Dolar : Alış : 13.6667 / Satış : 13.6913
Euro : Alış : 15.4101 / Satış : 15.4378
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana22°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1076 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Dolar kurunda son durum

28 Şubat 2019 - 418 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Dolar kurunda son durum
Dolar kurunda son durum

Dolar kurunun hafta başından bu yana süren düşüş eğilimi dünkü 5.29 seviyelerinin ardından küresel riskler, ABD’den gelen açıklamalar ve Avrupa’da yavaşlayan büyüme beklentisiyle birlikte bir nebze tersine döndü. Dolar/TL 5.25 – 5.35 aralığında kalsa da, kur son gelişmeler sonrası 28 Şubat sabahı 5.33’lere çıktı. Fed açıklamaları sonra dolar karşısında değerlenen sterlin ve euro, TL karşısında da sert yükseldi.

Dolar/TL hafta başında girdiği aşağı yönlü trende dün sabah Hindistan ve Pakistan arasındaki askeri gerginlik ve ABD Ticaret Temsilcisi Lighthizer’ın Çin ile devam eden ticari görüşmelere ilişkin açıklamasıyla bir nebze tersine döndü.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer dün verdiği demeçte; “Washington ve Pekin pahalı bir ticari savaşı sona erdirmek için bir anlaşma yapsalar bile, ABD’nin Çin mallarına yıllarca vergi koyma tehdidini sürdürmesi gerekecek.” dedi.

Dün 5.29 seviyesine inen dolar kuru, yeniden 5.30 üzerine çıkarak 5.32’li rakamlara geldi ancak birkaç aydır devam eden 5.25 – 5.35 arasındaki dalgalanmanın dışına çıkılmış değil. 

Bankacılar genel itibarıyla piyasaların sığ olduğunu belirtirken,  Avrupa’da büyüme beklentilerinin yavaşladığını, ABD’de faizlerin bu seviyelerde duracağı hatta bir indirim yapılacağı beklentisinin fiyatlandığını belirtiliyor.

Fed Başkanı Powell, “Bu yılın sonunda bilanço daraltmayı durduracak bir konumda olacağız.” derken “Bilanço ile ilgili bir plan yapmaya son derece yakınız. Sabırlı olacağız ve ekonominin nasıl geliştiğini izleyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Daraltmanın bu sene bitirilmesi halinde, bilanço büyüklüğünün GSYH’nın yüzde 16-17 civarında kalacağı belirtildi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,
FY Ajans