Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

OFİS MOBİLYALARINA “AŞKIN” DOKUNUŞU Adana’da Ofis Mobilyalarının Eksen’i Akgöz’e Kaydı

07 Şubat 2024 - 187 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»OFİS MOBİLYALARINA “AŞKIN” DOKUNUŞU Adana’da Ofis Mobilyalarının Eksen’i Akgöz’e Kaydı
OFİS MOBİLYALARINA “AŞKIN” DOKUNUŞU Adana’da Ofis Mobilyalarının Eksen’i Akgöz’e Kaydı

Mobilyacılık sektöründe 33 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Hüseyin Akgöz, çocukluk tutkusu ile yola çıktığı profesyonel iş hayatında spot piyasasında dar bir pazara hitap ederken, bugün yurt içinde 102 bayisi bulunan ve 25 ülkeye ihracat yapan Eksen Mobilya’nın Türkiye’deki tek konsept bayisini açarak Akgöz Mobilya adıyla sektörde önemli bir konuma ulaştı. Eşi Melike Akgöz’ün estetik konusundaki deneyimi ve önerileriyle müşterilere sadece mobilya değil, aynı zamanda bir yaşam tarzı sunma hedefinde olduklarını belirten Hüseyin Akgöz, İş’te Life Adana’ya sektördeki serüvenini ve ofis mobilyası seçimindeki önemli olan noktaları anlattı.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

 Mobilyacılık sektörüne girişinizden ve sektörel geçmişinizden bahseder misiniz?

“Eksen Mobilya, sektörde metal ve ahşabı buluşturan ilk yerli üretici firmalardan birisidir”

Hüseyin Akgöz: Çocukluktan beri bu işin içinde yetişmiş birisiyim fakat tam anlamıyla 1990 yılında bu işe başladık diyebilirim. Tabi o zamanlar piyasa şartları bu kadar gelişmiş değildi. Biz daha dar bir pazar payı içerisinde spot piyasasında ürünler alıp satıyorduk. Daha sonra kendimizi geliştirerek firmaların da gücünü arkamıza alarak piyasada bir noktaya geldik.

Gördük ki piyasada ofis mobilyaları ile ilgili ciddi bir açık ve talep var. Biz de kendimizi bu noktada geliştirerek süreç içinde Eksen Mobilya ile tanıştık. 1991 yılından bu yana sektörde var olan Eksen Mobilya’nın Adana Bölge Bayiliğini yürütmekteyiz. Eksen Mobilya, sektörde metal ve ahşabı buluşturan ilk yerli üretici firmalardan birisidir.

Eksen Ofisin ürün gamından da bahseder misiniz?

“İstediğiniz ölçülerde ve istediğiniz renklerde ürünleri tasarlayıp, geliştirip müşterilerimize sunabiliyoruz”

HA; Eksen Ofis firması aile ürünleri üreten bir firmadır. Yani proje bazlı ürünler üretir. Aile ürünleri dediğimiz kavramı şu şekilde açıklayabilirim; örneğin yeni bir işletme kurdunuz. Bu işletme için 15-20 takımlık ürüne ihtiyacınız var ve kurumsal bir ortam oluşturmak istiyorsunuz. Burada tercih edeceğiniz şey büyük bir ihtimalle oradaki yönetici grubundan personele, insan kaynaklarından muhasebeye bütün çalışanlar için aynı ürün grubunu kullanmak isterseniz. Eksen mobilyada bu ürünlerin tamamına ulaşabilirsiniz. Renk, bütünlük ve tasarım olarak hepsini kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanabilirsiniz. Proje ürünlerinizde de istediğiniz şekilde, istediğiniz ölçülerde ve istediğiniz renklerde ürünleri tasarlayıp, geliştirip müşterilerimize sunabiliyoruz. Bizim piyasadaki en büyük farkımız budur.

Adana bölgesi dışında, yurt içinde ve yurt dışında satışlarınız oluyor mu? Oluyorsa sizden ürün temin etmek isteyenlere nasıl yardımcı oluyorsunuz?

“Eksen, yurt içinde 102 bayi ve 25 ülkeye ihracat yapan bir firma”

HA; Eksen 33 yıllık köklü firmadır. Böylesi köklü bir firmanın sadece iç piyasa ile yetinmeyeceğini söylemeye gerek yok. Eksen şuan 25 ülkeye ihracat yapan, Ortadoğu ve Avrupa pazarında bulunan, Romanya’da büyük bir deposu bulunan yurt içinde 102 bayisi olan bir firmadır. Biz de bu firmanın Adana’daki en büyük bölge bayisiyiz. Bu sebeple Eksen’in de gücünü arkamıza alarak müşterilerimize istedikleri yönde çözüm üretmekteyiz.

Eksen’in en büyük avantajlarından birisi de sürekli kendisini geliştiren, yenileyen, gelişen ofislerle birlikte inovatif çözümler üretip yeni ürünler çıkaran ve ürünler üzerinde sürekli revizeler yaparak müşterilerin memnuniyetini gözeten sektörün önde gelen firmalarından bir tanesidir.

Mağazanıza baktığımızda buraya bir hanımeli değmiş diyoruz. Estetik zevkinizi ürün alacak müşterilerinize de sunuyor musunuz?

“zevkine güvenilen bir firmayız.”
Melike Akgöz: İş ortamları evden daha çok vakit geçirdiğimiz ortamlar. Dolayısıyla hem evin rahatlığını sunabilecek hem de estetik olacak mobilyalar öneriyorum. Renkler, kumaşın dokusu, kalitesi ve bunların insanda yaratacağı hissiyatı düşünerek tavsiyeler veriyoruz. Bu yönde de tercih edilen ve zevkine güvenilen bir firmayız.

Renginden dokusuna, kumaşından kalitesine kadar her ayrıntısını düşünüp önerdiğiniz bir ofis mobilyasını bir müşterinizin ofisinde gördüğünüzde neler hissediyorsunuz?

“Kadınlar olarak daha zevkli olduğumuzu düşünüyorum”

MA: Ofis mobilyasında erkek ağırlıkta bir müşteri portföyümüz var. Kadın olarak bir erkeğin göremediği detayları görerek yönlendirdiğimiz zaman bu müşterilerimizin de hoşuna gidiyor. Kadınların daha detaycı olduğumuzu düşünüyorum. Erkekler daha çok “işimizi görecek bir masa olsun da” yaklaşımdalar ama ben hangi renk daha az tozu gösterir, hangi model çizilmeye karşı daha dayanıklı, hangi tasarım çalışmanızı kolaylaştırır gibi birçok detayı düşünüyorum.

Karı koca bu işi idame ettirmemiz karşı tarafa bir güven duygusu da oluşturuyor. Bu yüzden iş ortamlarına kadın elinin değmesini, aile ortamının oluşturulmasını tavsiye ediyorum.

Çok farklı mobilya firmaları ve markaları var; siz Eksen Ofis bayiliğini aldıktan sonra bölgedeki yeriniz ve tercih edilebilirliğiniz planladığınız gibi mi gidiyor?

“her zaman daha güçlü rakiplerimiz olsun isteriz”

HA: Tabi ki piyasada bizimle beraber bu işi yapan çok sayıda firma var. Bu firmaların varlığını biz avantaj olarak görüyoruz. Çünkü rekabet edilebilir bir ortam bizleri her zaman geliştiriyor. Rakiplerimiz olmasa biz olduğumuz yerde sayarız ve kendimizi geliştirmek için çok çaba sarf etmeyiz. Kendimizi geliştirmek, daha ileriye taşımak için her zaman daha güçlü rakiplerimiz olsun isteriz.  

Eksen Mobilyanın Türkiye’deki ilk konsept bayisiyiz ve mağazamızda Eksen Mobilya haricinde ürünler bulunmaz. Bu gücümüz bizim istediğimiz ürünleri kısa sürede temin etmemizi ve özel ürünleri teslim etmemizi kolaylaştırıyor. Bu da tercih edilebilirliğimizi olumlu yönde etkiliyor. .

Ofis dizaynında mimarlardan destek alıyor musunuz?

“ürünlerimizin üç boyutlu çizimleri sitemizde mevcut”

Büyük projelerde fabrikamız bünyesinde çalışan mimarlarımızdan destek alıyoruz. Ürün yerleştirmelerinde, üç boyutlu çizimlerde ve renk seçimlerinde mimarlarımız yönlendirici oluyor. Böylelikle müşterilerimiz mobilyalar ofisine gelmeden ofisindeymiş gibi görebiliyor. Müşterimizin kendi çalıştığı mimar varsa onunla da uyum içinde çalışma yürütüyoruz.

 Katalogumuzda bulunan ürünlerimizin üç boyutlu çizimleri sitemizde mevcut olduğu için müşterilerimiz hiç bize danışmadan –sadece çok basit bir üyelikle- ürünlerimizin üç boyutlu çizimlerini indirip inceleyebilirler.

Ofis Mobilyası tercihinde mesleklerin rolü ve önemi nedir?

“Müşterilerimizin kişiliğini anlamaya ve ofisini tanımaya çalışıyoruz”

Meslek ve sektörel bazlı düşünerek mobilya tercih etmek doğru olandır fakat genelde müşterilerimiz kişisel tercihlerini ön planda tutuyor. Örneğin bir avukat, ofisine mobilya olmadan önce “biz savunma makamıyız, güç makamıyız, bizim gücümüzü ve ciddiyetimizi hissettirebilecek bir model önerir misiniz” diye geliyor ve biz de ona göre modeller sunuyoruz. Sadece meslek bilgisi bir model önermede yeterli değil. Kişinin özellikleri, ofisin genel dekorasyonu ve renkleri de önemli etmenler. Bunun için de müşterimizle konuşuyoruz, kişiliğini anlamaya ve ofisini tanımaya çalışıyoruz bunun neticesinde ona mobilyalardan örnekler sunuyoruz. Sonuçta müşterimizin memnuniyeti en önemli husus. Müşteri memnun olursa biz de memnun oluyoruz.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans