Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1559 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

YEREL SEÇİMLERE DOĞRU: “ESNAF KONUŞUYOR”

13 Şubat 2024 - 124 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»YEREL SEÇİMLERE DOĞRU: “ESNAF KONUŞUYOR”
YEREL SEÇİMLERE DOĞRU: “ESNAF KONUŞUYOR”

Yerel seçimler yaklaşırken “siyaset” sohbet konularının göbeğinde yer almaya başladı. Biz de İş’te Life Adana olarak esnaflarımıza mikrofon uzattık. Kent siyasetinden beklentilerini ve istedikleri proje/hizmet olup olmadığını sorduk.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

Ekrem Konak/Esnaf/Büfe İşletmecisi/54 Yaşında

Türkiye’nin neresinde olursa olsun belediyecilik genel siyasetle alakalı bir olay değildir; olmamalıdır da. Adana esnafı olarak belediyeciliği yapabilecek, belediyecilik bilgisi ve tecrübesi olan kişilerin gelmesini isteriz. Belediyeler bir nevi ülke gibidir. O yüzden belediye başkanlarının da ekonomi, sosyoloji, mimari gibi bütün dallarda bilgi ve birikim sahibi olması gerekiyor. Belediyecilik bir devletin küçük çekirdeğidir o küçük çekirdek ne kadar güzelleşirse ülkemizi de o kadar güzelleşir. Bir şehrin ekonomisi ve çevresel kentsel dönüşümüyle birlikte bütün etkinlikleri ileri derecede olursa ülkemiz o derece daha güzel gelişir ve daha güzel kalkınır. Ben bu bağlamda belediye seçimlerinde en çok projesi olan, şehri güzelleştirmeye niyeti olan, bu şehri tanıyan, burada yaşamış bir başkan adayı istiyorum. Dışarıdan bir adayın gelip şehrimizde belediyecilik yapmasını doğru bulmuyorum.

Belediyecilik bir devletin küçük çekirdeğidir

Adana’nın sanayi şehri olmasını istiyorum. Şehrin eski günlerine dönmesini istiyorum. Geçmişti olduğu gibi pamuk, tekstil fabrikalarıyla, tarımıyla ön plana çıkmasını istiyoruz. Adana’da birçok fabrika kapandı; kapananların yerine ise yenisi açılmadı. Bu yüzden yeni seçilecek olan belediye başkanından sanayi ve tarım projelerine ağırlık vermesini bekliyoruz.

Erhan Özkut/Esnaf/Hırdavatçı/Emekli İnşaat Mühendisi/62 yaşında

“Merkez-yerel farklılığı sorun olmaktan çıkmalı”

Adana’da yerel siyaset ve merkezi iktidarın farklı olmasından kaynaklı hizmetlerde sorun yaşandığını düşünüyorum. Bu durum değişmeli. Yerelde hangi parti olursa olsun merkez siyasetin ayrım yapmaksızın o belediyeye objektif destek vermesi lazım. Ben yerel seçimlerde nasıl parti odaklı yaklaşmıyorsam ülkeyi yönetenlerin de parti odaklı bakmamasını isterim. Bu farklılık sorun olmaktan çıkmalı.

Seçilecek olan belediye başkanından ise hayat pahalılığın önüne geçecek, istihdamı artıracak projeleri imkanlar dahilinde hayata geçirmesini beklerim. Ben inşaat mühendisliğinden emekli bir vatandaş olarak şuan esnaflık yapıyorum, iki de çocuk okutuyorum üniversitede. Bu yüzden hayat pahalılığından fazlasıyla etkileniyorum. Bu konuda yerel yöneticilerin de inisiyatif almasını isterim.

Emir Karartıcıoğlu/Esnaf/Berber/21 Yaşında

“Gençlere yönelik daha çok proje bekliyoruz”

Belediyeler genel olarak yol, köprü ve asfaltlama çalışmaları ile ön plana çıkıyor. Ben hem esnaf hem de genç bir Adanalı olarak Adana siyasetinden ve yerel yöneticilerden beklentim gençlere yönelik daha çok proje hayata geçirmeleri. Gençlere yönelik özellikle ulaşım, spor ve kültürel aktivitelerde daha destek istiyoruz. Şehir içi ulaşımda daha fazla indirim, sinemada tiyatroda ve sportif faaliyetlerde daha çok indirim talep ediyoruz.

Mehmet Yaşarer/Market Manav Görevlisi/43 Yaşında

“Trafik eğitimi ve kültürü benimsenmeden yeni yol da yeni köprü de çözüm olmuyor”

Trafik sorunu Adana için artık neredeyse çıkmaza girmiş durumda. Bu sorun elbette yalnızca alternatif yol ve ulaşım araçları çözülecek gibi durmuyor. Bunların yanı sıra trafik kültürü ve eğitimine önem vermek gerekiyor. Seçilecek olan belediye başkanlarından beklentim trafik kültürü ve eğitimine yönelik projeler gerçekleştirmeleri. Avrupa’da görüyoruz insanlar yayalara, motosikletlilere ve diğer araçlara daha saygılılar. Akan trafikte herkes birbirinin hakkını gözetiyor. Burada daha geçen gün birbirine yol vermek istemeyen bir araç sürücüsü ile motosiklet sürücüsü kaza yaptı. Buradaki sorun tamamen eğitim. Önceliğim bu konu. Trafik eğitimi ve kültürü benimsenmeden yeni yol da yeni köprü de çözüm olmuyor maalesef.

Eren Sarıdemir/Esnaf/Şarkuteri/23 Yaşında

“Sofulu çöplüğünün taşınmasını istiyoruz”

Adana siyasetinden beklentim yolların daha güzel ve özenlice yapılması. Çoğu caddede ve sokak aralarında çukurlar görüyoruz. Bunlar sürücülere büyük risk oluşturuyor. Bazen yeni asfaltlanan yerlerde dahi kısa sürede çökmeler çukurlar oluşabiliyor. Yolların bu yüzden daha özenle yapılmasını talep ediyoruz. Bir diğer sorun ise çevre kirliliği ve Sofulu çöplüğünün artık şehrin neredeyse içinde kalması. Şehri tüm kirlilikten, atıklardan arındıracak bir proje istiyoruz. İlk aklıma gelen ise Sofulu çöplüğünün taşınması.

Nazım Yakut/Esnaf/İşletmeci/34 Yaşında

“Tellidere trafiği yıllardır çözüme kavuşmadı”

Trafik sorunu en çok mağdur olduğumuz konu şuan. İşletmemiz Tellidere caddesi üzerinde. Burada trafik hem sabah hem de akşam tıkanıyor. Yıllardır bu sorun çözülemedi. Oluşan gürültü, egzoz dumanı ve kazalar da çabası. Acil olarak özellikle Tellidere’deki trafik sorununu çözüme kavuşturacak bir proje bekliyoruz adaylardan. Diğer bir beklentimiz ise esnafların sorunlarının sadece seçimden seçime değil her daim dinlenilmesi, çözüm için çabalanması elbette. Esnafların siyasilerin gündemlerinde daha çok yer etmesi gerekir. Esnaflar olarak çoğu zaman yalnız bırakıldığımızı düşünüyorum.

Murat Vargül/Esnaf/Kasap/53 Yaşında

“Yöneticilerimiz deprem gerçeğini göz ardı etmesinler”

Adana siyasetinden ve gelecek olan yerel yöneticilerimizden en büyük ve en acil talebimiz olası başka bir depreme her yönüyle hazırlık yapılması. İşletmemiz Huzurevleri Mahallesi’nde ve depremde en çok etkilenen mahallelerin başında geliyoruz. Deprem sonrasında yaşadığımız maddi ve manevi sorunlar bizleri çok yıprattı. Bu depremde çok iyi sınav verdiğimizi düşünmüyorum. Ama bundan sonrasında bu denli kayıplar vermemek için Adanalı siyasilerden ve şehri yönetenlerden afetlere daha hazırlıklı olmalarını bekliyorum. Şehir planlaması yapılırken deprem gerçeğini her zaman göz önünde tutmalarını, sadece sağlam yapılara müsaade etmelerini ve toplanma alanlarını çoğaltmalarını istiyoruz.

Serkan Doğan/Esnaf/Fırıncı/44 Yaşında

“Siyasetten hiçbir beklentim yok”

Siyasetten hiçbir beklentim yok. Kim gelirse gelsin Adana için pek bir şey değişeceğini sanmıyorum. Bu konuda biraz karamsarım açıkçası. Ama illa ki bir beklentim olacak olsa, trafik sorununa çözüm bulunması derdim. Adana trafiği neredeyse İstanbul trafiği ile yarışır hale geldi. Özellikle sabahları mesai öncesi ve akşamları mesai çıkışları trafikte çok vakit harcıyoruz.

Ayşe Pekuva/Esnaf/Aşçı-İşletmeci/53

Esnaf olarak benim yerel yöneticilerden iki beklentim var. Birincisi su faturalarını konutlara göre çok daha fazla ödememizin önüne geçmeleri, ikincisi ise tabela vergilerinde indirime gitmeleri. İki sorun da zaten var olan hayat pahalılığının üzerine daha çok sorun bindiriyor. Esnaf olarak pahalılıkla mücadele etmemizin önündeki engellerden yalnızca iki tanesi bunlar. Ama yerel yönetimlerce bu iki sorun da çözülebilir. Adanalı bir vatandaş olarak da bir hizmet bir de proje beklentim var. Menderes Bulvarı üzerinde bulunan piknik alanlarının temizliğine daha çok önem verilmesini isterim. Şehrin en nefes alınabilir en güzel yerlerini çöp içinde gördükçe üzülüyorum. Burada elbette bilinçsiz vatandaşların sorumluluğu sorunun en büyük kaynağı fakat belediyelerin de sorumluluğunu yabana atmamak gerek.

Proje olarak da şöyle bir önerim var; özellikle okul giriş ve çıkışlarında sadece öğrencilerin bindiği, ring sistemi gibi otobüslerin olması hem öğrenciler için hem de trafik için daha iyi olur diye düşünüyorum.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans