişiye istihdam yaratıldığını belirten Şahbaz, şartlar ne olursa olsun bu ülkede yatırıma devam edeceklerini söyledi.

Toplantıya katılan MÜSİAD Adana üyeleri şirketleri ve sektörleriyle ilgili bilgi verdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Adana Milletvekilleri Tamer Dağlı ve Abdullah Doğru’nun da katıldığı etkinlikte milletvekilleri iş insanlarıyla bir araya geldi. Milletvekilleri Dağlı ve Doğru, yeni dönemde Adana ekonomisinin gelişmesine yönelik projelerde sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışacakları vurgusu yaptılar.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans