Dolar : Alış : 30.9582 / Satış : 31.0140
Euro : Alış : 33.6051 / Satış : 33.6657
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

ATO BAŞKANI BAYRAM: “SCHENGEN VİZESİNİ ADANA’YA GETİRDİK”

07 Temmuz 2023 - 162 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportajlar»ATO BAŞKANI BAYRAM: “SCHENGEN VİZESİNİ ADANA’YA GETİRDİK”
ATO BAŞKANI BAYRAM: “SCHENGEN VİZESİNİ ADANA’YA GETİRDİK”

Geçtiğimiz sene Ekim Ayı’nda yapılan seçimle Adana Ticaret Odası (ATO) başkanı seçilen Yücel Bayram, İş’te Life Adana imtiyaz sahibi Filiz Yıldırıcı’ya projelerinden ve Adana’nın çözüm bekleyen sorunlarından bahsetti. Türkiye’nin 5 büyük meslek kuruluşundan biri olan Adana Ticaret Odası’nın başkanı olarak Adana’ya Schengen Vizesi’ni getirdiklerini ifade eden Bayram, Adana’yı ve ATO’yu daha ileriye taşıyacak projelerini de İş’te Life Adana okurlarına anlattı.

İş’te Life Adana/Filiz Yıldırıcı

Çevre illere bakıldığında rekabet gücümüzü nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu konuda ilerlemek için neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Adana’nın önü açık. Adana’da Yumurtalık Liman Bölgemiz var. Adana’nın önümüzdeki yıllardaki ihracatının mevcut durumdan çok daha fazla olacağına inanıyorum. Biz iki-üç yıl içinde ihracatımızın 10 milyar doları bulacağına inanıyoruz. İki tane liman yapılıyor. Evet havaalanı Mersin’e gitmiş olabilir ama hiç dert etmiyorum.  Yumurtalık’ta hem konteyner limanı hem de gemi limanı yapılması orada Adana’nın önünü çok açacaktır. Bugün organize sanayi bölgemiz Türkiye’nin en iyi organizelerinden birisi oldu. Fakat hala yer sıkıntımız var. Dolayısıyla taleplere tam anlamıyla yetişilemiyor.

Başka ne tür sıkıntılarımız var sizce?

Aslına bakarsanız Adana’da şehir olarak bir tane sıkıntımız var o da birliktelik sıkıntısı. Biz de ticaret odası olarak birliktelik hususuna önderlik yapacağız. Ne kadar dinleniriz ne kadar dinlenmeyiz bilmiyoruz. Adana’da yapılması planlanan beş altı proje için belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz, sivil toplum örgütlerimiz hep birlikte Ankara’da bunu isteyip bu projeleri hayata geçirmeye çalışacağız.

Belediye başkanlarımızla oturulup konuşulması lazım. Adana kentsel dönüşümde ve hizmette geri kalmış bir şehir. Biz nasıl bunlara katkı sağlarız düşünülmesi lazım.

“Schengen vizesini  Adana’ya getirdik”

yapan bir kişiyim. Daha öncesinde başkan yardımcısıydım. Bu dönemde de başkan olarak çözüm bekleyen birçok konuyu çözmek istiyorum. Tabi bu tek başına olacak şeyler değil ekiple ve birlikte hareket ederek bir planlama yapıyoruz. Acil çözülmesi gereken konulardan başladık. İlk işimizi de yaptık. Schengen vizesini  Adana’ya getirdik. Katkı sunanlara çok teşekkür ediyorum. Adanamıza hayırlı olsun. Artık Schengen  vizesi için Ankara’ya gitmek gerekmeyecek.

Bunların dışında odamızla ilgili teşvik yatırım ofisi kuruyoruz. Cep uygulama ofisi kuruyoruz. KOSGEB ofisini buraya kuruyoruz. İngiltere vize ofisimiz burada zaten. Üyelerimize daha iyi hizmet etmeye çalışıyoruz. Diğer hayallerimden bir tanesi de tüm üyelerimi sektörel bazda toplamak. Bunun da çalışmalarına başladık. Dört yıl boyunca Adana için ne yapılması gerekiyorsa elimden geleni yapacağım.

Adana’nın hangi sektörlerde rekabetçi üstünlüğü var? Bu şehirde yükseleceğini düşündüğünüz sektörler hangileri?

Adana’da tarım ve tekstil sektöründeki avantajlarımız devam ediyor. Tabi ki her sektörde olduğu gibi burada da sıkıntılar var. Bu sorunların çözümü için de uğraşıyoruz. Nasıl çözümler bulabiliriz neler yapabiliriz bunlar üzerine düşünüyoruz.

“Adana’da görünmez bir OSB’miz var: Metal Sanayi”

Adana’da gerçekten çok iyi bir OSB’miz var ve hala gelişmekte. Adana’da görünmez bir OSB’miz daha var. Metal Sanayi. Burada da ciddi anlamda üretimler söz konusu. Mesela en kısa zamanda ziyaret edeceğim bir fabrika var.

Tank parçalarının burada üretildiğini duydum ziyaret edip yerinde bakacağım. Adana’da özellikle metal sanayinde ciddi oranda bir makine üretimi var. Tüm üreticileri tek tek ziyaret edeceğim. Metal Sanayi’yi, toptan gıdacılarımızı, bütün sitelerimizi, büyük saat esnafını kısacası Adana’da tüm üreticileri ve esnafı elimden geldiğince dolaşarak hepsinin sorunlarını dinleyeceğim. Elimden geldiğince de sorunlarını çözmeye çalışacağım. Bir siyasi parti mensubu gibi konuşuyorum ama ben sivil toplum örgütü başkanıyım. Esnafın başkanıyım. Esnaf için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım.

Metal Sanayi bizim de üzerinde durduğumuz, son yıllarda da gündemde tutmaya çalıştığımız bir yer. Fakat Metal Sanayi’nde yapılaşma sorunu göze çarpıyor. Özellikle yollarında ve işletmelerin dağınık görüntülerinde sıkıntı net olarak görünüyor. Metal sanayi ile OSB’yi birleştirme fikrini düşündüğümüzde ise OSB’deki yer sorunu karşımıza çıkıyor. Bu konu ile alakalı neler söylemek istersiniz?

Suluca’da yapımı için uğraşılan tekstil, gıda, mobilya, ayakkabı gibi çeşitli sektörleri barındıracak ihtisas OSB’miz olacak. Adana’da metal sanayiden sonrasını yani Barkal’dan sonrasını göz ardı etmemek gerek. Orası Yenice’ye kadar gitti hatta Yenice’yi geçerek Tarsus’a kadar dayandı. Bu noktadan baktığınızda Adana, Mersin, Tarsus büyük oranda birleşti. Ama Yumurtalık limanından sonra ihracat ithalatın Yumurtalık tarafına da kayacağı kanaatindeyim.

Adana’da çok farklı sektörlerde üretim yapılıyor. Bazı üreticiler ise dışarıdan tedarik ettikleri ürünün Adana’da üretildiğinden haberi olmayabiliyor. Tedarikçiler ve üreticileri buluşturma gibi bir planınız var mı?

Üç sektörde komitelerimizi oluşturduk. Bu komitelerinin sayılarını da artıracağız. Komitelerle ilgili çalışmalarım devam ediyor. Daha öncesinde de komiteler olurdu fakat bunlar 5-7-9 kişi olarak toplanırdı. Ben şuan tüm üyeleri toplantıya çağırarak herkesin derdini dinlemeye çalışıyorum. Yerel ve ulusal bazda kimin ne derdi varsa çözüm bulmaya çalışıyoruz. Gerek belediyelerle gerek bakanlıklarla işi olanlara yardımcı oluyoruz.

“Bir dönem” başkanlık yapmayı istediğinizi söylüyorsunuz. Bu bir dönemde Adana için düşündüğünüz projelerden bir kaçını söyleyebilir misiniz?

“Mersin’in Marinası var Adana’nın niye yok?”

Projelerin tamamının planlamasını yapıyoruz. Tamamlanınca bir toplantı ile duyuracağız. Ama kısaca bir kaçını burada sizlerle paylaşayım. Mersin’in marinası var Adana’nın niye yok. Biz buraya da güzel bir Marina yapılsın isteriz. Tepebağ Adana’nın çok önemli bir değeri. Orayı turizme daha uygun hale getirebiliriz. Otoban çıkışlarını Yumurtalık’ı da kapsayacak şekilde genişletebiliriz. Güney Kuşak Bulvarı’nı Karataş’ın ortasından geçirerek Karataş’ı  bir sahil kenti haline getirebiliriz.

Tepebağ’dan Büyük Saat’e kadar olan alanın düzenlenmesi lazım. Oraya otobüslerin park edebileceği alanlar oluşturup insanların yaya olarak rahatça tarihi yerleri gezebiliyor olması lazım. Büyük Saat Küçük Saat ve Tepebağ’ın iki günde zor gezilebilmesi lazım. Bunlar çok zor bir iş değil. Turizm ve Kültür Bakanlığı bu alanları restorasyona açarak bu sorunu çözebilir.

Adana’nın turizmden yeteri kadar katkı aldığını düşünüyor musunuz?

Hayır almıyor. Ben Lezzet Festivali’ni düzenleyen, Portakal Çiçeği Karnavalı’nı düzenleyen Ticaret Odasının başkanıyım. Bu festivallere il dışından binlerce insan geliyor. Fakat bir gün konaklayıp gidiyor. Neden? Bizim Büyük Saatimiz, Tepebağımız hepsi Alaçatı’dan güzel ama bu haliyle cazip gelmiyor insanlara ve gelen insanlar kısa süre kalıp gidiyor. Yap bakalım küçük butik oteller, hediyelik eşya satan dükkânlar, o zaman insanlar nasıl Adana’mızda kalıyor görelim.

Son yıllarda Adana turizm sektöründe payını artırma çabası içerisinde. Portakal Çiçeği Karnavalı ve Lezzet Festivali gibi önemli organizasyonlara değindiniz. Peki yeni organizasyonlar olabilir mi? Ne tür organizasyonlar olsa Adana turizmden istediği payı alabilir?

Yeni organizasyonlar olmalı elbette. Mesela Türkiye’nin her yerinde trafiğe kapalı, insanların nefes alabileceği caddeler var. Bizde neden yok? Benim önerim, en az iki önemli cadde trafiğe kapatılarak insanların rahat gezebilecekleri alanlar açılması. Ankara’da 7 tane böyle cadde var. İzmir’de 16 tane var. Yine söylüyorum, Adana’da turizmin geliştirmek için Marina’yı yapmanız lazım, Tepebağ’ı yapmanız lazım, trafiğe kapalı caddeler yapmanız lazım. İnsanlar Adana’ya geldikleri zaman zevk almalı. Şuan Adana’nın en güzel caddeleri Atatürk ve Ziyapaşa caddeleri. Bu iki caddede bırakın araba park yeri bulmayı rahatça yürüyecek alan bulamıyorsunuz. Ama olacak inşallah. İnanıyoruz.

“Adana Budapeşte’dir”

Adana güzel bir şehir. Gitmediyseniz girin bakın internetten Budapeşte’ye. Adana Budapeşte’dir. Tuna Nehri-Seyhan Nehri’dir. Yerel yöneticilerimizin tüm dünyayı gezmelerine gerek yok. Budapeşte’ye gitsinler olması gereken Adana’yı orada görürler. Adamlar nehire liman yapmışlar. Biz neden yapamayalım? Ama inanıyorum biz de yapacağız. Ben de elimden geleni yapacağım. Bunun için gayret ediyorum.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , ,
FY Ajans