Dolar : Alış : 31.0047 / Satış : 31.0605
Euro : Alış : 33.5620 / Satış : 33.6225
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1553 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Türkmen Kültür Şöleni Başlıyor

10 Mayıs 2023 - 149 kez okunmuş
Ana Sayfa » Kültür Sanat»Türkmen Kültür Şöleni Başlıyor
Türkmen Kültür Şöleni Başlıyor

Bu sene 19’uncusu düzenlenecek olan Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Kültür Şöleni’nin programı düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Birçok konser ve etkinliğe ev sahipliği yapacak olan şölen 12-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek.

İş’te Life Adana/Hanifi Aktaş

 Ahmet Yesevi Otağı’nda gerçekleştirilen basın toplantısına Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı Av. İsmail Demirdüzen, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Sarıçam Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Şükrü Gedik, davetliler ve gazeteciler katıldı.

İsmail Demirdüzen’in teşekkür konuşması ile başlayan basın toplantısında Uluslararası Çukurova Yörük Türkmen Kültür Şöleni programı da açıklandı. İki gün sürecek olan şölen 12 Mayıs Cuma günü Hoca Ahmet Yesevi Otağı’nda Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayıp Dr. Ramazan Kurtoğlu’nun “Türkiye Yüzyılında Yörük Türkmenlerin Rolü” konulu konferansı ile sona erecek.

“Yüz Bin Kişiyi Ağırlayacak Hazırlıklar Yaptık”

Şölenin ikinci günü olan 13 Mayıs Cumartesi günü Sarıçam Belediyesi Yörük Ormanı’nda çeşitli etkinlikler düzenleneceğini duyuran Demirdüzen, “Yüz Bin kişiyi ağırlayacak bir organizasyon yaptıklarını” ifade etti.

Şölende 24 Oğuz boyunu temsilen çadırların kurulacağını söyleyen Demirdüzen, sözlerine şöyle devam etti;

“Bu çadırlarımızdan 10’unu depremi yaşamış vilayetlerimize ayırdık. Çadırlarda depremzede kardeşlerimizi misafir edeceğiz, kardeşlik köprüsü kuracağız. Yörük Türkmenler paylaşmayı ve dayanışmayı sever. O açıdan biz depremzede kardeşlerimize bu etkinliğimizde ‘yalnız değilsiniz’ mesajınızı vereceğiz. Şölenimizde panel ve çeşitli etkinlikler düzenleyeceğiz.”

Türkmen Kültür Şöleni’nde gün boyu konserler

Şölende Hacı Karakılçık, Gül Ahmet Yiğit, Alperen Kekilli, Adil Şan Ekibi ve Zara’nın konserlerinin yanı sıra, alandaki çadırlarda misafirlere ikramlar, Türk Dünyası Yürüyüşü, çoban ateşi yakılması ve foklör gösterileri de yer alacak.

Kocaispir: “Türk milleti, içinde her türlü unsuru barındıran büyük bir şemsiye”

Basın toplantısında Demirdüzen’in ardından konuşma yapan Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, şölenin toplumun farklı kesimlerini buluşturacağını belirterek, “Türkiye’nin birlik beraberliğine inanan, birlikte yaşama kültürünü içselleştirmiş, hangi kökenden, hangi mezhepten olursa olsun kendisini bu milletin bir ferdi olarak kabul eden herkese bu otağda bir yer var. Türk milleti, içinde her türlü unsuru barındıran büyük bir şemsiye. Yörük Türkmenler bu şemsiyenin, bu otağın, çimentosu, omurgasıdır.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

FY Ajans