...
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1590 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Piezo Yöntemi ile Burun Estetiği

19 Mart 2018 - 1.381 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»Piezo Yöntemi ile Burun Estetiği
Piezo Yöntemi ile Burun Estetiği

Burun estetiği ile burnun tepeden tırnağa her şeyini değiştirebilirsiniz. Burun kemeri varsa burun kemeri alınır. Genişse daraltma yapılabilir. Dar ise genişletilebilir. Uzunsa kısaltılabilir veya kısa ise uzatılabilir. Burun ucunuz düşükse yüzünüzle uyumlu bir şekilde yükseltilebilir. Fakat bu değişiklikleri yaparken güncel teknik ve kullanılan enstrümanlar ile hem ameliyat esnasında estetik başarıyı arttıran milimetrik hamleler yapmak zor oluyordu hem de ameliyat sonrası şişmiş, morarmış bir burun ile hastaların moralleri çok bozuluyordu. Ayrıca iyileşme süreçleri de çok uzuyordu. Burun estetiğinde gelişen teknoloji ile yeniliklerde hayatımıza girmektedir. Bunlardan biri de ‘Piezo Burun Estetiği’dir.

Piezo yöntemini Dr. Niyazi Şimdivar ile konuştuk…

 

Piezo Burun Estetiği nedir?

Piezo Burun Estetiği burun kemiğini kırmadan, burundaki damar ve sinirlere zarar vermeden ses dalgaları ile çalışan ve bunun estetiğinde beklenen estetik sonuca bizi daha çok yaklaştıran ve burun estetiğindeki en son teknolojik gelinen noktadır. Aslında yaklaşık 20 yıldır tıpta uygulanan bir teknoloji, son yıllarda burun estetiğinde de güvenle kullanılmaya başlandı.

 

Piezo cerrahisinin burun estetiğindeki yeri nedir?

Burun estetiği ile burnu tepeden tırnağa her şeyini değiştirebilirsiniz. Burun kemeri varsa burun kemeri alınır. Genişse daraltma yapılabilir. Dar ise genişletilebilir. Uzunsa kısaltılabilir veya kısa ise uzatılabilir. Burun ucunuz düşükse yüzünüzle uyumlu bir şekilde yükseltilebilir. Fakat bu değişiklikleri yaparken güncel teknik ve kullanılan enstrümanlar ile hem ameliyat esnasında estetik başarıyı arttıran milimetrik hamleler yapmak zor oluyordu hem de ameliyat sonrası şişmiş, morarmış bir burun ile hastalarımızın moralleri çok bozuluyor ve iyileşme süreçleri de çok uzuyordu. Burun estetiğinde gelişen teknoloji ile yeniliklerde hayatımıza girmektedir. Bunlardan biri de Piezo Burun Estetiği’dir. Uzun yıllardır bunun estetiği sonrasında görülen ödem ve morluklar artık mazide kalıyor. Günümüzde hala burun kemikleri çekiç ve keski kullanarak kesilmektedir. Fakat bu yeni yöntem ile bütün bunlara son veriyoruz. Piezo Burun Estetiği hem daha başarılı sonuçlar elde ediliyor hem de hasta konforu artıyor. Gözaltı morluklarını ve şişliklerini de en aza indiren bu yöntem burun estetiğinin geleceği olarak görülüyor.

 

Piezo cerrahisi hangi burun yapılarına uygundur?

Piezo Burun Estetiği burun kemiğinde bir düzenlenme gerektiren hemen her tür burun yapısına uygun bir sistemdir. Yalnız burun şeklindeki estetik problemlerde değil aynı zamanda burun içindeki septum deviasyonu dediğimiz kemik eğriliklerini düzeltmek içinde kullanıyorum. Fakat başarılı bir uygulama için, mutlaka Piezo Cerrahisi üzerinde tecrübeli bir uzman tarafından yapılması gereklidir.

 

Piezo Cerrahisi horlama ve burun tıkanıklıklarının tedavisinde de kullanılabiliyor mu?

Horlama ve burun tıkanıklıkları çoğu zaman burun içindeki kemik eğriliklerine (septum deviasyonu) bağlı oluşmaktadır. Burun tıkanıklıkları vücudumuzdaki bütün hücrelerimizde bir oksijen azlığı oluşturarak organlarımıza zarar verir. Burnumuzdan yeterli nefes alamadığımız zaman geceleri ağzı açık uyuma, horlama, ağız kuruluğu, sabahları yorgun uyanma, efor kapasitesinde azalma, ajitasyon ve sinir, kalp büyümesi, akciğerlerde yorgunluk gibi vücudumuzda birçok problem oluşturabiliyor. Piezo Cerrahisi ile hem burun şekli mikro cerrahi olarak çok başarılı bir şekilde düzeltilebiliyor hem de bahsettiğim sıkıntılara dair burun içindeki kemik yapılar nefes alma açısından kemik dokusunu kırmadan ve damar, sinir, kas yapıları zedelenmeden düzeltilebilmektedir. Hem daha güzel bir burun yapısına kavuşurken hem de daha iyi nefes alabiliyorsunuz.

 

Yolda yürürken şiş ve mor burunlar ile karşılaşmamak artık mümkün mü?

Piezo Burun Estetiği ile kemik dokusu kırılmadan şekillendirildiği ve çevredeki damar, sinir ve kas yapıları zarar görmediği için ameliyat sonrası hastalarımızın göz etrafında morluk ve şişlikler neredeyse hiç olmamaktadır. Hatta 4.-5. gün işine dönebilmektedirler. Artık şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, morarma ve şişme dönemi bu yöntem ile kapandı. Kemik dokusu kırılmadan şekillendirildiği için burunda yaratılan travma çok az oluyor ve klasik ameliyat yöntemlerine göre iyileşme çok hızlı olmaktadır.

 

Piezo Cerrahisi sırasında hasta nelerle karşılaşmaktadır?

Eskiden uyguladığımız klasik yöntemde keskiler ve çekiç yardımı ile burun kemeri alınıyor ve burnun yan duvarları daraltılıyordu. Burun kemiğine ciddi bir travma uygulanıyordu. Bunun sonucunda hem şişlik ve morluk çok fazla oluyordu hem de nekahet dönemi uzun sürüyordu. Kemik yapısında düzensiz kırıklar oluşuyor, bu da ileride burunda zayıflık ve şekil problemi oluşturabiliyordu. Şimdi kemik yapısına zarar vermeden istediğimiz oranda düzgün işlemler yapıyoruz. Bu da estetik başarıyı yanında getiriyor.

 

 Bu yöntem ile revizyon ameliyatlara gerek kalıyor mu?

İlk ameliyatlarda başarı çok önemlidir. Bu başarıyı etkileyen önemli unsurlardan biri de kemik yapısının istenilen oranda ve düzgün şekillendirilmesidir. Piezo cerrahisi ile kemik yapı düzenli ve milimetrik olarak şekillendirildiği ve mikro cerrahi ile kontrollü olarak düzeltildiği için revizyon gerekliliğini azaltmaktadır, ilk ameliyattaki başarıyı da arttırmaktadır.

 

Hastayı bekleyen avantajlar nelerdir?

Hastanın ameliyattan beklediği estetik başarıyı arttırmaktadır. Ameliyat sonrası morluk ve şişlikler çok az olduğu için hastaya hem moral açısından çok iyi gelmekte hem de kısa sürede iyileşip gündelik hayatına devam edebilmektedir. Burun dokusuna zarar vermediği için daha sağlıklı ve fizyolojik bir iyileşme sağlamaktadır.

 

Operasyonlarda doktor faktörü ne kadar önemlidir? Sizi diğer doktorlardan farklı kılan ne?

Burun estetiği dünyadaki en zor ve komplike estetik ameliyatlarından biridir. Özellikle burun ile uğraşan spesifik çalışan doktorlar bu ameliyatlarda daha başarılı olabilmektedir. İyi bir doktorun, özellikle estetikle uğraşan, teknolojiyi iyi takip etmesi ve kendini sürekli yenilemesi gereklidir. Bu alanda spesifik çalışan bir doktor olarak her zaman en son yenilikleri ve teknolojileri ameliyat pratiğime dahil ediyorum. Bu yöntemi seçmeden önce binlerce burun estetiği yaptım. Karşıma çıkan en önemli problem, klasik yöntemle burun kemiğini şekillendirmekle ilgiliydi ve klasik yöntem estetik beklentiyi tam olarak karşılamıyordu. Burun bölgesine ciddi bir travma uyguluyordu. İşte bu noktada ses dalgalarıyla çalışan Piezo Burun Estetiği devreye girdi.

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans