Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Güneşten Gelen Enerjiniz Hiç Bitmesin

11 Temmuz 2023 - 264 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»Güneşten Gelen Enerjiniz Hiç Bitmesin
Güneşten Gelen Enerjiniz Hiç Bitmesin

Fabrikada, Arazide Ve Evde “Toy Enerjinin Güneşi” Her Yerde 

Yenilenebilir Enerji, Temiz Enerji, Dönüştürülebilir Enerji gibi kavramları eskiye nazaran daha sık duyar olduk. Bu bir tesadüf değil elbette. Küresel ısınma ve iklim krizi meselelerinin daha yüksek perdeden tartışılıyor olması da “enerji” kavramının evrimleşmesinde etkisi oldu. Dünya artık “enerji üretilsin de nasıl üretilirse üretilsin” anlayışını kabul etmiyor; evinde, işletmesinde ya da tarlasında daha çevreci, daha maliyetsiz, daha temiz enerji üretimi istiyor. Tam da bu gelişmelerin ışığında güneş enerji santrallerinin yıldızının parladığını ifade etsek abartmış olmayız sanırım. İş’te Life Adana olarak “yeşil mutabakat” ve “yenilenebilir enerji” konusuna ayrıca ilgi gösterdiğimizi bizi takip edenler bilirler. Bu anlayış ve sorumlulukla, Adana’da çevre dostu enerji üretiminde marka değerini her geçen gün artıran TOY ENERJİ’yi mercek altına aldık. TOY ENERJİ Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Toy ile “enerji, çevre ve sektöre dair bilgilendirici bir röportaj gerçekleştirdik.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

Enerji sektörü son dönemin revaçta sektörlerinde başı çekiyor. Enerji sektörünün bu yükselen trendini neye bağlıyorsunuz?

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de “enerji” ülke ekonomisine en çok maliyet yükü bindiren alanların başında geliyor. Enerji üretimi, dağıtımı ve kullanımı itibarıyla meşakkatli bir alan. Enerjide tamamen dışa bağımı bir ülke olmak demek, zenginleşmenin önündeki en büyük engel demektir. Türkiye son yıllarda bu yükü hafifletmek adına çeşitli enerji kaynaklarını hızla kullanmaya başladı. Bu enerji alanlarından birisi de Güneş Enerji Santralleri (GES). Ülkemizin güneşlenme sürelerini göz önüne aldığımızda GES’ler oldukça mantıklı enerji üretim modeli. Ayrıca geleneksel enerji kaynaklarının tükenme eğilimine girdiği aşikâr. Bu yüzden sektörümüz revaçta. Aslında geçmişten bu yana ilgi çeken bir alan ama dediğim gibi son yıllarda bunun yapılabilirliği daha iyi anlaşıldı sanırım. Yenilenebilir enerji kavramının önemi kavrandı diyebilirim.

Yenilebilir enerji kavramını biraz daha açabilir misiniz? Sıkça telaffuz ediyoruz fakat bir de uzmanından dinlemek isteriz.

Günümüz dünyasında küresel enerjinin yüzde 80’i fosil yakıtlardan elde ediliyor. Fosil yakıtlar ise sınırlılığı ve tükenir olması ile çeşitli bağımlılıkları da beraberinde getiriyor. Yenilenebilir enerji ise rüzgâr, güneş, yağmur, dalga var oldukça enerji üretimininde var olmasını sağlayan, üstelik fosil yakıtlara nazaran çok daha çevreci olan bir enerji türü. Bu özelliği yenilenebilir enerjinin kıymetinin artık daha çok bilinmesine ve yıldızının her geçen gün parlamasına vesile oluyor. Dünya nüfusunun hızla arttığını ve artan nüfusun enerji ihtiyaçlarını göz önünde bulundurursak bu problemin en çevreci çözümünün yenilenebilir enerji olduğunu söyleyebiliriz.

Firma olarak ne tür hizmetler veriyorsunuz?

GES projelerimizle öne çıkmış olsak da hizmet alanımız yalnızca onunla sınırlı değil elbette. Güneş enerjisini farklı hizmet alanlarında etkin bir şekilde sürdürüyoruz. Güneş Enerji Santrallerinin yanı sıra Ulusal Elektrik Şebekesi, Elektrik Dağıtım Şebeke Tesisleri, Güneş Enerjili Sokak Lambaları, Güneş Enerji Santrallerinin Bakım ve Onarımı, Pano İmalatı, Enerji Nakil Hatları ve Danışmanlık Hizmetleri veriyoruz. Hizmet sürecimiz kurulum ve montajdan sonra bitmiyor. Rutin kontroller, bakımlar ve onarımlarla da müşterilerimizin yanında yer alıyoruz.

Danışmanlık hizmetini hangi başlıklarda veriyorsunuz?

Firmalara proje danışmanlığı, AR-GE danışmanlığı,  anahtar teslim fabrika kurulumu, makine ve yerleşim danışmanlığı, proje yönetim danışmanlığı ve hibe fon danışmanlığı gibi hizmetler veriyoruz.

Güneş enerjili sokak lambaları pek duyduğumuz bir şey değil. Biraz açar mısınız?

Güneş enerjili sokak lambaları genel olarak elektrik şebekesinin ulaşmadığı yerlerde kullandığımız bir sistem. Elektrik şebekesinin ulaşmadığı yer mi var diye itiraz edebilirsiniz. Fakat dünyada 1,3 Milyar insanın elektrik şebekesine ulaşamadığına dikkat çekmek isterim. Elektrik şebekesinin olmadığı yerlerde solar sistemlerle elektrik üretmek çevreci ve kolay bir çözümdür. Güneşten üretilen elektrik enerjisinin zamanlaması aydınlatma için çok uygun değildir. Gündüz üretilen bu enerjiyi bataryalarda depolayıp gece kullanmak durumunda kalırız. LED ışık kaynaklarının verimliliklerinin artması ile birlikte bu tür uygulamalar elverişli hale gelmiştir.

Tarım sektörüne yönelik çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz. Tarımda ne tür ihtiyaçlara cevap veriyorsunuz?

Tarımda verimliliği artırmak, enerji maliyetlerini düşürmek, hayvancılığın gelişimine katkı sağlamak gibi birçok amacımız var. Özellikle sulama sistemlerinde çiftçilerimize hizmet veriyoruz. Tarımsal sulama sistemlerinin yanı sıra Tarım ve Hayvancılık Su Tedarik Sistemleri, Çorak Tepeler Yönetim Sistemi, Tarımsal Sera Sulama, Peyzaj Sistemleri ve diğer tüm su sıkıntısını çözen sistemleri kurulumunu yapıyor ve çalışmaların bankalardan destek alması için çalışmalar yürütüyoruz.  Destekten kastımız; tarım alanındaki modern basınçlı sulama sistemleri ile güneş enerjisi sistemleri kullanımının yaygınlaştırılması, tarımsal üretimde maliyetlerin düşürülüp verimlilik ve karlılığın artırılması, böylece ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli şekilde kullanılmasına katkı sağlamak amacıyla çiftçilerimize sunulan yatırım kredileri.

Şuana kadar ağırlıklı olarak sanayi ve tarım sektöründeki profesyonellerden bahsettik. Bireysel kullanım için hizmetleriniz var mıdır?

Elbette. Enerji maliyetlerini düşürmek, daha çevreci çözümler ile elektriğini kendisi üretmek isteyen herkes güneş panellerimiz sayesinde bunu gerçekleştirebilir. Biz insanlara sadece “çatınızda yer var mı” diye soruyoruz. Geri kalan her şeyi biz hallediyoruz. İnsanlar çatılarına kurduğumuz güneş panelleri ile hem elektrik masrafından kurtuluyor, hem de ihtiyaç fazlası elektriğini dağıtıcı firmaya satarak gelir elde edebiliyor.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
FY Ajans