Dolar : Alış : 18.7853 / Satış : 18.8191
Euro : Alış : 20.4931 / Satış : 20.5301
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1373 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

YSK Başkanı Güven’den Erken Seçim Açıklaması

19 Nisan 2018 - 566 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»YSK Başkanı Güven’den Erken Seçim Açıklaması
YSK Başkanı Güven’den Erken Seçim Açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, siyasi partilerin seçime katılma haklarının Siyasi Partiler Kanunu’nda belirlendiğini ifade ederek, “Siyasi partilerin kayıtlarını tutan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan kayıtları isteyeceğiz. YSK olarak hangi partilerin seçime katılma hakkına sahip olduğunu bu inceleme sonucunda açıklayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, erken seçimin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağı açıklamasının ardından gazetecilerin sorularının yanıtlayan Güven, şöyle konuştu:

“Meclis’ten milletvekili seçimlerinin yenilenmesi ile ilgili yasanın çıkmasını bekliyoruz. Bu yasa çıktığı takdirde Anayasa gereğince Cumhurbaşkanlığı seçimi ile iki seçimi birlikte yapacağız. Yüksek Seçim Kurulu olarak biz bir seçim bittiğinde bir sonraki seçimin hazırlıklarını yaparız. En az iki seçim için hazır malzemelerimiz olur. Bu seçim için her türlü hazırlığımız tamam. Bugün itibariyle seçim takvimi hazırlıkları başladı. Bir iki gün içinde bunu tamamlayacağız. TBMM’den yasanın çıkıp yayınlanmasını bekleyeceğiz. Ondan sonra da süreci işleteceğiz. Süre sıkıntısı yoktur. Daha önce de 56 günde seçim yaptık.”

İyi Parti seçime katılacak mı?

Güven, İyi Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

“Siyasi partilerin hangi şartlar altında seçime katılacağı hususu Siyasi Partiler Kanunu’nda 36. maddede, 298 sayılı kanunun 14/11’de yazılı. Bizim bu konuda içtihatlarımız da var, internet sitemizde yazılı. Bu şartları hangi partilerin yerine getirdiği hususunu incelemek için siyasi partilerin kayıtlarını tutan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan evrakları, kayıtları  isteyeceğiz. YSK olarak, hangi partilerin seçime katılma hakkına sahip olduğunu bu inceleme sonucunda açıklayacağız. Meclis’te seçimlerin yenilenmesi kararı alınırsa, kısa süre içerisinde incelememizi yapıp kamuoyuna duyururuz. Biz bir arada Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri aynı günde olacağı için takvimi de aynı süreç içinde birlikte hazırlamayı düşünüyoruz.”

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans