Dolar : Alış : 13.4067 / Satış : 13.4309
Euro : Alış : 15.1838 / Satış : 15.2112
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1076 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Obezite ve Diyabet Cerrahisi

19 Mart 2018 - 552 kez okunmuş
Ana Sayfa » Sağlık»Obezite ve Diyabet Cerrahisi
Obezite ve Diyabet Cerrahisi

Türkiye’de obezite tedavisinin önemli isimlerinde biri olan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Atilla Akova, TVA’da yayınlanan Arzu Yüksel ile Önce Sağlık programında, obezite cerrahisinde uygulanan cerrahi yöntemleri izleyicilere aktardı. Yoğun ilgi gören programda Dr. Atilla Akova tarafından uygulanan cerrahi yöntemler ile tedavi olan  farklı hastalar tedavi sonrasındaki durumlarını izleyicilere aktardı.

Obezitenin (ileri derecede şişmanlık) vücut kitle endeksi ile değerlendirilen bir terim olduğunun altını çizen Op.Dr. Akova, “İleri derecede şişmanlığın cerrahi harici tedavisi yoktur. Çeşitli yöntemlerle kilo verenlerin yüzde 95’i aynı kiloyu kısa sürede maalesef geri almaktadırlar” dedi. Obezitenin çağın en büyük hastalıklarından biri olduğunu ifade eden Akova, şöyle konuştu:

“Obezite nedeniyle birçok hastalığın ortaya çıkma olasılığı ciddi bir şekilde yükselmektedir. Bu hastalık arasında en çok bilinenleri yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıklarıdır. Birçok bilimsel araştırma kilonun artması ile kan basıncının yükselmesi arasında direkt bir ilişki olduğunu ispatlamıştır. Buna şişmanlığa bağlı kan yağlarının yükselmesi ilave olduğunda damar sertliği, çeşitli vücut bölgelerindeki damar tıkanıklıkları ve kalp hastalıklarının sıklığı ciddi bir şekilde artış gösterir. Tedavide uygulanan cerrahi yöntem ile çağın hastalığı olan obezitenin tedavi edilmesi ile kişilerin hem sağlık ve yaşam kalitesi değişirken,  hem de sosyal yaşantıya uyum sağlama noktasında büyük etkileri bulunmaktadır.”

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans