Dolar : Alış : 27.1751 / Satış : 27.2240
Euro : Alış : 28.9027 / Satış : 28.9548
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1482 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Genç Girişimcilere 8 Bin 402 TL Destek

15 Eylül 2018 - 559 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Genç Girişimcilere 8 Bin 402 TL Destek
Genç Girişimcilere 8 Bin 402 TL Destek

İş kurmak isteyen 18-29 yaş arası gençlerin, 8 bin 402 TL tutan 1 yıllık sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak ve gençler 3 yıl vergiden muaf tutulacak.

7143 sayılı Torba Kanun ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) da bir genelge yayımlayarak detayları açıkladı. Buna göre, iş kuran 18-29 yaş arası gençlerin 1 yıllık Bağ-Kur primlerini devlet karşılıyor. Bu da yıllık 8 bin 402 TL destek anlamına geliyor. Ayrıca 3 yıllık vergi muafiyeti de bulunuyor. Bu kapsamda gençler 3 vergi yılı boyunca kazançlarının 75 bin TL’lik kısmı için gelir vergisi ödemeyecek.

Şartlar Neler?

Genç girişimcilerde mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını dolduran ve 29 yaşını doldurmayanlar teşvikten yararlanacak. 4B’li yani Bağ-Kur’lu sayılan girişimci gençler ile adi ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak söz konusu teşvikten yararlandırılacak.

-İşe başlama bildiriminin kanuni süresi içinde verilmiş olması gerekiyor. Geriye dönük tescil işlemi yapılması halinde vergi kaydının başladığı tarih itibarıyla teşvikten yararlanılacak. Örnek: 01/07/2018 tarihinde kırtasiye işletmeciliği faaliyetine başlayan ve prim teşvikinden yararlanma şartlarının tamamını taşıyan sigortalı (A)’nın, kuruma bildirimi vergi dairesince 5 ay sonra yapılmıştır. Buna göre, sigortalı (A), 01/07/2018 tarihinden itibaren prim teşvikinden yararlanacak.

-Teşvikten yararlanacak gencin kendi işinde bilfiil çalışması veya işin kendisi tarafından sevk ve idare edilmesi gerekiyor.

-Faaliyetin ortaklık veya şahıs şirketi bünyesinde yapılması hâlinde, sadece bir ortak, bu ortaklar arasından da en genç olanı faydalanabiliyor. Ortaklardan herhangi birinin teşvik şartlarını taşımaması halinde, diğer ortaklar da sigorta prim teşvikinden yararlanamıyor.

-Ölüm nedeniyle faaliyetin eş ve çocuklar tarafından devralınması hâli hariç olmak üzere, faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmenin ya da mesleki faaliyetin eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dâhil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması gerekiyor.

-Sigortalının vergi mükellefiyet başlangıç tarihi ve sigortalılık tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olması gerekiyor.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans