Dolar : Alış : 18.7853 / Satış : 18.8191
Euro : Alış : 20.4931 / Satış : 20.5301
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1373 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

VARANK, ADANA İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ

20 Şubat 2019 - 523 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Adana Gündemi»VARANK, ADANA İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ
VARANK,  ADANA İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kentteki programları kapsamında Adana Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi.

Adana’nın tarımıyla, sanayisiyle ve ihracatıyla göz kamaştıran, bölgeye dinamizm katan bir şehir olduğunu ifade eden Bakan Varank, “2002 yılında ihracatı 460 milyon dolar olan Adana‘nın dört katından fazla bir artışla bu yıl 2 milyar doların üzerine çıktı. Adana’ya kurulacak Ceyhan Enerji İhtisas ve Endüstri Bölgesi büyüme oranımızda yıllık binde 2 ila binde 4 oranında bir artışın olmasını sağlayacaktır” dedi.

Adana’nın büyümesini ve ihracatının artmasını güçlü sanayi ve çalışkan girişimcilik ruhuyla açıklayan Bakan Varank, “Hedefe ulaşmak için özveriyle çalışmak gerekiyor. Bu hem kamu hem de özel sektör için gerekli. Tüm illerimizin potansiyelini keşfetmesi temel önceliğimiz. Adana’nın sanayisi devletçe sunduğumuz desteklerin etkin bir şekilde kullanmasıyla gelişti. 2002 yılında sadece 51 firma 2 milyon liralık yatırım teşvik belgesine sahipti. Biz 16 yılda bin 300 firmaya teşvik belgesi vererek 32 milyar liralık destek sağladık. Sağlıktan enerjiye, gıdadan tekstile ekonomiye katkı yapmak isteyen herkesin yanında olduk” diye konuştu.

Adana’nın üretim kapasitesini bu teşviklerle arttırırken, istihdamın da artmasına katkı koyduklarını belirten Bakan Varank, “Sadece bu teşvikler sayesinde 57 bin vatandaşımıza yeni iş imkanları sunduk. Reel sektörün çarklarını döndüren KOBİ’lerimize ise desteklerimizi esirgemedik. 1990 ile 2002 yılları arasında Adana’da 73 KOBİ Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından (KOSGEB) yararlanırken, bugün 11 bin 280 işletme toplam 120 milyon liralık KOSGEB desteğinden faydalandı. 21 bin 500 kişiye girişimcilik eğitimleri verdik. Şu anda KOSGEB’in 10 farklı programı açık durumda. Yatırımı ve istihdamı arttırmak isteyenlerin önünde hiçbir engel yok” dedi.

Üretimde kapasite artışlarının yanında üretilen malların katma değerinin çok önemli olduğunun altını çizen Bakan Varank, “AR-GE’nin önemi bu noktada öne çıkıyor. 2002 yılından önce Adana’da AR-GE ekosistemine dair hiçbir altyapı yoktu. Biz de harekete geçerek üniversiteleri, reel sektörü ve kamuyu en verimli şekilde bir araya getirip, inovasyon ruhunu harekete geçirdik. Adana’ya 12 AR-GE merkezi ve 9 tasarım merkeziyle birlikte Çukurova Teknopark’ı kazandırdık. Bugüne kadar Teknopark’a bakanlığımızın bütçesinden 25 milyon lira para aktardık. Yüzde 84 doluluk oranıyla çalışan bu yerleşke, bu zamana kadar 7 milyon dolarlık teknolojik ürün ihracatı gerçekleştirdi. Üretimde kaliteyi ve rekabetçiliği arttırmak için AR-GE faaliyetlerinizi hızlandırmalısınız” diye konuştu.

Adana’da kurulacak olan Ceyhan Enerji, İhtisas, Endüstri Bölgesinin kendisini oldukça heyecanlandıran bir proje olduğunu belirten Bakan Varank, “Burası jeopolitik konumu sayesinde enerji ve petro-kimya sektörü için önemli bir üs olacak. Bakanlıkça bölgeyi yatırımcılarla buluşturmak adına şimdiye kadar 69 milyon lira harcadık. Bölgenin kamulaştırılması amacıyla bedel tespit ve tescil çabaları hızlıca ilerliyor. Burada yılda 450 bin ton kapasiteli polipropilen sözleşmesi imzalandı. Yatırımla birlikte polipropilene ödediğimiz yıllık 2 milyar 200 bin dolar ülkemizde kalacak. Ceyhan’da doğrudan ve dolaylı yoldan 40 bin vatandaşımıza da ayrıca istihdam oluşturmayı hedefliyoruz. Ceyhan sayesinde büyüme oranımızda yıllık binde 2 ila binde 4 oranında bir artışın olması mümkün” şeklinde konuştu.

Adana’yı yatırımların odağı haline getirmek için gayret içerisinde olduğunu ifade eden Bakan Varank, yatırımın temel önceliğinin güven ve istikrar olduğunun altını çizerek, “Önümüzde 31 Mart Yerel Seçimleri’ni güven ve istikrarın devamı için önemli bir kavşak olarak görüyoruz. Cumhur İttifakı ise Adana’nın yatırımlarına, huzuruna, güvenine göz dikenlere karşı kurulmuş bir ittifak. 31 Mart 2019’da Adanalı kardeşlerimizin bu seçimde doğru tercih yaparak Cumhur İttifakı’na Türkiye‘deki en güçlü destek mesajı vereceklerine inanıyorum” dedi.

KIVANÇ: YERLİ ÜRETİM VE İSTİHDAM ARTIŞI OLMADAN KALKINMA OLMAYACAK

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç,, geçtiğimiz yıl döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı ekonomik alanda başlayan zorlu sürecin hükümetin aldığı kararlarla hemen kontrol altına alındığını belirterek,  akabinde istikrarı sağlamaya yönelik çözümler kapsamında tasarruf amaçlı yeni ekonomi programının hayata geçirilerek enflasyondaki artışın tersine döndüğünü ifade eti.  Küresel anlamda büyük belirsizliklerin görüldüğü hassas dönemde, krizin etkilerinin tam olarak atlatılamadığını belirten Kıvanç, “Karşı karşıya olduğumuz jeopolitik risklerle mücadele edebilmek için makro anlamda çalışmaları uygulamaya süratle koymalıyız. Yerli üretim ve istihdam artışı olmadan kalkınma olmayacaktır. Biz üretime gönül veren sanayiciler olarak ülkemizi hak ettiği noktaya taşımak adına önemli bir gayret içerisindeyiz” dedi.

Ülkemizin yeni bir yatırım, üretim ve büyüme modelini hayata geçmesi gerektiğini vurgulayan Kıvanç, şöyle konuştu:

“Bu anlamda özellikle KOBİ’leri ve yüksek katma değerli yerli üretimi merkezine alan politikalar geliştirmeli ve uygulamalıyız. Ülkemizin imalat ürünleri ihracatı içinde, sadece %3,5’luk pay alan ileri teknoloji ihracat payını süratle Dünya ortalaması olan %17’lere çıkarmalıyız. Seçim ertesinde en önemli beklentimiz Orta ve uzun vadede yatırım iştahını arttıracak yapısal önlemlerin devreye sokulmasıdır.

Adana, bulunduğu coğrafyada, 2. Bölge kategorisinde yer alan, tek şehir olarak, maalesef mevcut ve geçmiş dönemlerde uygulanmakta olan teşvik sisteminden en olumsuz etkilenen şehirlerden biri olmuştur. Üretim, istihdam ve ihracatı teşvik etme anlamında teşvik sisteminde yeni bir bakış açısına ihtiyaç duyulmaktadır. Teşvikler yatırımcıları özendirecek şekilde yeniden güncellenmelidir. Bu anlamda Yatırım teşvikleri; İl yerine, ilçelerin gelişmişlik düzeyleri ve özellikle işsizlik oranları göz önüne alınarak, Sektörel bazlı ve vergi indirimlerinden ziyade, işletmeler yatırıma başlar başlamaz,  enerji ve istihdam destekleri gibi doğrudan destekler şeklinde verilmelidir.

Bölge olarak makro anlamda en önemli beklentimiz, Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 100 günlük eylem planı kapsamında Mega Endüstri Bölgeleri içinde yer alan; Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin en kısa sürede hayata geçirilmesidir. Bölgenin yakın coğrafyasında yer alan 600 Milyar $’lık ekonomik alana sunacağı ihracat ürünleriyle önemli bir potansiyel taşıdığı net şekilde ortaya konmuştur. Böylece, bölgemizdeki mevcut güçlü ve köklü sektörlere ek olarak; enerji, petro-kimya ve kimya sanayileri de önemli bir ivme kazanacaktır. Bölgede yapılacak yeni yatırımlar, sadece Adana’ya değil, Bölgemize ve Ülkemize de önemli bir güç katacaktır.

İş dünyası olarak en önemli görevimiz, yatırım ve üretim yapmak, istihdam sağlamak ve ihracatı artırmaktır. İçinde bulunduğumuz zorlu şartlara rağmen Adana İş Dünyası olarak, hükümetimizin de desteğiyle ülkemizin birliği, milletimizin refahı için her zamankinden daha fazla çalışıp ekonomideki toparlanma ve gelişme sürecine katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bu zorlu süreçten ülkemizin güçlenerek çıkacağından hiçbir kuşkumuz yoktur. Sorumluluklarımızın ve yükümlülüklerimizin bilincindeyiz. Elimizi taşın altına koymaktan asla kaçınmıyoruz. Yılmadan, usanmadan çalışmaya, üretmeye, ihracat yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizi daha ileriye taşımaya kararlı olduğumuzu sizlerin huzurunda bir kez daha belirtmek isterim.”

Konuşmaların ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Ticaret Odası Başkanı Atilla Menevşe, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç ile iş dünyası temsilcilerinin katıldığı toplantı, soru-cevap kısmıyla devam etti.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , , , , ,
FY Ajans