Dolar : Alış : 27.1751 / Satış : 27.2240
Euro : Alış : 28.9027 / Satış : 28.9548
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1482 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Design Week Turkey markalaşmanın önünü açıyor

17 Kasım 2018 - 583 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Design Week Turkey markalaşmanın önünü açıyor
Design Week Turkey markalaşmanın önünü açıyor

TİM Başkanı İsmail Gülle, bu yıl üçüncüsünü düzenledikleri Design Week Turkey’e 40 binin üzerinde ziyaretçi beklediklerini söyledi. Design Week Turkey’de farklılık ve başarı hikayelerini ortaya çıkaracaklarını belirten Gülle, “Türkiye kendi markalarını yaratacak. Bu yolda yürüyen markalarının altında o markaların tasarım kültürü çok önemli” diye konuştu.

Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye Tasarım Haftası (Design Week Turkey) Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Türkiye kendi markalarını yaratacak. Bu yolda yürüyen markalarının altında o markaların tasarım kültürü çok önemli.” dedi.  Design Week Turkey için dün akşam düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Gülle, tasarım ödüllerine aday olmak için 360’a yakın firmanın başvurduğunu söyledi.

‘EN BÜYÜK ETKEN DEVAMLILIK’

Endüstri temsilcileriyle tasarımcıların bir araya geldiği  Design Week Turkey’in katma değerli ürünler üretebilmek için bir buluşma zemini oluşturduğuna dikkat çeken  Gülle, bu yıl 40 binin üzerinde zirayeretçi beklediklerini aktardı. Gülle  “Geçen sene Design Week Turkey’i yaptığımızda 40 bin kişi ziyaretçi ağırladık ama New York’ta tasarım haftası etkinliğini 350 bin kişi ziyaret ediyor. Hem tasarım hem ticaretinde kullanıyor. Londra’da 250 bin, Milano’da 450 bin. Uluslararası trafiğin oraya gitmesindeki en büyük etken, devamlılık ve her sene orada farklı şeyleri bulması. Bunu yapmak da bu farkındalığı uyandırmaktır.” diye konuştu.

‘ÇOK CİDDİ BİR POTANSİYEL VAR’

Devletin ve Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle Design Week Turkey’deki farklılık ve başarı hikayelerini ortaya çıkararak bunu yapacaklarını belirten Gülle, Türk insanının gördüğüne daha çok inandığını aktardı. 

Gülle, sözlerini şöyle sürdürdü:  “İstanbul başlı başına bir tasarım kenti. İstanbul her şeyiyle güzel bir şehir. UNESCO İstanbul’u tasarım şehri ilan etti. O yüzden 2018’de yapacağımız etkinliğe farklı bir anlam katıyor. Türkiye’de 8 milyon genç var. Çok ciddi bir potansiyel. Bu potansiyeli işleyerek endüstriyel ürünlerle buluşturmak önemli bir şey. Bunu yaptığımızda daha değerli olacak. Bir ürünün tasarlanmış, üzerinde marka olan bir ürün olduğunda değerinin nasıl katlandığını görüyoruz. Bunu çoğaltmak, bunu daha yüksek seviyeye çıkartmak ve ihraç etmek en önemlisi. 

Design Week Turkey’deki konuşmacıların özgeçmişine baktığınızda yaptıkları işler bu tarz işler ama ömrünü bu işlere vermişler, en az 10 marka çıkarmışlar. Tasarımcılık ve marka başka bir şey. Marka işin son noktası. ‘Bir ülkede 10’dan fazla marka sayın’ desem 3 ülke söyleyebilirsiniz, 4’üncüsünü düşünürsünüz. Türkiye de markalarını yaratacak. Bu yolda yürüyen, markalarının altında o markaların tasarım kültürü çok önemli. Bunlar ile büyüyerek gidiyorsunuz.”

‘ALIŞVERİŞ ARTIK İHTİYAÇTAN DEĞİL, MUTLU ETMESİ İÇİN YAPILIYOR’
İnsanların artık alışveriş yaparken onlara etki edecek şeyi bulduğunda aldığını dile getiren Gülle, alışverişin artık ihtiyaçtan değil insanları etkilemesi ve mutlu etmesinden dolayı yapıldığını söyledi. İsmail Gülle, Türkiye’de bunu sağlayacak etkenlerin olmasının bir süreç olduğunun altını çizdi.

‘PROFESSIONAL ZONE YARATTIK’

Design Week Turkey’in bu yıl özellikle moda eksenli atölye ve panelleriyle ilgi odağı olacağını kaydeden Gülle “Geçen sene, 
5 gün boyunca 40 binden fazla ziyaretçiyi ağırladığımız Design Week Turkey’in bu yılki teması; “Tasarım Ekosistemi”. Tasarım Ekosistemi çerçevesinde;  endüstriyel tasarım, moda tasarımı, görsel iletişim tasarımı başta olmak üzere Birbirinden zengin içerikler yer alacak. Ayrıca, sanayicilerimizle, önde gelen Türk tasarımcılarımızı bir araya getiren bu etkinlikte; ilk kez
İş birliği yapabilecekleri bir “Professional Zone” alanı yarattık.

3 GÜNDE 22 PANEL VE KONFERANSA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Türkiye Tasarım Haftası (Design Week Turkey) 3’üncü yılında 3 günde 22 panel ve konferans, 50’den fazla konuşmacı, 19 sergi ve enstalasyon, 16 atölye çalışması, 100’ün üzerinde tasarımcı ve binlerce izleyiciyi bir araya getiriyor. Design Week Turkey, katma değer yaratmada tasarımın önemine vurgu yaparken, cari açığın azaltılmasında en önemli unsur olan ihracatın, tasarımın da katkısıyla artacağına dikkati çekiyor. Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu iş birliğiyle TURQUALITY® Programı dahilinde gerçekleştirilen Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri de bu yıl 7’nci kez sahiplerini bulacak. Yarışma, kullanıcının ihtiyaçlarını gözeten, ihracatta ve ulusal pazarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımları ödüllendirecek.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans