Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

İhtiyaca Uygun Yazılımlar İle Tek Noktadan Birçok Noktayı Kontrol Edebilme Rahatlığı

03 Şubat 2024 - 206 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»İhtiyaca Uygun Yazılımlar İle Tek Noktadan Birçok Noktayı Kontrol Edebilme Rahatlığı
İhtiyaca Uygun Yazılımlar İle Tek Noktadan Birçok Noktayı Kontrol Edebilme Rahatlığı

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, yazılım ve donanım firmaları iş dünyasında kritik bir rol oynamaktadır. Bu sektörde öne çıkan ve başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken firmalar arasında yer alan Petek Yazılım, sunduğu çözümler ve hizmet anlayışıyla sektörde fark yaratıyor. Biz de bu önemli firma ile bir araya gelerek, şirketin kurucusu ve ortağı Mustafa Öztürk ile bir röportaj gerçekleştirdik. Sizi, Petek Yazılım’ın başarı hikâyesi ve gelecek hedefleri üzerine keyifli bir söyleşiye davet ediyoruz. İşte, yazılım dünyasının içinden gelen bir liderin bakış açısıyla, Petek Yazılım hakkında önemli detaylar ve gelecek planları…

İş’te Life Adana/Filiz Yıldırıcı

Petek Yazılım olarak neler yapıyorsunuz? Hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Şirketin genel gelişim sürecinden bahseder misiniz?

2003 yılında kurulan şirketimiz, dijitalleşen çağa uyum sağlayacak yazılımlar yaparak kesintisiz hizmet sunmaktadır. İlk olarak perakende ve muhasebeyi entegre eden ticari programlar geliştiren firmamız, teknolojinin gelişmesi ve mobil kullanımın artmasıyla birlikte yeni sektörlere açıldı. Barkod sistemleri, ön muhasebe, mobil yazılımlar, özel yazılım çözümleri, STK yazılımları ve ön muhasebe ile tam entegrasyonlu uygulamalar alanında faaliyet gösteriyoruz. Mobil ağ ve satışlar, e-ticaret siteleri, restoran-kafeler, STK’lar gibi alanlara özel yazılım çözümleri sunarak sürekli gelişim sağladık. Şu anda Adana’da sektörde öne çıkan bir alt yapıya sahibiz ve tamamen kendi ekip ve ekipmanlarımızla hizmet verir durumdayız.

 “Şuanda sektörde Adana’da yazılım üretip piyasaya güçlü hitap edebilen ve birçok talepleri karşılayabilen bir alt yapıya sahibiz”

Teknolojinin gelişmesi, cep telefonu, tabletlerin günlük kullanımda yaygınlaşması ve yazılımların gelişmesi ile birlikte yeni güncellemelerimiz ve atılımlarımız oldu. Bu sayede yeni sektörlere ulaşma fırsatı da bulmuş olduk. Bu projelerin yanı sıra yöneticilerin Ticari akışlarını takip edebilecekleri yönetici yazılımları ürün listemize eklendi. El terminallerinin yüksek maliyeti sebebiyle Müşterilerimizin cep telefonlarını daha aktif kullanmaları sağlayarak maddi bir geri dönüş sağlandı.

Şuanda sektörde Adana’da yazılım üretip piyasaya güçlü hitap edebilen ve birçok talepleri karşılayabilen bir alt yapıya sahibiz. Tamamen kendi ekip ve ekipmanlarımızla hizmet verir durumdayız. Dolayısıyla dışarıdan herhangi bir yazılım firmasıyla çalışıp iç piyasaya yazılım sürmüyoruz.

Yapılan yazılımlar şirketlerin hangi işini kolaylaştırıyor?

“firmalarımıza tam entegrasyon sunuyoruz”

Bize genelde Perakende ve Toptan sektöründe kobilerde üretim, mal kabul ve sevkiyat aşamasında tıkanan firmalar geliyor. Biz firmalarımıza tam bir entegrasyon sunuyoruz. Tam entegrasyondan kastım şu; e fatura, e arşivle e-devlet ile birlikte ticari yazılımın, ön muhasebe yazılımının, Mobil satış yazılımın depo kontrolünün ve üretiminin hepsinin entegre edilmesi ve tek bir noktadan yönetilebilir hale getirilmesi ile Firma sahiplerinin kontrolünü en üst seviyeye çıkarmış oluyoruz.

Birçok oluşuma çözüm üretebiliyoruz. Önemli olan firmanın ihtiyacının belirlenmesi. Biz ihtiyaca uygun yazılımları gerekli teknik donanımlarla birlikte kuruyoruz. Sonrasında kolay ulaşılabilir olmamız firmaların işleyişlerindeki tıkanıklıkların hızlı sonuçlanmasını sağlıyor. Donanımlı kurulumlarda firmamızın teknik desteğini de hizmetlerimiz arasında sunuyoruz.

“tek noktadan birçok noktayı kontrol edebilme rahatlığı”

Bunu iki türlü ele alalım. Mesela bir barkot sistemi kuruldu. Barkot sistemi ile birlikte önde perakende mantığı ile toptan muhasebe mantığı farklı işler. Perakende mantığı ile toptan mantığını biz birleştirdik. Dolayısıyla kişinin bir yandan ürün satışlarını ve hizmetlerini kontrol edebildiği, diğer yandan arka tarafta kendi muhasebesini, mobil toptan satışı varsa onu da takip edebileceği, ürünlerinin stok ve hareketlerini  takip edebileceği ve şirketinin gelir giderlerini takip edebileceği buna ilaveten Sanal pazarda yer almak istiyorsa  ( Türkiye de yeni bir teknoloji ) bunların tümünü tek programdan yönetilebilir bir yapıya dönüştürdük. Dolayısıyla fazla parçalanmadan tek bir çatı altında bunları toplayan programlar geliştirdik. Şu ana kadar ki müşterilerimize sunduğumuz en büyük artılardan birisi bu. Buna ilaveten telefonları devreye sokarak yöneticilerin talep ettiği programın uzaktan kontrolünü de sağlamış olduk. Böylelikle kişi bizi tercih ettiği zaman en büyük rahatlığı bu oluyor: tek noktadan birçok noktayı kontrol edebilme rahatlığı. Tüm bu hizmetlerin yanı sıra bizler gerekli donanım hizmetini de veriyoruz.

Donanım Hizmetinizin ayrıntılarını paylaşır mısınız?

“yazılımı ayrı donanımı ayrı firmadan tedarik etmek mağduriyete sebep olabiliyor ”

Server sistemlerinden, bilgisayar alt yapısına, barkot sistemleri için gerekli tüm donanımların hepsi Beko ,Veifone, İnpos Yazarkasa pos Yetkili bayilik ve servis imkanları ve GİB entegrasyonu ile ilgili çözüm ortaklığı sayesinde bütün alt yapıyı anahtar teslim şeklinde firmalarımıza teslim ediyoruz. Bu da müşteriye; tek bir firma ile birçok hizmeti hızlı bir şekilde almasına olanak sağlıyor. Çünkü firmalar donanımı ayrı yazılımı ayrı firmadan tedarik ettiği zaman mağduriyet yaşayabiliyor. Sistemin aktif olması esnasında karşılaşılan olası bir sıkıntıda yazılımcı firma donanım firmasına, donanım firması da yazılım firmasına hatasını yükleme yoluna gidebiliyor. Bu da firmaya zarar veriyor. Biz de bunu kaldırmak adına 2007-2008 yılından itibaren bir karar aldık ve kendi müşterimize hem donanımsal, hem yazılımsal hem de servis hizmetimizi veriyoruz.

Adanalı firmalar yazılım firması tercihlerinde yerel firmaları mı yoksa ulusal firmaları mı tercih ediyor.

 Bizim yazılımlarımız sahadaki ulusal görünen birçok firma ile baş edebilecek durumda. Bazı firmalar daha maliyetli olmasına rağmen büyük firmaları tercih ediyor. Bu şirket kararıdır bu konuda herkes bizi tercih edecek diye bir şey yok. Yalnız bizi tercih edenler daha uygun maliyetle ve daha kolay ulaşılabilirlikle programa sahip oluyorlar. Güzel olan bir durum daha var ki ! İstanbul, Ankara ve Yurt dışından birçok müşterimiz var. İşi bilen ve anlayan kişiler tercih ederken nerede olduğunuza bakmıyor. Çözüm üretiyor musunuz ona bakıyor. Adana firmasıyız ama ulusal sahada programlarımız kabul gördü. Bence Adana için bir değer. Bazen yerelde kendimizi ispat etmek zorunda kalsak da.

“firmaların bize ulaşamama gibi bir sorunu yok”

Firmaların bize ulaşamama gibi bir sorunu yok. Maksimum sürede maksimum verimle biz mutlaka müşteriyi mağdur etmeme adına elimizden gelen bütün hızı kullanıyoruz. Ama ulusal firmaların böyle bir derdi yok. Bekleyeceksin diyor veya sorununuza anlık çözüm bulmak yerine mail atın diyor. Bunu anlatamıyoruz firmalarımıza maalesef. Bu şekilde ulusal rüzgâra kapılıp da program değişen hayal kırıklığı yaşayan birçok firmamız geri dönüş sağladı ve hala çalışmaya devam ediyoruz.

Program kurulumundan sonra müşterilere eğitim süreciniz nasıl ilerliyor?

“birebir temasta eğitim süreci çok daha hızlı ilerliyor”

Bizde süreç şöyle işliyor; genelde Adana ve çevresinde bulunan müşterilerimize kurulum ve eğitim aşamasında birebir yüz yüze eğitim sürecimiz oluyor. Birebir temasta eğitim süreci çok daha hızlı ilerliyor. Uzaktan eğitim bir noktaya kadar etkili oluyor ama yakın temasta çok daha hızlı sonuç alıyoruz. Uzaktan eğitimde süreç uzadıkça müşteri mağduriyetleri ortaya çıkıyor.  Fakat mecbur kaldığımız durumlarda, Adana dışında müşteri istemesi durumunda yerinde eğitim ve kurulum yapmaktayız.

Dünden bugüne baktığınızda hedeflediğiniz yere ulaştınız mı? Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

“gelişmeye ve kontrollü şekilde büyümeye devam ediyoruz”

Teknoloji çok hızlı ilerliyor ve öyle bir sektörümüz var ki “evet biz tamamız” deme şansımız olmuyor.  Dolayısıyla sürekli hareket ve gelişim içinde olmamız gerekiyor. Çünkü sürekli olarak gelişen bir sistem var ve buna ayak uydurmak zorundayız.

İstanbul’da ve Ankara’da çözüm ortaklarımızla birlikte büyük firmalarla çalışmalarımız sürüyor. İstanbul’da bile bazı fabrikaların sistemini kurduk. Hem üretim bandında hem muhasebesinde alt yapılarını istedikleri boyuta taşıdık. Çok şubeli işletmelere çözüm ortağı olduk ve olmaya devam ediyoruz. Ayrıca devlet kurumlarına özel yaptığımız programlar sorunsuz bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Yazılım ve dijitalleşme devam ettiği müddetçe hedef değil çağı ve gereksinimleri yakalamak önemlidir.

Bizim kendi sektörümüz; barkod yazılımları, ön muhasebe yazılımları, e-arşiv, e-fatura, mobil yazılımlar, e-ticaret yazılımlar ve STK’lara yönelik yazılımlar gibi alanlarda çok ciddi meşguliyetimiz oluyor. Bizde de tıptaki gibi her alan kendine özel gayret ve uzmanlaşma istiyor. O yüzden şu veya bu sektörden ziyade mevcut yapıyı çok daha üst seviyeye taşımak için gayret ediyoruz. Alt yapı çalışmalarımızı güçlendirmeye devam ediyoruz

Yakın zamanda yapmış olduğunuz başka proje veya projeleriniz var mı?

“Bizim oluşturduğumuz havuz sisteminde kişinin hangi kurumdan ne yardım aldığını havuzdaki tüm kurumlar görebiliyor”

Adana’da ve Türkiye deki bir çokSTK’lara proje yazdık. Adana’nın bilinen bütün sosyal yardım kuruluşlarıyla birlikte geliştirilen ve ödül alan bir proje bu. Tüm yardım kuruluşlarını bir havuza taşımayı hedefledik. Çünkü bu işi kendisine meslek edinmiş, insanlara yardım amaçlı gönderilmiş para veya eşyaları kendisine sermaye yapmayı düşünen kötü niyetli insanlar olabiliyor. Biz bunların varlığını ortadan kaldırmak için bir proje geliştirdik. Bunu şuan Adana’da ve Türkiye’de birçok yardım kuruluşu ve çeşitli STK’lar kullanıyor. Aslında bu işe başlarken amacımız, Bizim oluşturduğumuz havuz sisteminde kişinin hangi kurumdan ne yardım aldığını havuzdaki tüm kurumlar görebiliyor olsun ve böylelikle birden fazla yerden haksız şekilde yardım alanların önüne geçerek gerçekten ihtiyacı olan fakat gururu elvermediği için bunu dillendirmeyen gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına vesile olmaktı. Yardım kuruluşları yardım yapacağı kişinin TC Kimlik numarasını sisteme yazdığı zaman başka yerlerden yardım alıp almadığını biliyor ve ona göre kişinin kendisine ne amaçla geldiğini anlayabiliyor. Fakat bu projenin ikinci kısmı olan havuz sistemi illerde valilikler aracılığıyla desteklenmediği için bizim böyle bir projeyi tam anlamıyla hayata geçirme işimizde askıda beklemekte. Sadece STK lar bu projenin birinci kısmını kendi özelinde kullanmaya devam etmekteler.

Sanırım program kullanıcılarının en merak ettiği soru, Yazılımlarınızın güvenlik önlemleri nelerdir?

“firma isterse tüm bilgilerin yedeklemesini ‘buluta’ taşıyoruz”

Yazılımlarımızda Microsoft ürünlerini kullanıyoruz. Microsoft ürünlerinin özellikle veri tabanlarının kendine özgü güvenlik sistemleri zaten var. Kolayca virüs bulaşma gibi bir durum söz konusu olmuyor. İkincisi biz programları bilgisayarlara kurduğumuzda D sürücüsüne kuruyoruz. Genelde C sürücüsünde işletim sistemi olduğu için sistem orada çöküş sağlıyor.

Ek olarak firma isterse tüm bilgilerin yedeklemesini “buluta” taşıyoruz. Otomatik bir yedekleme projesi geliştirdik. Sistem kendini belirli bir saatte yedeklemeye alıyor ve buluttan kiralanan kendi odasına yedeklemesini yapıyor. Bunun da haricinde firmalarımıza kendilerine ait bir hard diskle yedeklemelerini de söylüyoruz. Kişisel güvenlikleri sağlanmaya çalışılmaktadır. Bunun yanı sıra Almanya ve Türkiye’deki serverlarımızla güvenliğimizi de en üst seviyeye taşıdık.

Kısacası program kendi iç güveliğini sağlayacak ve bilgilerini her zaman yedekleyecek şekilde kuruluyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans