Dolar : Alış : 30.9582 / Satış : 31.0140
Euro : Alış : 33.6051 / Satış : 33.6657
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

2. Adana Lezzet Festivali 12-14 Ekim’de Merkez Park’ta

12 Eylül 2018 - 878 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»2. Adana Lezzet Festivali 12-14 Ekim’de Merkez Park’ta
2. Adana Lezzet Festivali 12-14 Ekim’de Merkez Park’ta

“Gelenekselin Gücü Adına!” temasıyla 12–14 Ekim tarihlerinde Merkez Park’ta düzenlenecek olan 2. Adana Lezzet Festivali, İki Michelin Yıldızlı Belçikalı Şef Alexandre Dionisio gibi uluslararası yıldız isimlerin ve ünlü ulusal şeflerin katılımıyla Adana’da bir gastronomi şöleni yaşatacak.

Adana’nın geleneksel mutfağına ve evlerde yaşatılan köklü mutfak kültürü üzerine odaklanarak, “Gelenekselin Gücü Adına!” temasıyla düzenlenen 2. Adana Lezzet Festivali, Adana lezzet değerlerini Türkiye ve dünya çapında tanıtmayı ve Adana turizmini geliştirmeyi hedefliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde, Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde 12-14 Ekim tarihlerinde Merkez Park’ta düzenlenecek festivalin tanıtım toplantısı Park Zirve’de yapıldı. Toplantıya Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ve ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe katıldı.

“Adana, Geleneksel Türk Mutfağının Önemli Merkezlerinden”

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı konuşmada, festivalde gastronomi dünyasının yıldız isimlerinin Adana’da ağırlanacağını belirtti. Dünyada artık geleneksel mutfakların ön plana çıktığını, tüm isim yapmış şeflerin geleneksel mutfaklara ve pişirme tekniklerine yöneldiğini vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti:

“Adana da ülkemizin malzeme çeşitliliği, kalitesi ve zenginliği ile geleneksel Türk mutfağının önemli merkezlerinden biri konumundadır. Bizler de yerel mutfağımızın değerlerini koruyarak bugüne adapte etmenin ve geleceğe taşımanın gayreti içerisindeyiz. Bu amacımızın bir yansıması olarak festivalimizin bu yılki temasını ‘Gelenekselin Gücü Adına!’ olarak belirledik. Adana’nın farklı lezzetlerini festivale dönüştüren, Çukurova’nın birbirinden leziz yemeklerini tatma fırsatı bulacağınız; sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirecek 2. Adana Lezzet Festivali’nin, kentimize hayır ve bereket getirmesini temenni ediyorum. Bu vesile ile 2. Adana Lezzet Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen başta festival yürütme kuruluna, belediye başkanlarımıza, kamunun ve sivil toplumun kıymetli temsilcilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizlerin aracılığıyla yerli ve yabancı misafirlerimizi ve Adanalı hemşerilerimizi 12-13-14 Ekim’de gerçekleştireceğimiz 2. Adana Lezzet Festivali’ne davet ediyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.”

“Adana Mutfağını Tanıtmamız Gerekiyor”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de “Adana geride bıraktığımız kısa sürede kültür ve sanat faaliyetleriyle, festivalleriyle birçok etkinliklerle kültür ve sanatın merkezi olması noktasında önemli mesafeler kat etti. Bu etkinlikler Adana’nın tanıtımı için güzel imkanlar sağlamış oluyor. Adana Lezzet Festivali’nin bu yıl 2.’sini düzenliyoruz. Adana mutfağını tanıtmamız, bu zenginliklerimizin tanınmasını sağlamamız gerekiyor. Tüm etkinliklerde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 İki Michelin Yıldızlı Şeften Adana Kebap Şovu

2 Michelin Yıldızlı Şef Alexandre Dionisio’nun Fransa Michelin Rehberi Direktörü Sebastien Ripari’nin sunumuyla, geleneksel Adana Kebap’ı yorumlayacağı özel bir gastro-şovla açılacak festival, Adana’nın birbirinden nefis lezzetlerini tatmaya imkan tanırken, gastronomi dünyasını Adana’da buluşturacak. 2. Adana Lezzet Festivali’ne katılacağı için mutlu olduğunu belirten Şef Alexandre Dionisio, “Bu güzel maceranın bir parçası olduğum için çok gururlandım. Yemek pişirirken aslında ebedi bir çırak olarak kalıyoruz ve daima yeni şeyler keşfediyoruz. Bu festival sayesinde Adana’nın yerel mutfağını keşfedeceğim ve yeni teknikler öğreneceğim. Geleneksel mutfakları keşfetmek çok kültürlü tatların karışımlarını ve bir ülkenin kültürünü öğrenmemi sağlıyor. Bu keşif sonrasında kendi mutfağıma yeni ilham kaynakları taşıma şansı bulacağım için çok heyecanlıyım” dedi.

Gastronominin Yıldız İsimleri Adana’da Buluşacak

2. Adana Lezzet Festivali kentin önde gelen lezzet markalarının stantlarıyla renklenirken, ünlü şefler Sahrap Soysal, Eyüp Kemal Sevinç ve Bruno Santa Cruz’un yer alacağı “Gelenek ve Gelecek”, “Yunus Emre Akkor ile Kınalı Eller”, Hazer Amani ile “Adana Sokak Lezzetleri”, Ebru Erke ile “Adana’nın Saklı Kalmış Vejetaryen Hazinesi” başlıklı gastro-şovlar; İlhan Koçulu ile “Peynir Tadımı” ve İtalyan uzman Massimo DeRienzo ile “Zeytinyağı Tadımı” gibi etkinlikler festivalin yıldızı olacak. Birbirinden özgün yerel yemek ustalarının Adana mutfağından en geleneksel lezzetleri sunacağı atölye ve şovların yanı sıra, ünlü Adanalı Diyetisyen Dilara Koçak ile “Sağlıklı Adana Mutfağı”, “Adana’nın En Eski Kebap Ustaları ile Duayenler Buluşması” başlıklı söyleşiler ve alanında uzman isimlerin yer alacağı “Marka Yaratanlar”,” Festivaller Şehri Adana” ve “Yerel Mutfağın Gücü–Adana Bir Gastronomi Markası Oluyor” başlıklı paneller de festival programında yer alacak.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans