Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1559 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın İş’te Life Adana dergisi röportajı

16 Mart 2018 - 781 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın İş’te Life Adana dergisi röportajı
Adana Valisi Mahmut Demirtaş’ın İş’te Life Adana dergisi röportajı

 Bir yıl önce Adana Valiliğine atanan Mahmut Demirtaş göreve başladığı dönemdeki yaşanan olaylara karşı cesareti ve dik duruşu ile halkın içerisinde ve halkın yanında olmasıyla, kent ekonomisine ve sosyal yapısına dair yapmış olduğu çalışmalar ile Adanalılar tarafından takdir ediliyor.

İş’te Life adana dergisi olarak Vali Demirtaş ile Adana’da göreve başladığı günden bugüne Adana ve Adanalıyı Adana’ya yapılacak projeleri konuştuk.

 

Adana’da göreve başlamanızın üzerinden bir yıl gibi bir zaman geçti. Burada göreve başlamadan önceki zamanla kıyaslayacak olursak Adana ile ilgili görüşlerinizde bir değişim oldu mu? Adana deyince Mahmut Demirtaş’ın aklına neler geliyor?

Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan Adana ilimiz; eğitimden, sağlığa, sanattan spora, tarımdan sanayi ve turizme, çok geniş bir alanda gelişime hayli açık ve her alanda yatırım potansiyeli olan bir ilimiz.

Adana deyince benim aklıma, bereket, sıcak, sanat, samimiyet, hoşgörü, dostluk, arkadaşlık, renklerin tüm tonları, lezzet ve birlikte kardeşçe yaşama arzusu geliyor. Bizlere düşen ilk ve en önemli görev kuşkusuz ki, kültürde, sanatta, sporda, tarımda, sanayide hayatın pek çok alanında başarı öykülerine imza atan Adana’nın,  başta yatırım potansiyeli olmak üzere sahip olduğu tüm zenginliklerini en iyi şekilde değerlendirmek; halkımızın refah, huzur, mutluluk ve güvenliğini pekiştirmek olacaktır. Çok yakın bir gelecekte, devletimizin ve hükümetimizin destekleri doğrultusunda Adana’nın sosyal, kültürel ve ekonomik alanda çok daha iyi yerlere gelmesi için, kamu kurum ve kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz başta olmak üzere tüm kent dinamikleriyle diyalog halinde el ele, kol kola, gönül gönüle yürümeye devam edeceğiz.

Bu amaç ve hedef doğrultusunda daha yaşanılabilir bir kent oluşturulmasında vatandaşlarımızın talep ve beklentilerini bizzat dinlemek üzere, muhtarlarımız ve vatandaşlarımızla sık sık bir araya geliyor, dile getirilen eksikliklerin giderilmesi noktasında gerekli tüm çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Amacımız bir yandan Adana’yı sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan hak ettiği noktalara taşımak diğer yandan da vatandaşlarımızın günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunların, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde çözümünü sağlamaktır. Bu yöndeki çalışmalarımızı azim ve kararlılıkla sürdürüyoruz.

 

Adana’da göreve başladığınız dönemde birçok sıkıntı ile karşılaştınız. Özellikle göreve başladığınız zamana denk gelen 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında şehirle ilgili gözlemleriniz neler oldu?

Terörle mücadele çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içinde yuvalanmış hain paralel çeteye mensup vatan ve millet düşmanlarının gerçekleştirmek istediği darbe girişimini, hep birlikte bertaraf ettik. Bu hain darbe girişimi;  demokrasiye,  özgürlüğe, parlamenter sisteme ve anayasal düzene vurulmak istenen bir prangaydı. Asil milletimiz, Türkiye’nin tüm illerinde olduğu gibi Adana’da Demokrasi destanı yazdı. Ankara’da, İstanbul’da, yurdumuzun dört bir köşesinde bu prangaları parçaladı.

Adana Valiliği olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içine sızmış FETÖ/PDY mensubu bir grup tarafından ülkemizde gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminin ardından, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun çeşitli katmanlarında, söz konusu çeteye mensup olanların yakalanıp adalete teslim edilmesi amacıyla yürütülen çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

 

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birisi olan istihdam konusu Adana’nın da en büyük sorunlarından birisi. Devletimizin başlatmış olduğu istihdam seferberliği konusunda sizin öncülüğünüzde Adana Ticaret ve Sanayi odalarının büyük gayretiyle önemli adımlar atıldı. Şuan gelinen aşamada son durum nedir?

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Ekonomi Şurasında yaptığı konuşmasında işsizlikteki artışın önüne geçmek ve işsizliği tek haneli rakamlara düşürmek için yeni bir istihdam seferberliği başlattıklarını ve tüm birlik üyelerinin bu seferberliğe katılmasını istemişti. Bu çağrıyla birlikte hükümetimiz, işverenlere destek olmak ve istihdam maliyetini hafifletmek amacıyla 687 sayılı KHK ile ilave istihdam oluşturulması halinde tüm işverenlere yeni bir teşvik uygulaması getirdi.

Bu teşvikle; 2016 yılı Aralık ayına ilave ve kanunda belirtilen şartları taşımaları halinde her bir sigortalı için bu yılın sonuna kadar, bu işverenlerin işçi ve işveren primleri, işsizlik ve vergi dahil tüm primlerin tamamı İşsizlik fonundan karşılanıyor. Adana ilimizde Şubat/2017 tarihinde mevcut toplam sigortalı sayısı 312 bin iken Mart 2017 tarihinde 318 bin rakamına ulaştı. Milli İstihdam Seferberliği çerçevesinde,  Valiliğimiz koordinasyonunda Adana ilinde 50 ve üzeri işçi çalıştıran tüm işverenlerin katılımıyla toplantı gerçekleştirdik ve hükümetimizin istihdam desteğini tüm işverenlere anlatarak istihdam seferberliğine katkı sunmalarını istedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Milli İstihdam Seferberliğini illerde valilerin takip etmesi talimatını vermesi üzerine Adana Valiliği olarak istihdamın artmasına yönelik tüm kamu ve özel sektör temsilcileriyle iş birliği içerisinde hareket ederek Milli İstihdam Seferberliği’nin amacına ulaşması için elimizden gelen tüm gayreti göstermeye devam edeceğiz.

 

Geçtiğimiz aylarda Adana’ya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu iş dünyasının önde gelen isimleriyle çok önemli görüşmeler yaptı. Burada iş dünyasının sorunlarını da dinledi ve not aldı. Sıkıntı yaşanan bazı hususların düzeltilmesi konusunda da söz verdi. Konuyla ilgili iş dünyasının yaşadığı sıkıntıları aşmak için siz de yoğun gayret gösteriyorsunuz. Adana, önümüzdeki yıllarda istihdam konusunda hak ettiği konuma gelecek midir?

Ülkemizin en önemli metropol kentlerinden olan Adana ilimiz, son yıllarda hızla artan ve gelişen enerji yatırımları başta olmak üzere eğitimden sağlığa geniş bir yelpazede devam eden kamu ve özel sektör yatırımları ile geleceğe güvenle bakmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun Adana ilimizi ziyaretinde, hükümetimizce uygulamaya konulan iş dünyasına yönelik teşvikler, üretim ve istihdamın geliştirilmesi konusundaki kararlar, yatırımcıların ve iş dünyası temsilcilerin beklentileri gibi konular tüm ayrıntılarıyla ele alındı ve çok yararlı oldu. Bu hassasiyetin önümüzdeki süreçte çok verimli ve olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum.

Kamu kurum ve kuruluşları olarak bizlere düşen en önemli görev, başta yatırım olanakları olmak üzere Adana’nın sahip olduğu tüm zenginliklerini en iyi şekilde değerlendirmek, yatırım olanaklarının layıkıyla değerlendirilmesini sağlamak,  kentimizle birlikte bölgemizin ve ülkemizin gelişimini en ileri düzeylere taşımaktır. Üretim ve yatırımların teşvik edilmesi,  yeni yatırım imkânlarının temin edilmesi konusuna büyük önem verdiğimiz Adana ilimiz, istihdam konusunda hak ettiği konuma mutlaka ulaşacaktır. Bu konuda yatırımcılarımızı teşvik etmeye ve iş dünyasının temsilcileri ile sık sık istişare etmeye özen gösteriyoruz.

 

Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz aylarda Adana’ya geldi ve 681 milyon 673 bin TL’ye mal olan 197 projenin toplu açılış törenini gerçekleştirdi. Devletimiz son yıllarda şehrimize de önemli yatırımlar yaptı. Bu yatırımlar ve yatırımların geldiği son durumla ilgili okuyucularımızı bilgilendirebilir misiniz?

Açılışını geçtiğimiz günlerde AB Bakanımız ve Başmüzakerecimiz Sayın Ömer Çelik, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Nabi Avcı ve Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın katılımlarıyla ‘18 Mayıs Dünya Müzeler Günü’nde gerçekleştirdiğimiz Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük Müze Kompleksi, inşaatı devan eden İlimizin en büyük projelerinden biri olan Bin 550 yataklı Adana Entegre Sağlık Kampüsü, oluşturma çalışmaları hızla süren Ceyhan Organize Sanayi Bölgesi, Karataş İlçemizde yapılması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Enerji Yatırımları, Sarıçam İlçesi’nde kurulacak olan Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi, kentin Doğu-Batı güzergâhındaki transit geçişi sağlayacak olan Adana Güney Çevre Yolu Projesi, UEFA Standartlarındaki 33 bin kişi kapasiteliŞehir Stadyumu, Yüreğir, Karataş, Seyhan ve Çukurova ilçelerimizdeki 176 bin hektarlık alanı kapsayan ve su kaynaklarımızın korunması, sulama yönetimi ve sulamada organizasyonun geliştirilmesi için DSİ tarafından gerçekleştirilen  Aşağı Seyhan Ovası Sulamaları Rehabilitasyonu Projesi, 1 milyar 87 bin dekar arazide toplamda 9 adet olan enerji, içme suyu ve sulama projelerini kapsayan ve Ceyhan, İmamoğlu ve Kozan ilçelerine içme ve kullanma suyu temini sağlanması amaçlanan Aşağı Seyhan Yedigöze İmamoğlu Projesi, Adana-Mersin Hızlı Tren Projesi kapsamında 67 kilometrelik iki yeni hat yapılması hedeflenen Adana-Mersin İstasyonları arasının 3. ve 4 hat yapımı, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin kampüs altyapısı, derslik ve merkezi birimlerinin inşaatı, Yeni Tarım Borsası Kampüsü, Yeni Adalet Sarayı ve Bölge Adliye Mahkemesi hizmet binaları, okul sayısı ile eğitim ve öğretim kalitesini artırmak hedefimiz doğrultusunda devam eden Eğitim Proje ve yatırımları, Karataş ve Yumurtalık sahillerinin turizm yatırımlarıyla buluşturulması yönündeki projeleri, devletimiz ve hükümetimizce Adana ilimizde gerçekleştirilen devasa yatırımlar arasında sayabiliriz.

Devletimizin ve hükümetimizin destek ve teşvikleri doğrultusunda enerji sektörü başta olmak üzere kamu ve özel sektör yatırımlarıyla buluşmayı sürdüren Adana’nın, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda çok daha iyi yerlerde olacağına gönülden inanıyorum.

 

Valim son olarak basın sektörü ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Siz basına çıkmayı çok sevmiyorsunuz. Hatta “Ben konuşmayı sevmem, çalışmayı severim” şeklinde bir sözünüzü de hatırlıyorum. Basının önemi konusunda neler söylemek istersiniz?

Konuşmak, derdini anlatabilmek elbette güzel ama çalışmak çok daha güzel. Geçtiğimiz günlerde rahmetle andığımız Adana’mızın eski Valilerinden Merhum Ziya Paşa’nın dediği gibi; ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Biz de gerekli yerlerde gerekenleri mutlaka konuşuyoruz. Benim hizmet anlayışımda daima çalışmak ve görev yaptığım kentin sorunlarının çözümlenmesine katkı sağlamak vardır. Tabi, kamu kurum ve kuruluşlarınca gerçekleştirilen çalışmaların ve hizmetlerin, kamuoyuna duyurulması da önem arz etmektedir. Basın mesleği, sorunların çözümlenmesi noktasında toplumsal bilincin oluşturulmasında ve halkın haber alma özgürlüğünün sağlanmasında çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Güçlü bir toplum olma yolundaki en önemli basamaklarından biri de basın mesleğinin güçlü olmasıdır. Bu gerçekten hareketle, görev yaptığım diğer yerlerde olduğu gibi Adana’da da basın kuruluşlarımızın temsilcileri ve tüm basın emekçileri ile sürekli diyalog halinde olmaya büyük önem ve özen gösteriyoruz. Bu vesile ile önemli bir kamu hizmeti veren basın çalışanlarımıza sizin aracılığınızla sevgi ve saygılarımı sunuyor selamlarımı gönderiyorum.

 

Sayın Valim içinde olduğumuz mübarek Ramazan ayının bugünlerinde  dergimizin ilk sayısında bizi ağırladığınız ve bize ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederim.

İlimizin mevcut durumuna ve tanıtımına yönelik hassasiyetinizden dolayı ben de sizlere teşekkür ediyorum. Yayın hayatınızda başarılar diliyorum. Mübarek Ramazan ayının ve Ramazan bayramının tüm insanlığa, İslam Âlemine, Ülkemize ve Milletimize hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans