Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1519 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Şahin: “Bireyin kalkınabilmesi yaşadığı Kenti ve Ülkeyi kalkındırmasına bağlı.”

31 Mayıs 2019 - 1.259 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»Şahin: “Bireyin kalkınabilmesi yaşadığı Kenti ve Ülkeyi kalkındırmasına bağlı.”
Şahin: “Bireyin kalkınabilmesi yaşadığı Kenti ve Ülkeyi kalkındırmasına bağlı.”

 

İş adamı kimliğinin yanı sıra içinde bulunduğu birçok STK ve Siyasi Parti çalışmaları ile bilinen Mustafa Şahin mütevazı kişiliği ve alçak gönüllüğü ile tanınır ve sevilir. Sosyal çevresinde takdire şayan kişiliği ile öz bir Adanalı. Aslen Yumurtalık doğumlu ve tam bir Adana sevdalısı. “Bireyin kendini kalkındırması için yaşadığı yeri kenti ve ülkeyi kalkındırması gerek” düşüncesinde olan Mer Yapı yönetim kurulu başkanı Mustafa Şahin ile çalışma hayatını konuştuk.

 

Mustafa Şahin’i tanıyabilir miyiz?

Ben 1975 yılında Adana Yumurtalık ilçemize bağlı Kaldırım köyünde doğdum. Gençlik yıllarına geldiğimiz zaman inşaat kolu olan gayrimenkul alım satımı işi ile iş hayatıma başlamış oldum. Zaman içerisinde inşaat sektörü içerine adım atmış olduk. Birçok projenin çözüm ortağı olarak edindiğimiz tecrübeleri ve her işte olduğu gibi bizde işimizde de faaliyete dökme vakti geldi dediğimizde.

2004 yılında Meryapı olarak firmamızı kurduk firmamızı kurarken aslında kendimiz olarak çalışmalar yapma düşüncesi ile kurduk. Öyle güven odaklı çalışmalara falan diye beylik laflar etmeye gerek yok kişi ne ise işi de o olur. Biz kendimizden emindik ve bizim için uygun olmayan hiçbir yapıyı yapmayacaktık öyle de oldu. Geçmişten bu güne kadar gelme yolumuza baktığımız zaman biz öz olmuşuz bu da bize hem sektörde iyi olmayı hem de sosyal çevrede iyi lanse edilmemizi sağlamıştır.

Bugün Adana Ticaret Odası Yönetiminde Müteahhitlerimizin temsilcisi olarak bulunmaktayım. Aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi Sarıçam Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Bazı STK’larda aktif görev yapıyorum. Bizim için uygun görülen platformlarda İş hayatına ve sosyal hayata nasıl faydalı olabiliriz düşüncesi ile elimizden geldiği kadar, gücümüz yettiği kadar gönülden gelerek hizmet etmeye çalışıyoruz.

Projelerinizden ve özelliklerinden bahseder misiniz?

“Bir inşaata başladığımızda daha proje aşamasında iken dairelerin yarısından fazlası satılıyor.”

Adana’nın değişik yerlerinde modern binalar inşa ettik ve hepsinin satışını gerçekleştirdik. Yaptığımız ve satışını gerçekleştirdiğimiz dairelerin belirli bir süre müşteri memnuniyeti adına gerekli tüm tadilat ve tamiratını ücretsiz yapma garantisi veriyoruz. Şuanda devam etmekte olan ve 2018 Aralık sonuna kadar bitireceğimiz Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi yakınında bulvar üzerinde iki şantiyemiz mevcut. Bu iki projemiz yaklaşık 50 daireden oluşmaktadır. Bu daireler 3+1 ve 2+1 şeklindedir. Ayrıca binaların altında iş yerlerimiz de mevcuttur. Önümüzdeki dönemlerde Sarıçam ve Seyhan ilçelerimizde hazırlık aşamasında olan projelerimiz var. Bu binaları da çağa uygun, modern şekilde inşa edeceğiz. Genellikle butik projeleri tercih ediyoruz. Yaşam alanlarını oluştururken her detayı ince ince hesaplayıp yaşanılabilir alanlar üretiyoruz. Bizim projelerimizde genellikle proje başında dairelerimizin birçoğu satılmış oluyor. Bu bizi bilenler ve tanıyanların teveccühü. Yaptığınız her iyi iş size bir yatırım olarak dönüyor zaten.

 

“Sarıçam önlenemez bir yükselişe geçecektir”

Büyük değerlerin yeşerdiği Sarıçam’ın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Sarıçam Adana’nın parlayan yıldızı olma noktasında hızla ilerlemektedir. 2014 yılından sonra Büyükşehir ve Sarıçam İlçe Belediyemizin bu bölgede imar düzenlemesi ile merkez ilçelerimiz arasından konut sektöründe en büyük yatırımı alan ilçe konumuna gelmiştir. Bununla birlikte Bilim ve Teknoloji Üniversite’sinin ve Şehir Stadyumu’nun da Sarıçam’a gelmesiyle büyük oranda inşaat sektöründe hareketlenme olmuş ve kısa sürede dikkat çeken, göz dolduran bir konuma gelmiştir. Son 4 yıl içerisinde onlarca bina yapılmış ancak AVM’lere sosyal alanlara, eğlence merkezlerine ihtiyaç bulunmaktadır. Bunlarla birlikte Sarıçam önlenemez bir yükselişe geçecektir.

 

Şu anki ekonomik tabloyu ve bu çerçevede sektörü ve piyasaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Piyasalarda herkesin bildiği gibi bir durum ortada. Çok fazla yorumlamak veya kötümser bir tablo çizmeye gerek yok. Türkiye daha önce de bu gibi durumlar yaşadı ve Türk halkı bu sıkıntıların içerisinden çıkmayı başardı. Bu gün de yine eskiden olduğu gibi bir dar boğazın içerisine sokulmak isteniyor. Bizler iş insanları ve Türk halkı olarak bu tür sıkıntılardan çıkartacağımız dersler ile yolumuza devam edeceğiz. Döviz kurundaki dalgalanmalar, inşaat girdilerindeki maliyetlerin ve fiyatların artması özellikle inşaat sektörünü biraz daha fazla etkilemiş oldu. Sektördeki birçok firma gibi bizlerde maliyetlerdeki yükselişi yaptığımız konut fiyatlarına yansıtmadık. Yalnız yeni yapılacak olan konutlara mutlaka yansıyacaktır. O yüzden bizler diyoruz ki konut alacak olanlar için fırsat bu fırsat ve bu fırsatı kara dönüştürebilirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans