Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

ÇUKUROVA’DA SULAMA SORUNU

23 Şubat 2021 - 379 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»ÇUKUROVA’DA SULAMA SORUNU
ÇUKUROVA’DA SULAMA SORUNU

ÇUKUROVA’DA SULAMA SORUNU

Çukurova’nın verimli topraklarının yarısı suyla buluşamıyor. Çevresinde birçok nehir olmasına rağmen bölgede sulama sorunu yüksek seviyelerde.

 

TARIM ARAZİLERİNİN YARISINDA SU YOK

Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay’ın oluşturduğu Çukurova’da verimli tarım toprakların yüzde 50’si yeterli yatırım olmadığı için henüz suyla buluşturulabilmiş değil. Seyhan’dan Ceyhan’a, Berdan’dan Göksu’ya kadar çeşitli büyüklükteki nehirlere sahip olmasına rağmen tarıma elverişli 355 bin hektar alan sulanamadığı için katma değerli üretim gerçekleştirilemiyor. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, ancak yüzde 50’si sulanabilen tarım topraklarında 1950’li yıllarda yapılan açık sistem kanaletlerle sulama gerçekleştirildiğini belirterek, “Üretimi, verimliliği artıracak, su ve enerji tasarrufu sağlayacak modern sulama altyapısı bekliyoruz. Bu sağlanırsa Türkiye’ye tarımsal hamle yaptıracak güç ortaya çıkacak” açıklamasında bulundu. 

İTHALAT SIFIRLANIR, İHRACAT BAŞLAR 

Refleks Gazetesi Yazarı Mehmet Uluğtürkan, Çukurova gibi dünyanın en verimli tarım arazisine sahip bölgede modern sulama altyapısının hâlâ kurulamamış olmasının Türkiye ekonomisine her yıl milyarlarca dolar kayıp yaşattığını söyledi. 840 bin hektar tarım arazisine sahip Çukurova’nın tamamında kurulacak modern sulama altyapısının ülkenin tarım ithalatını sıfırlayacağını ve ihracatçı konuma taşıyacağını belirten Uluğtürkan, “Mevcut sulamanın yaklaşık yüzde 80’lik kısmını hâlâ toprak ve kaplamalı kanalla yapıyoruz. Dünyanın kuraklığa hazırlandığı bir dönemde hem su kaynağımızı iyi değerlendirmek hem de tarımsal üretimimizi artırmak için Çukurova’da acil olarak modern sulama yatırımlarıyla donatma zorunluluğumuz var” dedi. 

                                                   (REFLEKS)

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans