Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Gelenekten Geleceğe Güvenle …….

10 Temmuz 2023 - 189 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»Gelenekten Geleceğe Güvenle …….
Gelenekten Geleceğe Güvenle …….

“Genç oluşum, gerek mimaride gerekse inşaat teknolojisindeki yenilikleri takip etmemde büyük avantaj sağlıyor”

Adana’da inşaat sektöründe köklü bir geleneğe sahip olan Kaya Ailesi’nin genç üyelerinden Enes Kaya “Altın Vadi Konutları” projesi ile sektöre görkemli bir giriş yaptı.

Projede üç kuşaklık aile geleneğini ve çağın gereksinimlerini harmanlayan Enes Kaya, ailenin güçlü geleneklerini ileriye taşımakta kararlı. İş’te Life Adana olarak

Enes Kaya ile yeni projesini, dününü ve yarını konuştuk.

İş’te Life Adana/ Filiz Yıldırıcı

Üç kuşaktır inşaat sektöründe söz sahibi bir aileden geldiğinizi biliyoruz. Müteahhitliği tercihinizde aile geleneği ne kadar etkili oldu?

“Keşke herkesin yolu bir süre de olsa şantiyeden geçse..”

Elbette etkisi çok yüksek. Çünkü çocuk yaştan itibaren şantiyelere, mimari projelere ve inşaata aşinayım. İnşaat sektörü bizde gerçekten bir aile geleneği oldu. Usta çırak ilişkisi içinde bu gelenek bizlere aktarıldı. Bu sayede işi sahada bizzat deneyimleyerek öğrenme fırsatım oldu. Benim de hedefim nasip olursa ileride kendi çocuklarıma deneyimleri aktarmak olacak. Meslek tercihleri elbette farklı olabilir, fakat bu işi yapmasalar bile buradaki emeği ve titiz çalışmayı görmelerini isterim. Çünkü inşaat gerçekten yoğun emek ve disiplin isteyen bir alan. Keşke herkesin yolu bir süre de olsa şantiyeden geçse..

Yakın dönemde büyük bir deprem yaşadık. Yaşadığımız bu büyük depremden firmanız ne ölçüde etkilendi? Devam eden projelerinizde bir değişiklik olacak mı?

“Yatay mimariye dönme kararı aldık”

Evet büyük bir felaket yaşadık. Bu vesile ile tüm Türkiye’ye özellikle de 11 şehrimizde yaşayan vatandaşlarımıza tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ölenleri rahmetle anıyor, geride kalanlara sabır diliyorum. Depremde çok şükür bir sıkıntı yaşamadık. Ama devam eden projemizde yatay mimariye dönme kararı aldık. Altın Vadi Konutları projemiz çok katlı bir projeydi fakat deprem sonrasında insanların ruh halini ve beklentilerini de dikkate alarak yatay mimariye dönme kararı aldık.

Planlanan Projelerden bahsedersek ne gibi özellikleri ön plana çıkıyor?

Adana’da bir ilk olan helikopter pisti

“En büyük motivasyon kaynağımız insanlara beton teslim etmek değil sıcak, huzurlu bir yuva teslim etmek”

Şu an projeleri onaylanan ve çok yakın zamanda temelini atmayı planladığımız Altın Vadi Konutları 1 ve Altın Vadi Konutları 2 projelerimiz çağın gereksinimlerini karşılarken geleceğe de göz kırpan projeler. Gerek mimari anlamda gerekse yaşamsal ihtiyaçların karşılanması konusunda şimdiden göz bebeğimiz olan projelerin özelliklerinden bahsedelim isterseniz. Altın Vadi 1 Konutları yatay mimari zemin + 7 kat olarak planladık. 1+1 daire seçeneklerinden oluşan projede bağımsız bahçe katı ve teras katı seçenekleri bulunuyor.  2 blok ve 182 daireden oluşan çağın gereksinimlerini öncelikledik. Ortak kullanım alanları için güneş enerji paneli ve elektrikli araç şarj istasyonu, geniş peyzaj alanları ile doğaya saygılı projeler olarak tasarladık.

Altın Vadi 2 Konutları ise 2 + 1 daire seçeneklerinden oluşmakta. Zemin + 6 kat olarak planlanan projede acil durumlar için kullanılmak üzere Adana’da bir ilk olan helikopter pistini projemize ekledik.

3 blok ve 310 daireden oluşan Altın Vadi 2 Konutlarında ‘ da ortak kullanım alanları için güneş enerji panelleri ve elektrikli araç şarj istasyonları bulunuyor. Her iki projemizi de hem yatay mimari hem de  Radye temel olacak şekilde tasarladık.

Bu anlamda Adanalılara güven, konfor ve “huzurlu bir yuva” vaat ettiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Çünkü bizim aile olarak en büyük motivasyon kaynağımız insanlara beton teslim etmek değil sıcak, huzurlu bir yuva teslim etmek. Bu zamana kadar bunu başardığımızı düşünüyorum. Bundan sonra da bunu başaracağımıza yürekten inanıyorum.

Bundan sonraki projelerde genel olarak yatay mimarinin öne çıkacağını söyleyebilir miyiz?

Aslında bu bir bakıma mecburiyet oldu. Çukurova’da alınan kat sınırı kararının diğer ilçelerde de alınacağı kanaatindeyim. Bizim açımızdan fark eden bir durum yok açıkçası. Dikey de olsa yatay da olsa tüm projelerimizde her zaman olduğu gibi sağlamlıktan ve estetikten taviz vermeyeceğiz. Bunu yasal zorunluluktan ziyade insani ve vicdani sorumluluk olarak yapıyoruz çünkü.

Sarıçam gibi giderek Adana’nın gözdesi olan bir bölgede proje yapıyorsunuz. Bundan sonraki projeleriniz de bu bölgelerde mi yoğunlaşacak?

Sarıçam son dönemde ciddi gelişme kaydetti. Şehrin önemli yapıları da ilçe sınırları içinde kalınca bölgenin önemi iki kat attı. İki büyük üniversitenin, iki büyük hastanenin ve stadyumun bu bölge içinde kaldığını düşünürsek projemizi burada hayata geçirmek projemize değer kattı. Bundan sonraki süreçte de Sarıçam’da proje üretmek isteriz elbette ama Adana’nın başka değerli bölgelerinde de çalışmalarımız olacaktır.

Genç yaşta iş dünyasının içine atıldınız. Bunun avantajları ve dezavantajlarından bahseder misiniz?

“İnşaat “enerji” ve “özveri” ister”

Daha önce ifade ettiğim gibi çocukluğumdan bu yana aile büyüklerimin yanında iş dünyasına dair en azından fikir edinecek bir gözleme sahip olma şansım olmuştu. Son yıllarda ise aktif olarak sektörde deneyim kazandım. Şimdi ise kendi firmamla, kendimi de sürekli yenileyerek kararlı adımlarla ilerleme niyetindeyim. Bir taraftan eğitim hayatım devam ederken diğer taraftan her daim şirket bünyesinde oldum. Yeni kuşak olarak özellikle gelişen teknoloji ve modern yapılar ile insanların hayatını nasıl daha konforlu kılabiliriz düşüncesinde oldum.  Sürekli yenilikçi bir anlayışla projelerin mimarisinde ARTI DEĞER katacak tasarımlar uyguladık.. Genç yaşta bu şansa sahip olmak benim açımdan büyük bir avantaj. Genç oluşum, gerek mimaride gerekse inşaat teknolojisindeki yenilikleri takip etmemde büyük avantaj sağlıyor. Onun dışında elbette büyük “enerji” ve “özveri” isteyen sektörümüzde bu konuda da yaşımın avantajlarını yaşıyorum. Henüz dezavantajı ile karşılaşmadım. Elbette bunda aile büyüklerinin tecrübelerinin her zaman yolumu aydınlatıyor olması da etken.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
FY Ajans