Dolar : Alış : 27.1751 / Satış : 27.2240
Euro : Alış : 28.9027 / Satış : 28.9548
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1482 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Chronix, Avrupa’nın kalitesini Türkiye’ye taşıdı

11 Ekim 2021 - 498 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»Chronix, Avrupa’nın kalitesini Türkiye’ye taşıdı
Chronix, Avrupa’nın kalitesini Türkiye’ye taşıdı

Hikmet Alptekin, Almanya ve Avrupa ülkelerinde uzun yıllar inşaat sektöründe başarılı projelere imza attı. Ancak, gönlü bu başarılı işleri ülkesine taşımaktaydı. Önce Manisa’ya boya ve kimyasal üreten bir tesis kurdu. Chronix markasıyla ürettiği boya ve kimyasalların Türkiye’ye yaygınlaşması için Adana’yı da şirketine üs olarak seçti. Başarılı iş insanı Alptekin, Ar-Ge ve kaliteye odaklanarak sağlam adımlarla büyüttüğü şirketinin hedefine Adana’da yatırım kararı ekledi.Chronix Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Alptekin’le Almanya’dan Türkiye’ye uzanan iş yaşamını ve markası Chronix’i konuştuk.

Filiz YIDIRICI /İş’te life Adana Dergisi

Kısaca firmanızdan bahsedebilir misiniz?

İnşaat sektörüne 1992 yılında Almanya’da girdim. Burada birçok büyük projenin taahhüt işini yaptım. Almanya’yla birlikte diğer Avrupa ülkelerinde de önemli projelere imza attık. Almanya’nın boya ve kimyasal kalitesini Türkiye’de hayata geçirmeyi hedefledim. Chronix markasıyla Türkiye’de yatırım yaptık. Kendi ülkemde boya üretiminin yanı sıra uygulamaya da önem verdim. Burada bilinçli ustalar yetiştirmeyi hedefledik. Hala bu bilinçle yolumuza devam ediyoruz. Bir taraftan kaliteli boya ve kimyasallar üretirken diğer tarafta bilinçli insan kaynağımızı güçlendiriyoruz.  

Peki, neden Türkiye, Almanya’dan neden geldiniz? 

Almanya’daki şirketimiz faaliyetlerine devam ediyor. Ancak ben ülkemi çok seviyorum. Bu ülkenin çocuklarına istihdam sağlamak ve çocuklarımı bu güzel ülkede yetiştirmeyi tercih ettiğim için Türkiye’de de yatırım yapma kararı aldım. Diğer yandan özellikle Almanya ve İsviçre ile bağlantımız devam ediyor. Boya ve kimyasal ham maddesinde dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Almanya ve İsviçre’den ham madde ithalatı yapıyoruz.

Ürün çeşitleriniz neler?

Geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Bizim sektörün en önemli lokomotifi Ar-GE. Bu birimin desteğiyle ortaya çıkardığımız ürünlerimizi; su bazlı boyalar, inşaat boyaları, iç ve dış cephe boyaları, astarlar, plastik tavan boyası, ahşap grubu boya ve vernikler, su bazlı vernikler, sentetik, selülozik, poliüretan sistemler, özel ürün sistemleri, endüstriyel boyalar, yol çizgi, özel metal boyaları, özel amaçlı boyalar, zemin kaplamaları, dekoratif kaplamalar, izolasyon yapı kimyasalları, tiner grubu ve çözücüler olarak gruplandırabiliriz.

Bizden boya talebi olan firmalarımıza boya ve kimyasallar satışımız olduğu gibi talep edilmesi durumunda uzman ekibimizle Türkiye’nin her yerinde uygulama projelerini de anahtar teslimi olarak gerçekleştirebiliyoruz. 

Sizi rakiplerinizden ayıran özellikler neler?

Türkiye’de yaygın, marka olmuş boyalar kadar hatta birçoğundan üstün özelliklere sahip boya üretimi yapıyoruz. Dış cephe boyalarımız solmaya rutubete karşı 5 yıl garantili. Ar-Ge sonucu geliştirdiğimiz boyalarla daha fazla metraj alan boya uygulanabiliyor. İç cephe boyalarımız silinebilir, yıkanabilir, kapatma gücü yüksek kalitededir. Otomotiv sektörü hariç tüm boyaları üretebiliyoruz. Endüstriyel boyalar, metal epoksiler, solventli ve solvetsiz zemin epoksileri, tamirat harcı, grenli boyalar, antibakteriyel boyalarla sektöre en fazla ürün çeşitliliği sağlayan markalar arasında yer alıyoruz. Epoksi boyada ve uygulamasında uzman bir markayız. Almanya’da bulunduğumuz süre içerisinde önemli kuruluşların epoksi uygulamalarını hayata geçirdik. Bunlar arasında Stuttgart fuar alanı, Deutsche Bank binaları, Frankfurt Havalimanı, Hamburg tren garı gibi projeler yer alıyor. Almanya’da epoksi yüksek kalite uygulanır ve uygulanan alanlarda epoksinin ömrü 30 ila 50 yıl arasındadır. Türkiye’de maalesef bu kadar uzun ömür dayanabilecek epoksi uygulaması yapılmıyor. Biz bunu Türkiye’ye taşımayı hedefledik. Bu yüzden hem ürün hammadde kalitemizi artırdık hem de uygulamayı yapacak olan ustaların eğitimine önem verdik.  

Hedefleriniz neler?

Dünyanın ve Türkiye’nin ekonomide daralma yaşadığını biliyoruz. O yüzden adımlarımızı sağlam atarak ilerliyoruz. Türkiye genelinde bayiliklerle büyüyoruz. İzmir, Bursa ve Mardin’de bayilerimiz var. Diğer birçok bölgeden de bayilik talepleri alıyoruz. Bu çerçevede temkinli adımlar atıyoruz. Manisa’da üretim yapıyoruz. Adana’yı şirketimiz için önemli bir üs olarak görüyoruz.Planlarımız arasında ilerleyen süreçte Adana’da da üretim tesisi kurmak gibi bir yatırım hamlemiz olacak.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , , , ,
FY Ajans