Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

100 bin metrekarelik muz serası yatırımı!

03 Ağustos 2020 - 938 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»100 bin metrekarelik muz serası yatırımı!
100 bin metrekarelik muz serası yatırımı!

100 bin metrekarelik muz serası yatırımı!

Dış ticaret ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren Kurul Group, tarımsal yatırıma yöneldi. Katma değeri yüksek üretim hedefleyen Kurul Group, Adana’da 100 dönüm arazi üzerine kurduğu muz serasından önümüzdeki Mart ayında ilk ürünü almayı hedefliyor. Şirket Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Veysi Kurul, “Pandemi sürecinde moralimizi bozmadık. Türkiye’nin üretim açığı bulunan bir alana yatırım yaptık” dedi.

Kurul Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Veysi Kurul, pandemiyle önemi artan sektörler arasında tarımın yer aldığını belirterek, “Türkiye, katma değeri yüksek tarımsal üretimle ekonomisini güçlendirebilir. Türkiye, tükettiği muzun yarısından fazlasını hala ithal ediyor. Cari açığa neden olan bu durum ekonomimizi kötü etkiliyor. Çukurova kadar topraklara sahip olmayan Hollanda, Türkiye’nin toplam ihracatına yakın tarımsal ihracat yapıyor.Türkiye’nin de tarımsal üretimi artırması ve bu alanda katma değerli ürün yetiştirmesi şart. Bu inançla ülkemizin ithal ettiği muzu sahip olduğumuz 100 bin metrekare alanda üretme kararı aldık. Tabi ki bu başarı bir ekip çalışmasıydı, bize bu yolda destek olan yol gösteren, dönemin Adana Valisi Sayın Mahmut Demirtaş’a yine dönemin Adana İl Tarım Müdürü Sayın, Muhammet Ali Tekin’e ve diğer değerli bürokratlara emeği geçen tüm Kurul Group ailesine de teşekkürü bir borç biliyorum”

Hedefimizde Tam Entegre Tesisi Yatırımı da Var

Kurul Group’un kurucusu Mehmet Hanif Kurul konuyla ilgili, “ modern seralar kurduk.’Grand Nain’cinsi muzu yıl boyu ürün alma planlamasıyla dönemsel olarak diktik. İlk hasadı 2021 yılının Mart ayında almayı planlıyoruz. Bununla beraber Beyköy’de yaptığımız bu yatırımla hedefimiz zaten katma değeri yüksek olan bu ürünü daha değerli hale getirmektir. Kurmayı planladığımız paketleme, sarartma ve kurutma işlemlerinin yapılacağı tesis yatırımı içinde bölgeye örnek olacak şekilde kurulması ve işlemesi ile ilgili tüm araştırmalarımızı sürdürüyoruz.” Hem kendi yetiştirdikleri muzu hem de bölgenin yetiştirdiği muzu işleyerek iç ve dış piyasaya sunmayı hedeflediklerini dile getiren Kurul, öz sermayeleri ile yapılan bu yatırımla “hem bölge hem de ülke ekonomisine katkı koyacak olmak bizleri heyecanlandırıyor. Bir diğer taraftan istihdama sağlanacak olan katkı da oldukça fazla olacak.”dedi.

 

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans