Dolar : Alış : 30.9582 / Satış : 31.0140
Euro : Alış : 33.6051 / Satış : 33.6657
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Kentin kalbine kreatif dokunuşlar

16 Mart 2018 - 955 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»Kentin kalbine kreatif dokunuşlar
Kentin kalbine kreatif dokunuşlar

Adanalı bir ailenin beş çocuğundan birisi. Adana’da doğmuş ve tüm iş hayatı Adana’da geçiriyor. Daha çok  erkek egemen sektörde bundan tam 27 yıl önce çalışmaya başladı. Suzan Aydemir 1990 yılından bu yana yapmış olduğu projelere kadın eli değmesinin farkını yansıttı ve yansıtmaya devam ediyor.

Suzan Aydemir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Aydemir ile dünden bugüne sektörü konuştuk…

 

Sektörde kadın olmanın avantajları nelerdir?

İnşaat sektörü daha çok erkek egemen bir iş alanı. Son yıllarda birçok projeye kadın eli değiyor. Bu dokunuşlar hemen kendisini fark ettiriyor. Ben sektöre 1990 yılında girdim ve sektöre girerken bu kadın işi bu erkek işi diye bir ayırım yapmadım. Önemli olan sağlam projeler üretmek ve bu projelerin yaşanılabilirliğini artırmak. Aslında birçok işe baktığımız zaman kadın işi veya erkek işi diye bir şey yok. İşin özüne bakın, kadının olmadığı bir alan var mı? Annelerimiz köylerde tarlada çalışır, 5-6 çocuğa bakar, evin her işini yapar ve yine de hayıflanmazdı. Güçlüydüler ve ben de onlardan aldığım bu güç ile ‘Nasıl çalışır başarılı olur, sağlam işler yapar ve ülkemize ne gibi katkılar sağlayabilirim’ düşüncesi ile iş hayatıma başladım.

 

Peki, sizce başarı nedir?

Çok genç bir yaşta girmiş olduğum inşaat sektöründe her zaman yenilikçi konseptler üzerinde durdum. Bunda kadın olmanın avantajı vardı tabii ki. Evler çoğunlukla kadınların idaresinde yaşam alanlarıdır. Banyosundan mutfağına, oturma odasından salonuna ve en kıymetlimiz olan çocuklarımızın odaları… Onlar nasıl rahat ederler, hangi mobilya ve hangi aksesuar onlara sıkıntı yaşatmadan yaşam kalitesini arttırır, çocuklar ders çalışırken ışıklandırma nasıl olmalı, bir anne hem mutfakta olup hem de çocukları ile nasıl vakit geçirir? Bunlar bir kadının gözlemleyebileceği detaylar ve detayların doğru bir şekilde yansıtılması ile yapmış olduğumuz projelere baktığım zaman o günden bugüne bizden daire alan ailelerin sorunsuz bir şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini gözlemliyorum. Suzan Aydemir İnşaat olarak başarı nedir derseniz, başarı birilerinin yüzünde tebessüm olmak ve huzur vermektir derim.

 

Farklı imkânlarınız varken neden Adana?

Adanalı bir ailenin çocuğuyum yani Adana’da doğdum ve tüm hayatım Adana’da geçti. Ben Adanamızı çok seviyorum ve burada yaşamaktan dolayı da son derece mutluyum. Aslında bizler çok şanslıyız; dört mevsimin hakkı ile yaşandığı, doğa ile denizin kucak kucağa olduğu, verimli topraklarda yetişmiş sıcakkanlı coğrafyanın samimi ve dik duruşlu insanlarının olduğu bu güzel ilimiz yaşanılabilir iller sıralamasında ilkler arasında geliyor. Bizler her kuşak olarak bu kenti daha ileriye götürmek için yatırımlarımızı buraya yapmalı ve kente gerekli katkıları koymak zorundayız.

 

Adana’daki yapılaşmayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Adana hızlı bir yapılaşma sürecine girdi. Bu aslında çok da gecikmiş bir süreçti, etraftaki illere baktığımız zaman birçok alanda bizden daha ileride olduklarını gözlemliyoruz. Bunu sağlamanın en etkin yolu bürokrasi, yerel yönetimler ve siyasetçilerin birlikte koordineli bir şekilde çalışması gerektiğini biliyoruz. Adana maalesef bazı konularda geri kalıyor. Bir taraftan yapılaşma çok hızlı bir şekilde ilerliyor diğer taraftan baktığımızda ne kadar sağlıklı diye düşünüyoruz. Hayata geçirilen bir kentsel dönüşüm var ama ne kadar hızlı ilerliyor? Tıkanan ve bu dönüşümün önüne engel olan birkaç unsur var bunların hızlı bir şekilde çözülmesi ve yapılaşmanın kent merkezinde veya dar sokaklardan ambulansın bile giremediği mahallelerimizde hızlandırılması gerekmektedir. Adana ve Adanalıların yaşam kalite ve standartlarını yükseltme anlamında somut adımlar atılmalı ve adımlar için şehir planlamacılar yerel yönetimler ve müteahhitler koordineli çalışmalıdır.

 

Suzan Aydemir İnşaat olarak çalışma prensipleriniz nelerdir?

Suzan Aydemir İnşaat olarak biz kurulduğumuz günden bugüne kadar tüm projelerimizde her daim yenilikçi konsptleri yakından takip ederek daha iyi bir kent, daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir proje düşüncesi ile çalışmalarımızı sürdürdük. Suzan Aydemir İnşaat kentin kalbine kreatif dokunuşlar yapıyor. Müşteri memnuniyeti odaklı projelerde teknolojiyi en yüksek kalitede kullanan çözüm ortaklarıyla iş birliği içerisinde çalışılmaktayız. Topluma, yaşamsal ve kültürel değerlere önem veren, yenilikçi bakış açısıyla aklın ve bilimin ışığında kaliteli, hızlı ekonomik çözümler üretmek ve gelecek kuşaklara kalıcı eserler bırakmak var olma nedenimizdir.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans