Dolar : Alış : 18.6123 / Satış : 18.6458
Euro : Alış : 19.4206 / Satış : 19.4556
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1338 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

VALİ DEMİRTAŞ SEL FELAKETİNİN ARDINDAN YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

03 Şubat 2020 - 324 kez okunmuş
Ana Sayfa » Ekonomi Gündemi»VALİ DEMİRTAŞ SEL FELAKETİNİN ARDINDAN YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ
VALİ DEMİRTAŞ SEL FELAKETİNİN ARDINDAN YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

VALİ DEMİRTAŞ SEL FELAKETİNİN ARDINDAN YAPILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRDİ

 

Vali Mahmut Demirtaş, Adana’yı etkisi altına alan olumsuz hava koşullarının neden olduğu mağduriyetlerin giderilmesi için il genelinde yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Vali Demirtaş yaptığı açıklamada; ‘‘Geçtiğimiz hafta kentimizi etkisi altına alan kuvvetli yağışların ve olumsuz hava koşulunun ilimiz genelinde oluşturduğu olumsuz durumlar ve sel baskınları vesilesiyle kamu kurum ve kuruluşlarımız, belediyelerimizle iş birliği içinde tüm imkânlarımızı seferber ederek vatandaşımızı yalnız bırakmadık.’’ dedi. İvedilikle oluşturulan‘‘kriz masası’’nda Adana genelinde ne tür çalışmalar yapılması gerektiğine ilgili yetkililerle karar vermelerinin akabinde Adana’da meydana gelen hasarı tespit ederek su baskınlarından zarar gören vatandaşların zararını karşılamak amacıyla; büyükşehir belediyesi, kaymakamlıklar, ilçe belediyeleri, Adana İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Türk Kızılayında görevli personelle beraber yapılan çalışmalara bizzat katıldıklarını belirten Vali Demirtaş, ‘‘Vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya çalıştık. Sel felaketinin yaşandığı mahallelerde hayat normale dönene kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz.’’ dedi.

Vali Demirtaş açıklamasının devamında, “Seyhan, Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinde su taşkınlarında hasar gördüğü tespit edilen her haneye; 1.000 TL ve üzeri olmak üzere toplam 4 milyon 109 bin TL nakdi yardım gerçekleştirilirken su baskını olan her haneye; 2.947 adet yatak, 10.000 adet yastık, 8.841 adet battaniye dağıtılmış olup, çekyat ve halı dağıtımı da yapılmaya başlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yağıştan zarar gören okullara toplam 1 milyon TL nakdi yardım gönderilmiştir. Bakanlığımız tarafından yapılan bu yardımla okullarımızın hasarı en kısa zamanda giderilecektir. Devletimizce yapılan bu yardımların yanı sıra belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve hayırseverlerimiz tarafından da yardımlar gerçekleştirilmiştir. AFAD tarafından hasar tespitlerinin tamamlanması sonucunda vatandaşlarımıza yardımlar yapılmaya devam edecektir.” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hasar gören tarım arazilerinin de tespit edildiğini ve suların çekilmesiyle birlikte nihai tespitlerin yapılacağını aktaran Vali Demirtaş, ‘‘Yağışların yoğun olduğu süre boyunca dört merkez ilçemizde (Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam) sevgili öğrenci ve öğretmenlerimizin mağduriyetine sebebiyet vermemek için; okullarımızda eğitim-öğretime ara verdik ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olan engelli, hamile ve kronik hastalığı olan personelimizi izinli saydık.’’ dedi.

Adana’nın ve Adanalı vatandaşların gördükleri zararı karşılayabilmek ve oluşan kriz ortamının kısa sürede ortadan kaldırılması amacıyla yapılan tüm çalışmalara destek veren; Büyükşehir Belediye Başkanına, kaymakamlara, ilçe belediye başkanlarına, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlere teşekkür eden Vali Demirtaş sözlerini ‘‘İlimizin tarihinde gördüğü en büyük sel felaketinde bizleri yalnız bırakmayan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Yardımcılarımıza, Bakanlarımıza ve Adana milletvekillerimize desteklerinden dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Bu vesileyle kıymetli hemşehrilerime bir kez daha geçmiş olsun temennilerimi iletiyor, ilimizin böyle bir felaketle tekrar karşılaşmamasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.’’ ifadeleriyle tamamladı.

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans