Dolar : Alış : 17.9366 / Satış : 17.9689
Euro : Alış : 18.4687 / Satış : 18.5020
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1263 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

BDDK açıkladı: 48 Ay’dan 60 Ay’a çıkıyor

25 Ocak 2019 - 488 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»BDDK açıkladı: 48 Ay’dan 60 Ay’a çıkıyor
BDDK açıkladı: 48 Ay’dan 60 Ay’a çıkıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartı borçları için verilecek tüketici kredilerinde vadeyi 48 aydan 60 aya çıkardı. İşte kredi kartı borç vadesiyle ilgili detaylar…

Yönetmelikle, kredi sınırlamalarına tabi olmayan işlemler başlıklı maddede de değişikliğe gidildi. Buna göre; sermayesinin çoğunluğu ayrı ayrı veya birlikte Hazine’ye, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ’ye ve merkezî yönetim kapsamındaki diğer kamu idarelerine ait bankalara kullandırılan krediler, bankacılık kanun ile belirlenen “kredi sınırları”na dahil olmayacak.

Konut ve taşıt kredilerinde teminat oranlarına ilişkin hükümlerindedeğişiklik

Bankacılık kanununda yer alan “kredi sınırlamalarına dahil olmayan işlemler” başlıklı 55. madde uyarınca, bankalarının risk grubuna kullandırılan kredilerin hesabında, yönetmeliğin 19. maddesinde belirtilen finansman ortaklıkları dikkate alınmayacak.

Yönetmeliğin konut ve taşıt kredilerinde teminat oranlarına ilişkin hükümlerinde de değişiklik yapıldı. Buna göre; tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için yüzde 90’ı, enerji performansı B sınıfı olan konutlar için yüzde 85’i aşamayacak.

100,000 TL’den, 120,000 TL’ye çıkarıldı

Yönetmelikle, taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranına ilişkin sınırlama 100,000 TL’den, 120,000 TL’ye çıkarıldı. Yönetmeliğe eklenen geçici maddeyle de kredi kartları borçlarının ödenmesi amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırı 48 aydan 60 aya çıkarılması ve borcun başka bankada bulunması halinde borç ödemesinin ilgili bankaya yapılması hüküm altına alındı.

kaynak:sabah.com.tr

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , , , , ,
FY Ajans