Dolar : Alış : 13.6066 / Satış : 13.6311
Euro : Alış : 15.1536 / Satış : 15.1809
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana10°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1111 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Bakan Özhaseki: İstanbul Boğazı’nı İmar Barışından İstisna Tutabiliriz

03 Mayıs 2018 - 471 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»Bakan Özhaseki: İstanbul Boğazı’nı İmar Barışından İstisna Tutabiliriz
Bakan Özhaseki: İstanbul Boğazı’nı İmar Barışından İstisna Tutabiliriz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışında İstanbul Boğazı’nın istisna tutulabileceğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye genelinde yaklaşık 13 milyon konutu ilgilendiren “imar barışı” ile ilgili açıklamada bulunarak, İstanbul Boğazı’nın düzenlemeden istisna tutulabileceğini duyurdu.

Devletin kasasına 50 milyar lira girecek

İmar barışı düzenlemesi Meclis Komisyonu’nda görüşülürken, 2 hafta içerisinde tasarılaşması bekleniyor. Düzenleme mülkiyet ve imar sorunu olan, ruhsatsız binaların yanı sıra ruhsatlı fakat imar mevzuatına aykırı olarak eklentiler yapılmış yapıları da kapsıyor.

İmar Barışı düzenlemesiyle devletin kasasına 50 milyar lira civarında gelir girecek. Düzenlemeden faydalanmak isteyen vatandaşlar evlerinin veya işyerlerinin değerinin yüzde 3’üne denk gelecek bedeli ödeyecek.

Türkiye’de yaklaşık 26 milyon bağımsız birimin olduğunu ve bu birimlerin yüzde 60’a yakının imara aykırı olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki düzenlemeyle birlikte vatandaşın devletle helalleşeceğini kaydetti. Elde edilecek gelirle kentsel dönüşüm için belediyelere yüzde 0 faizli kredi imkanı sağlanacağını belirten Bakan Özhaseki, “500 bin birimin yıkılıp yeniden yapılması demek bugün itibarıyla piyasaya 150 milyar lira civarında para girmesi demek” dedi.

İmar barışı neyi içeriyor?

Vatandaş kendi rızası ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Bakanlığın yetkilendireceği kuruluşlara müracaatını yapacak.

31 Aralık 2017’den önce yapılan binaları kapsayacak. Başvurular 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılabilecek.

Arsa emlak değeri ve yapı yaklaşık maliyeti üzerinden hesaplanan bedelin yüzde 3’üne denk gelecek bedel ödenecek ve Yapı Kayıt Belgesi alınacak. Bakanlık vatandaşa ödeme kolaylığı sağlamak için ödemelerde taksit imksnı sunacak.

Vatandaş kat irtifakına geçmek istiyorsa iki misli bedel ödeyecek.

İmar barışından elde edilecek gelir belediyelerin kentsel dönüşüm çalışmaları için kullanılacak. Depreme dayanıklı olarak yeniden inşa edilecek binalara yüzde 0 faizle kredi imkanı sağlanacak.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans