Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1572 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Çocukları büyüttü, sergisini açtı

20 Mayıs 2022 - 723 kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»Çocukları büyüttü, sergisini açtı
Çocukları büyüttü, sergisini açtı

Her başarı öyküsü içinde bir meydan okumayı barındırır. Kimisi kendisine, kimisi çevresine, kimisi ise tüm topluma meydan okur. Sanırım meydan okumanın içinde başarıyı besleyen bir motivasyon yatıyor. Ressam Esma Küçük’ün başarı hikayesi de meydan okumalarla dolu. Küçük’ün hikayesinde çoğu toplumsal kalıpların da boşa çıktığına şahit oluyoruz. “Bu yaştan sonra ne yapacaksın, eski köye yeni adet getirme, ….” türünden kalıpların hepsini yıkmış. İş’te Life Adana olarak Ressam Esma Küçük’ün başarı hikayesini ve Adana Büyükşehir Belediyesi’nde açmış olduğu sergiyi konuştuk.

İş’te Life Adana/ Hanifi Aktaş

Kendinizden bahseder misiniz?

Ben Esma Küçük.1972 doğumlu evli iki çocuk annesiyim.Lise mezunuyum ve Adana’da yaşıyorum.

Resim merakı nasıl başladı? Bu yeteneğinizi ne zaman ve nasıl keşfettiniz?

Resim yapmayı ilkokuldan beri seviyorum. Resim yapma isteğim o günden bu yana kaybolmadı ama bu isteği eyleme dökmek için çocukların büyümesini beklemem gerekti.  Çocuklar büyüdükten sonra ise bir gün rastlantı sonucu gördüğüm resim atölyesinin önünden geçerken içeri girdim ve orada ders veren eğitmenle tanıştım ve o şekilde resim yapmaya başladım. Resim yapmayı çok seviyorum. Resim insanı farklı bir dünyaya götürüyor. Herkesin bir sanat dalıyla uğraşmasını çok isterim. Özellikle gençlerin.

Yoğunlaştığınız bir resim tarzı var mı?

Genelde doğa resimleri üzerine çalışıyorum. Doğa resimlerinin insana huzur veren, insanı daha farklı duygulara götüren bir özelliği var. Ama şuan tek bir alana yoğunlaştığımı söyleyemem. Birçok türde resimler çizmeye çalışıyorum. Hepsinden ayrı duygusal lezzet alıyorum.

Sergi açma fikri nasıl doğdu?Sergide neyi amaçladınız ne buldunuz?

Bugüne kadar yaptığım tüm eserlerimi sergilemek istedim. Bu fırsatı yakaladığım için de çok mutluyum. Şuan sergim Adana Büyükşehir  Belediyesi Tiyatro Salonu binasında sergilenmeye devam ediyor. Ama insanların resim sanatına olan ilgilisizliğine şahit oluyorum ve bu durum beni üzüyor. Çoğu insan resimlerin önünden geçiyor ama dönüp bakmıyor. İnsanların sanata daha ilgili olmalarını isterdim. Çünkü sanat insanı şiddetten ve tüm olumsuz düşüncelerden uzaklaştırır, doğayı ve insanı sevdirir.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Resim yeteneğimi geliştirmek ve bu işin teknik boyutuna daha çok hakim olmak için güzel sanatlara gitmek istiyorum. Farklı tarzları da denemek istiyorum. Alaylıydım, eğitimli de olmak istiyorum. Bu anlamda da gençlere örnek olmak istiyorum. “Bu yaştan sonra şu olur mu, bu olur mu” diyenlere “olduğunu” gösterdiğimi düşünüyorum. Ben çocukları büyüttüm ve çok sevdiğim resim sanatından vazgeçmeyerek sergimi açtım. Okumanın, öğrenmenin ve hayallerin peşinden gitmenin yaşının olmadığını düşünüyorum. Süreç ne getirir bilemiyorum ama benim resim yapmaktan vazgeçmek ya da sanattan uzak kalmak gibi bir niyetim asla yok.

Genç ressamlara ve İş’te Life Adana okurlarına ne söylemek istersiniz?

Tüm gençlere tavsiyem;  resim sanatını ve sanatın her alanını sevsinler, doğayı sevsinler, insanı sevsinler. Böyle bir sevgi ortamında şiddet azalacaktır. Ben çocuklarımı büyüttükten sonra resim sanatına ağırlık vermeye başladım. Öğrenmekten ve resim yapmaktan asla vazgeçmedim. Öğrenmenin yaşı yoktur felsefesini hayatıma düstur edindim. Gençler de çevrelerinde yapamazsın, edemezsin gibi olumsuz cümlelere kulak asmasınlar. Öğrenmekten, mücadele etmekten ve tabi ki sanattan vazgeçmesinler.

Esma Küçük’ün resim sergisi 22 Mayıs Pazar Günü’ne kadar Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salanu önünde açık olacak.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Bilal küçük
20 Mayıs 2022 - 10:31 am

Esma hanımı takdir ediyorum. Hayallerinin peşini bırakmadı. Resim yapmak onun için korunaklı liman gibidir. O korunaklı limanında hayatın hırçın dalgalarına karşı bir münzevi alan oluşturuyor. Türk sanat müziği duyuyorsanız atölyesinde yine fırçaları, boyası, tuvali ile bir yolda olduğunu anlamanız gerekir. Her resim yeni bir hedeftir. Onun durumu daima bir yolda olma halidir. Yolu açık olsun.

FY Ajans