Dolar : Alış : 32.1452 / Satış : 32.2031
Euro : Alış : 34.8089 / Satış : 34.8717
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1571 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Yerel seçimler yaklaşırken Adanalı seçmenin kriteri

22 Mart 2019 - 813 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»Yerel seçimler yaklaşırken Adanalı seçmenin kriteri
Yerel seçimler yaklaşırken Adanalı seçmenin kriteri

 

 Yerel seçimler yaklaşıyor. Kararsızlar, kararlılar, partililer ve “adaya bakarımcılar” herkes seçimi beklemeye koyuldu. İttifakların konuşulduğu bir seçim ortamında seçmen tercihleri daha çok merak konusu olurken, birbirinden çok ayrı seçmen tabanları olan partilerin ittifakları seçmenlerin tercih kriterlerini daha da karmaşıklaştırdı.
Adana’da iki aday ön plana çıkmış olsa da, ittifaklardan ötürü seçmenlerin profilleri iki partiden ibaret değil. Dolayısıyla parti tabanlarında karşılıklı olarak geçişler olacağa benziyor. Yereldeki adayların tutum vaatlerinin yanı sıra parti liderlerinin tutum ve vaatlerinin partiler arası geçişe etki ettiği aşikar. Sokakta konuştuğumuz Adanalı seçmene parti veya aday tercihlerini sormadık, fakat CHP seçmeni olup Cumhur İttifakı adayı olan Hüseyin Sözlü’ye, Ak Parti’li olup Millet İttifakı adayı Zeydan Karalar’a oy vereceğini ima eden seçmenler, yerel seçimlerde yaşanacak kaymalara birer örnek oldular.
Böyle bir ortamda İş’te Life Adana olarak “seçmenlerin aday kriterlerini” araştırdık. Adayların oy kullanma kriterleri ve seçim sonrası belediyeden beklentilerini dinledik. Öğrencisi, öğretmeni, işçisi, emeklisi, iş bekleyeni ile toplumun hemen her kesiminden insanları dinledik. Ama öncesinde konuştuğumuz seçmenlerin kısa bir analizini yapmakta fayda var.

Genç seçmen aday, vaat, proje, yaşlı seçmen ideoloji diyor
Araştırma öncesinde genç seçmenden politik bir tavır, olgun seçmenden “aday odaklı yaklaşım” beklerken neredeyse tam tersi bir tablo ile karşılaştık. Özellikle emekli seçmen kitlesi fazlasıyla politik ve tüm seçim kriterlerini de ideolojik nedenlerle bağdaştırıyor ve seçim sonuçlarını heyecan içinde bekliyorlar. İlk kez oy kullanacak olan genç seçmende ise aynı heyecan yok. Hatta aralarında oy kullanma konusunda pek istekli olmayanı da var. Kullanacak olanlar da adayların vaatlerini takip ettikten sonra karar vereceklerini belirtiyor. Öne çıkan talepler ise, burs olanaklarının artırılması, trafik sorununun çözümü için alternatif yollar, yaşam tercihlerine saygı ve istihdam olarak göze çarpıyor.

Adaylar genç seçmeni ikna etmeli
Malumunuz Adana’da yerel seçimlerde büyükşehirde iki aday seçmenin karşısına çıkacak. Cumhur ittifakı adayı Hüseyin Sözlü ve Millet İttifakı adayı Zeydan Karalar. Bizim sokakta görüştüğümüz Adanalıların tercih kriterlerine bakılacak olursa adayların emekli seçmenleri ikna etmek yerine özellikle kararsız genç seçmenlere yönelmeleri daha akıllıca görünüyor. Çünkü emekli seçmenler çoktan kararlarını vermişe benziyor.Üstelik kararlarından vazgeçme noktasında pek de istekli değiller. Genç seçmenler daha soğuk kanlı ve vaatleri dinleme eğiliminde.
İş’te Adana Life Dergisine konuşan Adanalı seçmenlerin bazıları;

İrem Oğuz (18)- Öğrenci/Stajyer
Lise son sınıfta okuyorum. Mart Ayı’nda tam olarak 18 yaşımı dolduracağım ve oy vermeye hak kazanacağım. Fakat oy kullanmayı düşünmüyorum şuan için. Beni sandığa götürecek kadar bir heyecan kendimde görmüyorum. Şuan için tek hedefim grafik tasarım alanında uzmanlaşarak bu alanda ilerleyebildiğim yere kadar ilerlemek. Yine de seçilecek olan belediye başkanından bir isteğim var, o da ikamet ettiğim Gürpınar Mahallesi’nin bir an önce trafik lambalarına kavuşması.

   Ekrem Dinçel (70)- Emekli Öğretmen
Yirmi Beş senedir emekliyim. Benim bir tek oy verme kriterim var, o da Cumhuriyeti inkar etmeyen Atatürk ilke ve inkılaplarına sahip çıkan adaydır. Bu doğrultuda aday varsa ben de oyumu veririm, ki şuan için Adana’da bu doğrultuda aday var ve gidip oyumu ona vereceğim.

 

 

Berke Çığır (20)- Öğrenci
Daha önce Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullandım ama ilk kez bir yerel seçimde oy kullanacağım. Ben oy kullanırken adayların söylemlerine, vaatlerine ve daha önce yapmış oldukları icraatlerine bakarım. Tüm adayları izlerim. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de tüm adayları dinleyip ona göre karar vermiştim. Yerel seçimlerde de aynı yaklaşımımı sürdüreceğim. Hem Sözlü’nün, hem de Karalar’ın söylemlerini takip ediyorum. Muhtemelen seçimlerden kısa bir süre önce kararımı vermiş olurum. Seçilecek olan adaydan ise beklentim burs olanaklarının artırılması. Bu sene üniversiteye hazırlanıyorum ve belediyelerin burs noktasında daha gayretli olmaları gerektiğini düşünüyorum. İkinci bir isteğim ise kütüphanelerin sayılarının ve niteliklerinin artırılması.

Yılmaz Büyükkılıç (31) – Kuaför/Esnaf
19 senedir kuaförlük yapmaktayım. Ben yerel seçimlerde de genel seçimlerde de adayın yetkinliğine bakarım. Ne mezunudur, ne iş yapmıştır, çevre şehircilikle ilgili tecrübesi nedir bunlar benim için önemli sorulardır. Bu soruların cevapları tercihlerimi belirler. Çünkü her işi ehlinin yapması gerektiğini düşünenlerdenim. Şuan için bu kriterlerime uyan aday maalesef yok. Fakat seçilecek olan başkandan öncelikli olarak beklentim, vergisiz, kirasız olarak seyyar satıcılık yapan esnafların yarattığı sıkıntıya bir çözüm bulunması. Çünkü vergisini ödeyen, kirasını sigortasını yatıran esnafın belini büküyor bu durum. Piyasada haksız rekabete neden oluyor. Seçilecek olan hem ilçe belediye başkanları, hem büyükşehir başkanı inşalla bu soruna kalıcı bir çözüm üretir.

Aziz Ünal (80) – Emekli Öğretmen
Otuz senedir emekliyim. Benim oy verme kriterim tamamen Atatürk Devrimlerine sadakatla alakalı. Atatürk devrimlerine sadık kalacak, belediye o doğrultuda yönetecek her adaya desteğimi sunarım. Başka da bir kriterim yok. Belediyede de genel seçimde de bu kriterim değişmez. Seçim sonrasında da bu doğruştuda projeler geliştirmeleri belediyelerden tek temennim.

 

           Süleyman Alyakut (34)- Atanamayan Öğretmen
Çeşitli nedenlerden ötürü mevcut hükümet ile aynı fikirde olmadığım için yerel seçimlerdeki tercihlerimi de iktidar dışındaki partilerin adaylarını değerlendirerek oluşturacağım. Şuan için Adana özelinde tatmin edici bir aday göremiyorum ama görünen o ki -malesef- CHP Adayına oy vereceğim. Malesef diyorum çünkü CHP seçmeni olmadığım halde böyle bir seçim yapmak durumunda kaldım.Seçilen adaylardan başta Adana’nın trafik sorununa çözüm olacak alternatif yollar yapmasını istiyorum. Sonra istihdamı artıracak iş alanları oluşturmasını, insanların ve özellikle hayvanların yaşamlarını kolaylaştıracak projeler yapmasını bekliyorum.

Ahmet Uçar (54) – Esnaf
Benim oturduğum semt Seyhan’da. Seyyar tezgahım ise 6 senedir Çukurova’da. Hem Seyhan, hem Çukurova hem de Büyükşehir’den beklentim öncelikle mahalle ve sokakların temizliği. İkinci bir husus ise aydınlatma. Karanlıkta kalan hiçbir sokak ve mahalle kalmaması lazım. Ben imkansızlıklardan dolayı seyyar esnaflık yapmaktayım. Bu yüzden özellikle büyükşehir belediyesinden beklentim, çevre esnafa ve vatandaşa hiçbir zararı olmayan benim gibi esnaflara daha iyi niyetle yaklaşması. Zabıtalara bu yönde talimat vermesini isterim. Bizler işsizlik sorunun olduğu bir ortamda kendi ekmeğimizi çıkarma telaşındayız başka da gayemiz yok. Bu kriterleri yerine getiren her aday benim oyumu alır.

Hakan Kılıç (45) – İşçi
Yerel seçimlerde de genel seçimlerde de tercihlerimi Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği isime göre veriyorum. Bu yerel seçimde de tercihim Cumhur İttifakı adayı olan Hüseyin Sözlü’den yana olacak. Cumhurbaşkanımız işaret etmese Sözlü’ye de oy vermezdim. Seçilirse şayet Sözlü’den beklentim bozuk olan yolları düzeltmesi, trafiği rahatlatmak adına alternatif yol yapımına yönelmesi…

 

Kevser Coşkun (18) – Öğrenci
Ben bu seçimlerde ilk kez oy kullanacağım. Oy kullanırken öncelilikli tercihim genç adaylar olacak. Genç adayların vaatlerini daha bir titizlikle inceliyorum. Adayların geçmişleri de benim için önemli, geçmişe dönük yaptığı çalışmalara da bakıyorum. Kadın adaylardan ziyade erkek adayların daha başarılı olacağını düşünüyorum özellikle belediyecilik anlamında. Seçilecek olan adaydan beklentilerim ise, öğrencilere yeni burs olanaklarının yaratılması, okurken staj imkanlarının ve şartlarının iyileştirilmesi, mesleki kursların artırılması…

Bahri Ulaştırıcı (38) – Esnaf
Dört senedir esnaflık yapmaktayım. Kenan Evren Bulvarı üzerinde iş yerim var. Evim ise Seyhan’da. Ben yerel seçimlerde oy tercihimi adaylara göre yapıyorum.Genel seçimlerde ise daha politik tercihler söz konusu oluyor. Adayların vaatleri, esnafa yönelik projeleri, şehre yönelik projeleri ne ise ona bakıp ona göre oy kullanıyorum. Benim Büyükşehirden ve ilçe belediyelerinden beklentim ilk olarak çevre düzenlemesi. Çevre ne kadar düzgün olursa, insanların yürüyüş alanları ne kadar sağlıklı olursa biz esnaf da o kadar olumlu etkileniyoruz. Bunların dışında toplu taşıma araçlarının trafik kurallarına daha çok riayet etmesi ve bu araçların ara sokaklara girmemesi için bir çalışma yapılmasını isterim. Özellikle Seyhan’da ara sokaklarda dolaşan toplu taşıma araçları hep tehlikeli hem de gürültü kirliliğine neden oluyor. Son olarak da alt yapı çalışmalarına daha ağırlık verilsin isterim. Her yağmurda özellikle güney mahalleler sular altında kalıyor buna bir çözüm bulunmalı.

İş’te Life Adana/ Hanifi Aktaş

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans