Dolar : Alış : 30.9582 / Satış : 31.0140
Euro : Alış : 33.6051 / Satış : 33.6657
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Hükümetin de desteği ile Esnaf ve Sanatkarların uygun bir kredi ile buluşmasını sağlıyoruz

10 Temmuz 2023 - 145 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»Hükümetin de desteği ile Esnaf ve Sanatkarların uygun bir kredi ile buluşmasını sağlıyoruz
Hükümetin de desteği ile Esnaf ve Sanatkarların uygun bir kredi ile buluşmasını sağlıyoruz

Esnaf Dostu deyimini en çok hak eden kurumların başında gelen SS Doğu Akdeniz Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin çalışkan başkanı Sami Karnas ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kooperatifin kuruluş hikayesini, faaliyetlerini, planlanan projeleri ve kredi şartlarında devam eden/değişen mevzuatları  İş’te Life Adana’ya anlatan Karnas, yeni dönemde esnafın yüzünü güldürecek gelişmeleri de paylaştı.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

SS Doğu Akdeniz Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ne zaman kuruldu? Kuruluş hikâyenizden bahseder misiniz?

2005 yılında Yumurtalık’ta ilk kuruluşumuzu gerçekleştirdik. Yumurtalık’ta bir boşluk vardı; esnaf ve sanatkarlar kredi bulma noktasında sıkıntı yaşıyorlardı. Kooperatifimizi o boşluğu doldurmak maksadıyla kurduk. 2016 yılında da Büyükşehir Yasası’yla daha fazla esnafa faydalı olmak için merkeze geldik. Orada “Yeni Yumurtalık” olan ismimizi “Doğu Akdeniz” olarak değiştirdik. Bu şekilde Adana’yı daha kapsayacak bir isme kavuşmuş olduk.

Çalışma ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Faaliyetlerimizin ana kısmını esnaflara verdiğimiz uygun krediler oluşturuyor. Esnaflara yüzde 50 hazine destekli kredi kullandırıyoruz. Hükümetin de desteği ile esnaf ve sanatkarların uygun bir kredi ile buluşmasını sağlıyoruz. Büyükşehir statüsündeki ilçelerin hepsine kredi imkanı sağlıyoruz. (Tufanbeyli haricindeki ilçeleri kapsıyor)

Kredi verirken belli bir sektör sınırlaması var mı? Tüm esnaf sizden kredi desteğini alabiliyor mu?

Esnaf ve Sanatkar odalarına kayıtlı olan tüm esnaf ve sanatkarlar bizden kredi alabilirler. Bir kriterimiz de şirketlerin limitet şirketi olmaması. Şahıs firması olması gerekiyor. Bu iki kritere uyan esnaf ve sanatkarlarımız desteğimizden faydalanabilir elbette.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan kredi çekmenin bankadan kredi çekmeye nazaran avantajı nedir?

Biz yüzde 50 hazine destekli kredi veriyoruz. Yıllık 7.5 orandan kredi kullandırıyoruz. Hiçbir banka şuanda bu oranda kredi sağlayamıyor. Biz hükümetin de küçük esnafı korumaya yönelik desteği ile esnafımıza bankalardan daha uygun kredi imkanı sunabiliyoruz. Esnaf bizden kredi aldığı zaman paraya daha rahat ulaşıyor. Biz burada esnafın çoğu sorununu dinliyor ve yardımcı olmaya çalışıyoruz. Birebir ilişki kuruyoruz. Fakat bankalarda bu işleyiş daha resmi ilerliyor tabi. Şartları uyan her esnafımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Kredi dışında esnaf ve sanatkarlara başka desteğiniz oluyor mu?

“Dünyada bizdeki gibi başarılı kooperatifçilik sistemi neredeyse yok”

Bilgi, yönlendirme, yol göstermenin yanı sıra araç alım ve iş yeri alımlarında 1 Buçuk Milyon’a kadar işletme kredisi veriyoruz. Dürüstlüğüne ve iyi niyetine emin olduğumuz birçok esnafımızı da bu vasıta ile iş sahibi yaptık. Bu yolla yeni iş yeri açan, yeni kamyon alarak kendi işini kuran esnaflarımız oldu. Bu bir nevi ahilik felsefesinin, yardımlaşma kültürümüzün dışa vurumu. 

Genel Başkanımız Abdulkadir Akgül  Sayın Cumhurbaşkanımızla koordineleri çok iyi durumda. Sosyal projelerde bizler de Genel Başkanımız aracılığı ile yer alıyoruz. Sel,deprem gibi doğal afetlerde kooperatif olarak hem afetzedelerin hem devletimizin yanında yer alıyoruz.

Bizim kooperatifçilik sistemimizi Avrupa’da birçok ülke uygulamak için çok çaba sarf etti. Fakat başaramadılar. Dünyada bizdeki gibi başarılı kooperatifçilik sistemi neredeyse yok diyebilirim.

Bu başarıyı ve başarıyı getiren sistemi biraz daha açar mısınız?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanımız ve 23. Dönem Yozgat Milletvekilliği yapmış olan Abdulkadir Akgül bu sisteme öncülük etmiştir. Kooperatifimiz ilk kurulduğunda çok düşük destek kredileri veren bir kurumdu. Şuanda bizim verdiğimiz ticari krediler bankalardan fazla. Abdulkadir Akgül  mevcut sistemimizi düzenli hale getiren, kooperatifçiliği daha saygın hale getiren insandır.

“Havuz sistemi kooperatifin işleyişini dengede tutuyor”

Her üyeye kredi verdiğimizde yüzde2’lik bir kesinti yaparız ve o parayı havuza koyarız. Üye borcunu ödeyemediği zaman sicilini bozmamak adına o havuzdan bankaya parasını verir üyenin borcunu kapatırız. Daha sonra biz o parayı şahıstan alır ve yerine koyarız. Böylelikle ne esnaf, ne biz ne de bankalar mağduriyet yaşar. Esnafın da sicili temiz kalır ve bir kaç aylık gecikmenin bedelini ağır bir şekilde ödememiş olur. Bu havuz sistemi bizim işleyişimizi dengede tutuyor.

iyi niyetle devam eden bir sistem. Yüzde doksan sekiz oranında bu sistem sorunsuz çalışıyor. Herkes iyi niyetle yaklaşım gösteriyor. Bu oran da bana kalırsa büyük bir başarıdır.

Krediyi doğru kişiye verince işler herkes açısından güzel oluyor. Fakat doğru kişiye kredi vermek yerine akraba-çavuş ilişkisine girilirse iki üç gün sonra burada yalnızca kooperatifin tabelası kalır. Şuanda 7 çalışanımız var ve tüm personelimiz esnafımıza öz veri ile yardımcı oluyor. Başarının nedenlerinden birisi de bu.

Doğu Akdeniz Esnaf Sanatkarlar Kooperatifi 2021-2022  yılı Olağan Genel Kurulu yapıldı ve yeni dönem başkanı olarak devam ediyorsunuz. Öncelikle yeniden hayırlı olsun. Bu dönem için hedefleriniz nelerdir?

“Esnafın lehine değişiklikler yaptık”

Dört yılda bir genel kurulumuzu yaparız. Bu dönem genel kurulu yaparken birçok yeniliği de planladık. Genel Başkanımız kooperatifçiliği biraz daha genişletti. Ana sözleşmelerimizin hepsinde üyelerimizin lehine değişiklikler yaptık. Daha hızlı kredi sunabilmek amacıyla hizmetler geliştirdik. Şu anda Bir Buçuk Milyona varan işyeri ve araç kredilerimiz gayet uygun. Daha önce biz tapuya ipotek koyamıyorduk. Tapunun ipoteğini artık biz koyup kaldırabileceğiz.

Dijitalleşmeye geçerek hem esnafın hem de bizlerin evrak yükünü ortadan kaldıracağız. Bu yıl sonuna kadar inşallah tamamen dijitalleşmeye geçerek esnaftan hiçbir evrak almadan işlerimizi halledeceğiz.

TÜMSİAD Başkanlığı, Kooperatif Başkanlığı ve İş hayatınız derken aileye kendinize zaman ayıracak fırsat buluyor musunuz?

“Önemli olan zamanı doğru ve etkin kullanabilmek”

Şuanda kooperatifimizde yoğunluk var. Sayın Cumhurbaşkanımız iki-üç sefer televizyonda esnaf sanatkarların adını dile getirince hiç bilmeyenlerin de haberi oldu. Yine konuşmalarında Cumhurbaşkanı “esnaf ve sanatkarlar odası aracılığı ile yüzde 50 hibe destekli kredi veriyoruz” dedi. Bu beyanattan sonra nesli tükenmekte olan mesleklere  faizsiz kredi müjdesi de verdi. Bu açıklamalar kooperatifimize olan ilgiye de artırdı hiç şüphesiz. Fakat planlı programlı olup zaman yönetimini iyi yaparsanız hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Önemli olan zamanı doğru ve etkin kullanabilmek. Hatta bu kadar yoğunluğun içerisinde geçenlerde Umre’ye gidip geldim. İş hayatı düzen ve prensip ister ve en önemlisi doğru zaman kullanımı yani doğru planlama ister. Hangi işi yaparsanız yapın mutlaka planlı olmak lazım aksi takdirde başarılı olunmaz. Bizim düsturumuzda budur.

SAMİ KARNAS KİMDİR ?

1964 yılında Malatya’nın Darende İlçesi’nde doğdu. Evli ve 3 çocuk babası. 2003 yılında bir dönem Ak Parti Yumurtalık kurucu İlçe Başkanlığı yaptı. 2013-2018 yılları arasında Ak Parti Yumurtalık İlçe Başkanlığı’nda ikinci dönem başkanlığını yaptı. Yumurtalık’ta babadan kalan arazilerde çiftçilikle uğraşmakta. 2021 yılında TÜMSİAD İl Başkanlığı görevine başladı. SS Doğu Akdeniz Esnaf Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanlığı’nı yürütüyor.

Gençlik yıllarında fotoğraf ve fotoğrafçılığa ilgi duyan Sami Karnas, ilk fotoğraf makinesini makam odasında muhafaza ederek tutkusuna bağlılığını gösteriyor. Karnas’ın elinde tuttuğu Polaroid makine makam odasındaki dikkat çeken nostaljik ayrıntılardan sadece birisi.

Sami Karnas’ın makam odasında en dikkat çekici köşelerden birisi de daktilonun bulunduğu köşe. Daktilonun hikayesi var mı diye sorduğumuz Karnas, o daktilonun kooperatifin ilk açıldığında kullandıkları daktilo olduğunu söyledi.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
FY Ajans