Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

“KÜRSAD” HAYATIN HER ALANINDA

11 Temmuz 2023 - 245 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»“KÜRSAD” HAYATIN HER ALANINDA
“KÜRSAD” HAYATIN HER ALANINDA

On parmağında on marifet deyimini çok yönlü, başarılı ve öz verili insanlar için kullanırız. Bu deyimi bir kurum için kullanmak pek aklımıza gelen bir şey olmamıştır muhtemelen. Fakat KÜRSAD’ın faaliyetlerine tanık olunca aklımıza ilk gelen bu deyim oldu. Çok farklı alan ve disiplinlerde onlarca projeye imza atmış olan KÜRSAD, çalışkanlığı ve çok yönlülüğü ile adından söz ettiriyor. Biz de İş’te Life Adana olarak KÜRSAD Genel Başkanı Mustafa Çakar ile gerçekleştirdiğimiz özel  röportajla bu güzide sivil toplum kuruluşunun çalışmalarını konuştuk. Başarılı projelerini birinci ağızdan dinleme fırsatı bulduk.

İş’te Life Adana/ Filiz Yıldırıcı

KÜRSAD yönetim ve organizasyon yapısı hakkında bilgi verebilir misiniz?

“200 değerli Yüksek İstişare Kurulu üyemizle büyük bir aileyiz”

26 Ağustos 2020 yılında kutlu bir günde kurulan Adana merkezli KÜRSAD (Küresel Stratejik Araştırmalar Derneği) Genel Başkan Mustafa Çakar ile birlikte 13 kişinin yer aldığı bir yönetim kuruluna sahiptir. Sekiz yönetim kurulu üyemiz yurt dışında eğitimini tamamlayan akademisyenlerden oluşmaktadır.

Dernek çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülmesi, Yönetim Kurulu’nun ve Yönetim Kurulu Başkanı’nın çalışmalarına destek vermek için yapısal birimler oluşturuldu. Bu birimler;  Yüksek İstişare Kurulu, Direktörlükler, Gençlik Koordinatörlüğü, Yurtiçi ve Yurtdışı Temsilcilikler Koordinatörlüğü, Kadınlar Meclisi, Engelliler Meclisi, Genel Başkan Danışmanlığı, Hukuk Müşavirliği gibi.

Ayrıca Küresel ve bölgelere bağlı olarak uzmanlık gerektirecek herhangi bir alanda araştırma yapmak, çözüm önerileri sunmak amacıyla yönetim kuruluna bağlı olarak görev yapmak kaydıyla “direktörlükler” oluşturuldu. Bunlar  dış politikalar direktörlüğü, yükseköğretim politikaları direktörlüğü, çevre politikaları direktörlüğü, ekonomi politikaları direktörlüğü, eğitim politikaları direktörlüğü, bilim ve teknoloji politikaları direktörlüğü şeklinde sayabiliriz.  Ayrıca 200 değerli Yüksek İstişare Kurulu üyemizle KÜRSAD olarak büyük bir aileyiz.

Öncelikle faaliyet alanlarınızda hangi konular üzerinde çalışmalar yapmak var?

“Evrensel değerleri özümsemiş bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz”

KÜRSAD Ailesi olarak sivil toplum kuruluşları ile kamu-özel kurum ve kuruluşları arasında iş birliğinin kurulmasına, geliştirilmesine, güçlendirilmesine ve sürdürülebilirliğin sağlanmasına katkıda bulunmak için, kurs, seminer, konferans, panel ve çalıştay gibi eğitim çalışmaları ve programları düzenliyoruz.

Üniversitelerle iş birliği yapılarak KÜRSAD ile kamu-özel iş birliği çalışmalarında akademik alanda katkı sağlamaya çalışıyoruz.

Mutlu, özgüvenli, başarılı, çevre bilinci gelişmiş,  yaratıcı, sorumluluk duygusuna sahip, ülkesini seven, evrensel değerleri özümsemiş bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Erasmus ve Avrupa Dayanışma Programı gibi topluma yarar sağlayan projelere başvuru yaparak, projelerde yer alıyor, öğrenci değişim faaliyetlerinde aktif rol alıyoruz.

Maddi durumu yetersiz olan ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerine karşılıksız burs veriyoruz.

Bunların yanı sıra KÜRSAD sosyal medya hesapları kullanılarak e-paneller, e-konferanslar, e-çalıştaylar, e-sempozyumlar, online kişisel gelişim ve hayat boyu öğrenme gibi organizasyonlar düzenliyoruz.

Bugüne kadar ne gibi çalışmalara imza attınız?

“En büyük başarımız Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi’nde bulunan çift dilli yazıtları UNESCO Dünya Belleği Kütüğüne alınmasına vesile olmak”

26 Ağustos 2020 yılında kurulan KÜRSAD, kuruluş gününe atfen 1071 adet çocuk montu dağıtarak minik yüreklerin ısınmasına ve yüzlerinde tebessüm oluşmasına vesile olmuştur. Kuruluşumuzdan kısa bir süre sonra dünyayı etkisi altına alan “Corona Virüsü” ile karşı karşıya kaldık. Ülkemizi de derinden etkileyen bu süreçte fedakarca çalışan sağlıkçılarımıza destek amacıyla Adana Çukurova Devlet Hastanesine 20 Bin adet siperli maske bağışında bulunduk.

Pandemi sürecinde Webinar’lar düzenleyerek faaliyetlerimize devam ettik. Bunlardan birkaçına örnek verecek olursak, “Disiplinler Arası Blok Zincir Zirvesi”, Atık İthalatın Çevresel ve Hukuki Boyutları”, Dünya Su Günü ve Kaynakları”, “Güncel Gelişmeler Işığında Afganistan”, faaliyetlerimizi sayabiliriz. Ayrıca Korkut Ata Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi iş birliğiyle Fulbright burslarının tanıtımı hakkında üniversite öğrencilerimizi bilgilendirdik.

En büyük başarımız ise Kadirli Karatepe’de yer alan 2700 yıllık Hitit Hiyerogliflerini Korkut Ata Üniversitesi ile ortak çalışmalar sonucunda Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi’nde bulunan çift dilli yazıtları UNESCO Dünya Belleği Kütüğüne alınmasına vesile olmak oldu.

KÜRSAD çalışmalarını sadece yurtiçinde mi sürdürüyor? Yurtdışı çalışmalarınız var mı? Adana dışında temsilciğiniz var mı?

“6 ülkede yurt dışı temsilciliklerimiz var”

Derneğimiz Adana merkezli olmakla birlikte, Amerika, Almanya, İngiltere, Azerbaycan, Kıbrıs ve Kerkük’de olmak üzere 6 ülkede yurt dışı temsilciliklerimiz vasıtasıyla faaliyet gösteriyor.

Gerek yurtiçi gerek yurtdışı temsilciliklerimizle sürekli koordine halinde çalışmaktayız. New York temsilcimiz, Prof. Dr. Ali Koçak aynı zamanda Türk Amerikan Ticaret Odası’nın başkanlığını yürütmektedir. Türkiye’nin ticaret yaptığı ülkelerle network’unun yaygınlaşmasına katkı vermeye çalışmaktayız. Aynı zamanda Türk dünyasının ekonomik, sosyal ve kültürel olarak işbirliği yapmasına katkı sağlamak için temsilciliklerimizde büyük bir gayret içindeyiz.

Doğal afetlerde hızlı koordine olduğunuz gözümüze çarpıyor. Son yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremde ne gibi çalışmalar yaptınız?

“KÜRŞAD Ailesi Tek Yürek”

Yeryüzünde en yıkıcı etkilere sahip doğal afetlerin başında depremler gelmektedir. Türkiye bir deprem ülkesi olduğu için hepimiz depremi az çok hissetmiş, onun verdiği korkuyu yaşamışızdır.

Kahramanmaraş merkezli deprem asrın felaketine dönüştü ve bütün yürekleri yangın yerine çevirdi. Adana’mız da bu acıyı derinden yaşayan illerimizden birisi oldu. Hepimiz hasarlı evlerimizi terk ettik ve kısa zamanda Watsapp’ta “KÜRŞAD Ailesi Tek Yürek” grubu oluşturarak, bütün üyelerimizi gruba ekledik. KÜRSAD ailesi olarak seferber olduk. Kahramanmaraş’ta depremzedeler için kurulan konteyner kente KÜRSAD adına konteynırlar gönderdik. Ayrıca Kırıkhan/Dedeağaç Köyünde depremde evi yıkılan Güneydoğu şehidimizin annesine önce çadır, sonra konteyner göndererek mağduriyetini giderdik.

Eğitime destek amacıyla içi kırtasiye malzemeleri ile dolu 500 adet okul çantası dağıttık. Hatay ve Nurhak İlçesi’nde afetzede çocuklarımıza yazlık kıyafet dağıttık. Yaraları sarmaya devam ediyoruz.

14 Haziran tarihinde Osmaniye/Kadirli İlçesi’nde 300 öğrencimize okul çantası, kırtasiye malzemeleri ve yazlık kıyafet dağıttık.

Çocuklar kutsalımızdır. Yetimler kutsal emanetlerimizdir. KÜRSAD var oldukça varlığımızı onlara feda edeceğiz. Bu yaşanan asrın felaketini tüm ulus olarak derinden hissettik. Bu bilinçle birçok kurum ve Sivil Toplum Kuruluşları özveri ile çalıştı. Yaraları birlikte saracağız bu konuda üzerimize düşen her türlü çalışmayı yapmaya gayret gösteriyoruz. Sizler aracılığı ile Tüm ulusumuza tekrar büyük geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.  Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum.

Yakın zamanda yapmayı planladığınız çalışmalar veya projeler nedir?

“Adana Platformu kurmak üzereyiz.”

Sivil  toplum kuruluşu olarak, kamu-özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yaparak ekonomi, güvenlik, tarım ve hayvancılık, kültür-sanat, spor, gençlik, kadın, engelliler ve özellikle sosyal alanda dışlanmış gruplar ile ilgili konularda çalışmalar yapmak öncelikli hedeflerimiz arasında.

Yaşadığımız bölge itibarıyla enerji, güvenlik ve mülteci konuları da önceliğimiz arasında. Özellikle gençlerimizi esir alan uyuşturucu ve madde bağımlılığı ile mücadele bizler için beka sorunu haline gelmiştir.

Alanlarında uzman 50 Akademisyen ile “Adana Platformu” kurmak üzereyiz. Yerel sorunlarımızı önceliklerimiz arsına alıp çözüm üretilmesi konusunda katkı vermeye çalışacağız.

Dernek bünyesinde “Genç KÜRSAD” adlı whatsapp grubu oluşturarak yüzlerce üniversiteli gencimiz arasında gönül birliği sağlayarak geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin kendi aralarında network oluşturmalarını sağladık. Bu birlikteliği sahada harekete geçirme hazırlığı içindeyiz.

Son söz olarak depreme dayanıklı şehirlerin oluşması için seferber olacağımızı belirtirim.

 KÜRSAD Genel Başkanı Mustafa Çakar

Başkanın Mesajı

“Türkiye’nin özel olarak da Adana’nın daha güzel, daha güçlü ve yaşanılabilir olması…”

Sivil toplum kuruluşları demokrasinin gelişmesine, pek çok alanda toplumsal duyarlılıkların ve farkındalıkların artmasına, vatandaşların hak ve hukuklarının savunulmasına, devlet ve toplum arasında bir köprü kurulmasına yarayan önemli   kuruluşlardır. Bunlara ilaveten yardımlaşma, afetlerin etkilerinin azaltılması, yoksulluğun giderilmesi, dezavantajlı grupların durumlarının iyileştirilmesi gibi konularda ciddi katkıları bulunan kuruluşlardır. Şubat depreminde görüldüğü gibi sivil toplumun harekete geçmesi kamu otoritelerine ciddi destek olmuş ve yaraların sarılmasında sivil toplum kuruluşları önemli roller üstlenmişlerdir. Öncelikli çalışma alanları açısından bakıldığında genel olarak Türkiye’nin özel olarak da Adana’nın daha güzel, daha güçlü ve yaşanılabilir olması, toplum ve devlet arasında güçlü işbirliklerinin kurulması, ülkemizin ve kentimizin belli başlı meseleleri ile ilgili bilgi üretmek, tartışma açmak, çözüm önerileri geliştirmek ve bunları takip etmek KÜRSAD’ın önemsediği konulardır.

Toplumsal bütünleşme ve dayanışma, kentleşmenin yarattığı problemlerin giderilmesi, ulusal ve yerel yönetimlerin daha etkin çalıştırılmasına katkıda bulunmak önceliklerimiz arasında.  Yani bir taraftan araştırma ve ayın yoluyla bilgi üretmek, öneriler ve projeler geliştirmek, teorik tartışmalara katkıda bulunmak, bir yandan da sahada insana dokunmak, özellikle çocuk, kadın ve dezavantajlı insanlara yardım edilmesine öncülük etmek önemsediğimiz ve faal olduğumuz alanlar. Diğer yandan kültür ve sanat dünyamızın zenginleşmesine, ulusal ve yerel zenginliklerimizin korunması ve tanıtılması faaliyetlerine katkıda bulunmak da önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Son olarak sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ve koordinasyon içinde bulunmaları, rekabet ve öne çıkma çabasını bir yana bırakıp toplumun iyiliği için koordineli çalışmaları gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada sivil toplum kuruluşları uzman oldukları ve güçlü oldukları alanlara yoğunlaşmalı, kaynakları daha etkin kullanabilmek adına işbirliği modelleri geliştirmelidirler.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
FY Ajans