Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 14 Kategoride 1583 İçerik Bulunuyor.

Röportajlar

Türkiye’nin İlk Buğday Hasadı Adana’da Başladı

19 Mayıs 2021 - 375 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Türkiye’nin İlk Buğday Hasadı Adana’da Başladı
Türkiye’nin İlk Buğday Hasadı Adana’da Başladı

Türkiye’nin İlk Buğday Hasadı Adana’da Başladı

Türkiye’nin en önemli hububat üretim merkezlerinden Adana’da birçok ürünün hammaddesi olan buğdayda hasat başladı.

Türkiye’nin ilk buğday hasadının yapıldığı ve genel ihtiyacın yaklaşık olarak yüzde 4’ünü karşılayan Adana’da biçerdöverler Karataş ilçesindeki tarlalarda çalışmaya başladı. Şehrin kıyı şeridi haricindeki bölgelerde üretim yapan çiftçiler ise ürünlerinin olgunlaşmasını beklemeye devam ediyor. Bu yıl 1 milyon 608 bin dekardan dönüm başına 500 ile 750 kilogram arasında toplamda ise 778 bin ton rekolte bekleniyor.

‘‘Adana’da bu sene verim yüksek’’

Hasat esnasında konuşan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, şehirde verimin yüksek olduğu söyledi. Doğan, ‘‘ Çukurova’nın bereketli topraklarında ilk buğday hasadı başladı. Bu yıl havalar serin gittiği için buğday hasadına geç başlanıldı. Adana’da bu sene verim yüksek. Dönüm başına 500 ile 750 kilogram arasında verim beklenmekte’’ diye konuştu.

‘‘Çiftçinin yüzü gülüyor’’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fiyatın da çiftçiyi mutlu ettiğini belirten Doğan, ‘‘Cumhurbaşkanımızın açıkladığı alım fiyatı ton başına 2 bin 250 lira. Bu fiyat beklediğimiz bir fiyattı. Çiftçimizin yüzü gülüyor. Prim ve desteklerin ton başına 400 lira olmasını bekliyorduk ama ton başına 275 lira açıklandı. Biraz daha yüksek olsaydı daha iyi olurdu ama fiyat beklediğimiz şekilde geldi. Biz çok teşekkür ediyoruz, Adana çiftçisi mutlu çünkü verim de yüksek’’ ifadelerini kulandı.

 Adana dışındaki illerde buğday rekoltesinde azalma yaşandığını kaydeden Doğan, Türkiye’nin buğday ithalatı yapabileceğini ve buğdayın daha çok desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Başkan Doğan, son olarak üreticilere hasat sırasında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi. 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
FY Ajans