Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

ADANA SANAYİ ODASI’NDA “PORTEKİZ ÜLKE GÜNÜ” 

21 Mayıs 2019 - 1.646 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»ADANA SANAYİ ODASI’NDA “PORTEKİZ ÜLKE GÜNÜ” 
ADANA SANAYİ ODASI’NDA “PORTEKİZ ÜLKE GÜNÜ” 

 

Adana Sanayi Odası, Ankara Portekiz Büyükelçiliği işbirliğinde düzenlenen “Portekiz Ülke Günü” toplantısı gerçekleştirildi.

ADASO’da düzenlenen Portekiz Ülke Günü Toplantısı’nda, Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Şire, Portekiz Ankara Büyükelçisi PaulaLeal Da Silva, Portekiz Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Celeste Mota, Adana Sanayi Odası Genel Sekreteri Bora Kocaman ve çok sayıda iş dünyasından insan katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Meclis Başkanı İsrafil Uçurum, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ve iş birliklerinin daha da geliştirilmesini amaçladıkları toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Türkiye ve Adana ile Portekiz arasındaki ticaret hacminin her geçen gün arttığını belirten Uçurum, “Portekiz ile Türkiye arasındaki işbirliği ve yatırım imkanlarının geliştirilmesinin her iki ülke için de önemli olduğu inancındayım. Türkiye’de faaliyet gösteren Portekiz firmalarının sayısında son yıllarda artış göstermekte olup, ülkemiz firmalarının da Portekiz’e ilgisinin yine artış eğiliminde olduğu görülmüştür. Liman işletmeciliği, madencilik, turizm ve otelcilik, gayrimenkul, deniz taşımacılığı, beyaz eşya, ilaç, mücevher ve agro-gıda sektörlerinde Portekiz’de faaliyette bulunan firmalarımız bulunmaktadır.” dedi.

Her iki ülke ticaretinin çok daha yukarılara çıkarılması beklenti içerisinde olduğunu söyleyen Uçurum, “ Adana’nın Portekiz’e gerçekleştirmiş olduğu 20 Milyon dolarlık ihracatın daha yukarılara çıkarılması gerektiğini ifade ederek, özellikle tekstil, otomotiv, kimyevi maddeler ve çelik ağırlıklı ihracatın diğer sektörlerde de artmasını bekliyoruz. İlimiz ile Portekiz arasındaki ticaret hacmine bakıldığında yıllara göre küçük ölçüde artışlar olduğunu gözlemliyoruz ancak yeterli bulmuyoruz. Portekizin ilimizde önümüzdeki dönemlerde gerçekleştirilecek makro ölçekli yatırımlarda söz sahibi olmasını istiyoruz.” diye konuştu. 

 

Portekiz’in Ankara Büyükelçisi PaulaLeal Da Silva ise yaptığı konuşmada, Portekiz’deki Türk yatırımları giderek arttığını karşılıklı ticaret hacmi de yine aynı şekilde artarak devam ettiğini belirtti. 

Portekiz hükümetinin ekonomik ve kültürel düzeyde ilişkilerin gelişmesine büyük önem verdiğini aktaran Silva, ” İlişkilerimiz gittikçe daha da güçleniyor. Portekiz’deki Türk yatırımları giderek arttı. Karşılıklı ticaret hacmi de yine aynı şekilde artarak devam ediyor. Biz, sizlerin Portekiz’e daha fazla yatırım ve ziyaret gerçekleştirmeniz gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Portekiz ekonomisinin inovasyon ve teknolojiye dayalı olduğunu aktaran Silva, bir yandan da eğitim ve mühendislik alanında ciddi yatırımlar yaptıklarını, turizme desteklerinin de sürdüğünü söyledi. Silva, Portekiz olarak Adana ile çalışmak istediklerini, yatırımcıları ülkesine beklediklerini dile getirdi.

Konuşmaların ardından Portekiz Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri CelesteMota tarafından Portekiz’de yatırım yapılabilecek sektörler ve Portekiz ekonomisi hakkında ilgili katılımcı firmalara bilgi aktarıldı.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans