Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Alkol Bağımlılığı Nedir?

23 Mart 2018 - 837 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Alkol Bağımlılığı Nedir?
Alkol Bağımlılığı Nedir?

İŞ’TE LIFE ADANA 3. SAYI

Alkol Bağımlılığı Nedir?

Değerli dostlar merhaba;

Dergimizin bu sayısında günümüz dünyasında insanların sağlığını, sosyal  ve ekonomik yaşamını olumsuz şekilde etkisi altına alan ‘alkol bağımlılığı’ üzerine değerlendirme yapmak istedim.

Malum olduğu üzere alkol renksiz, kokulu ve acı bir sıvı olup çok yanıcı bir maddedir ve kuvvetli ısı verir. Bu nedenle, bazı füze motorlarında yakıt olarak kullanılır. Pek çok çeşidi olan alkolün etanol denilen türü içki olarak tüketilmektedir. Ancak dilimizde genel olarak sarhoşluk yapıcı ve alkol içeren bütün içeceklere alkol denilmektedir. İçki olarak tüketilen alkol birçok hastalığa neden olur. Bunun yanında alkol iradeyi zayıflatır, kişi kontrol kaybı yaşar ve uyuşturucu maddelere açık hâle getirir.

Alkol Kullanımında Güvenli Alt Limit: Sıfır Kullanım

Değerli okuyucularım, çok miktarda ve sıklıkla alkol tüketen, bedensel, ruhsal ve toplumsal sağlığı bozulmasına rağmen alkol almak isteyen, tedavi edilmesi gereken kişiye alkol bağımlısı diyoruz. 13 yaşında alkol kullanımına başlayan gençlerde alkolik olma riski maalesef yüzde 43 oranındadır.

Peki Alkol Bağımlılığını Belirti Nelerdir?

Alkol bağımlılığının belirtilerine baktığımızda 4 temel unsuru görmekteyiz:

İçme isteği: İçmeye karşı duyulan güçlü istek, arzu.

Kontrol kaybı: Kişinin alkol alırken kendini sınırlayamaması.

Fiziksel bağımlılık: Uzun bir süre kullanımdan sonra bırakmak istediğinde kişide mide bulantısı, terleme, titreme ve anksiyete gibi etkiler görülür. Ciddi bağımlılık durumlarında, alkol kullanımı bırakıldığında 8-12 saat arasında nöbet geçirme gibi hayatı tehdit eden ciddi semptomlar görülebilir.

Tolerans: İlk kullanımlarda oluşan etki ve etki süresi, ilerleyen kullanımlarda gözlenemediği için giderek daha fazla miktarda alkol içme ihtiyacı.

Bu unsurları üzerinde taşıyan kişilerin kesinlikle en yakın  sağlık kurumlarından destek alması gerekmektedir. 

Alkol Gerçeği

Dünyada yaklaşık 2 milyar kişi alkollü içki tüketmekte olup bunların yaklaşık 76 milyon kadarında alkol bağımlısı olduğu tahmin edilmektedir. Hatta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 6’sının (3.3 milyon) alkol kullanımına bağlı nedenlerle oluştuğu görülmektedir. Avrupa’da her yıl yaşanan hastalık ve erken ölümlerin yaklaşık onda birinin sebebi de yine alkol olduğu gözden kaçırılmamalı. Ülkemizde ise 17 milyon civarında alkol kullanan kişinin olduğu, alkolün ilk kez kullanma yaşı ülkemizde maalesef 11’e kadar inmiş olduğu ve alkol kullanımına başlama yaşı düştükçe ileriki yaşlarda bağımlı olma riski artmakta olduğu söyleyebiliriz.

Alkol Bağımlılığında Kimler Risk Grubundadır?

.15 yaşından önce alkolü denemiş olan,

.Çocuk istismarı veya diğer büyük travmaları yaşayan,

.Çok içki içen ya da alkol bağımlısı ebeveynlere sahip olan,

.Yakın arkadaşları alkol kullanan,

.Erken yaşlardan itibaren saldırgan veya asosyal davranışlar gösteren,

.Onları desteklemeyen, açık iletişim kurmayan, davranışlarını izlemeyen ebeveynlere sahip olan,

.Ebeveynlerinden düşmanlık gören, ebeveyni tarafından reddedilen, sert ya da tutarsız disiplin gören çocuklar alkol bağımlılığı konusunda risk grubunda yer almaktadır.

Alkolden korunmak ne yapmalı ?

-Teklif ilk teklif geldiğinde mantıklı bir sebep göstererek teklifi reddedip kullanman için yapılacak baskılar karşısında ısrarla ve kesin bir dille hayır demeliyiz!

-Alkolü teklifte bulunan kişiyi görmezden gelip ve soğuk bir yaklaşım sergilemeliyiz!

-Alkolü teklifte bulunan kişi bulunduğunuz gruba dâhil olmaya çalıştığında yüzünüzü onun olduğu taraftan başka yöne çeviriniz!

-Çocuğunuzla iletişime geçmek küçük yaşta alkol kullanımını önlemede anahtar unsurdur.

Ona kendisine içki sunulduğunda ne yapması gerektiğini açıklayın.

Bağımlılıktan uzak , sağlıklı ve de mutlu yarınlarda tekrar görüşmek ümidiyle, esen kalın.

 

Mehmet ASLANBABA

Yeşilay Adana Şube Başkanı

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans